This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android Jelly Bean daha birkaç hafta önce açıklanmıştı ve şanslı Galaxy Nexus kullanıcıları sadece kısa zaman sonra en yeni Android güncellemesini deneme imkanı bulmuşlardı. Daha iyi olan ise, resmi Android güncellemesinin de bütün Galaxy Nexus sahiplerine ulaşmış olması. Güncellemeyi birkaç hafta denedikten sonra, size Top 5 Android Jelly Bean özelliklerimizi tanıtmak istiyoruz. Sıralama ise önemli değil, hepsini çok sevdik!

 

Bildirim çubuğu

Ekran görüntülerinde de görüldüğü gibi, bildirim çubuğu ciddi anlamda düzenlenmiş. Android bildirimleri zaten çok üst seviyedeydi ve böylece öyle bir kıvama geldi ki, resmen yeni gelen bildirimlere sevinir olduk. Jelly Bean ile bildirimlere yeni bilgiler eklenmiş ve en önemli bilgilere tek bir bakışla, mesajı açmadan, ulaşabiliyorsunuz. Önemli bir zaman kazancı demektir bu.
Bildirimleri sevmeyenler de kolayca bunları ortadan kaldırabiliyor. Uzunca bildirime tıkladığınızda açılan “App Info” menüsünde uygulamanın bildirimlerini deaktive etme imkanınız bulunuyor.

Google Voice Search

Siri, S-Voice ve Vlingo’yu unutun. Jelly Bean ile bir devrım yapılıyor. Tabii ki türkçe veya almanca gibi dillerin sistemde daha o kadar olgunlaşmadığını kabul etmek lazım, fakat Berlin’de hava durumunu sormak için yeterli oluyor. Yakın zamanda ingilizce gibi olgunlaşacaktır kesinlikle.
Google Voice Search ile mümkün olan bütün komutlar için Nexus 7 kullanım kılavuzunu Play Store’dan indirmek en mantıklısı.

Google Now

Google Now günlük yaşamamızda yardımcı olacak çok şık bir özellik. Home tuşuna uzunca basınca açılan pencereden Google Now’a ulaşmak kolay. Google Now tam olarak kullanıcının davranışlarını öğrenecek şekilde geliştirilmiş - sadece kabul ederseniz tabii. Böylece size eve giderken yoğun trafik haberi verebilir veya tuttuğunuz takımın son maç sonuçları sunuyor (ABD’de çok iyi çalışıyormuş). Umarız bu özellik ülkemizde de yakında çıkar ve bilgisayar başında transfer haberleri bekleyen arkadaşlar birazcık rahatlar.

Hızlı, pütürsüz kullanıcı arayüzeyi

Project Butter ile Google, Android’in yağ gibi yumuşacık yapmayı başarmış. İstikrarlı çalışması olsun, takılmaması olsun ve uygulamalar veya görüntüler arasındaki geçişler olsun - hepsi böyle daha zevkli oluyor. Ana ekranı istereniz birkaç Widget ile donatın, hiçbir problem oluşmuyor. Ice Cream Sandwich’den Jelly Bean’e yeni geçenler aradaki farkı anlayacaklardır.

Nexus cihazları için MEVCUT durumda

Bu bir özellik değil, fakat Nexus cihazı satın almak için kesinlikle düşünülecek bir ünsür. Nexus kullancıları sadece birkaç saat sonra Jelly Bean resmi ön sürümünü indirebiliyordu. Üreticileri veya ağ sunucularını beklemeden. Zaten artık resmi Jelly Bean güncellemesi de mevcut olduğu için, Jelly Bean güncellemesinin tadına ilk varanlar, Nexus kullanıcıları oldu.

Sizin en çok beğendiğiniz Jelly Bean özellikleri hangileri?

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!