This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Travel Interpreter – Android sayesinde dil engellerini aşın

 Yurt dışı seyahatlerinde - İngilizce bildiğiniz halde - dil engellerine rastlamak herkesin başına gelen bir olay. Ülkeye bağlı olarak değişken olan bu problemlerin çözümü “Travel Interpreter” uygulaması. Yabancı dil öğrenmenize ve böylelikle yurt dışındaki iletişiminize yardımcı olan uygulama, bakalım bunu gerçekten başarabiliyor mu.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.8 2.6.4

Özellikler & Kullanım

Test Cihazı: HTC Desire / Samsung Galaxy Tab 10.1v
Android Versiyonu: 2.3.3/3.0.1
Modlar: Root, CM7

İlk önce uygulamanın beklediğiniz klasik bir “tercüman” olmadığını belirtelim. Uygulama sadece en lüzümlü deyimleri ve kelimeleri içeriyor.

“Travel Interpreter” uygulaması ilk kullanışta deyimler için yaklaşık 75 MB resim indiriyor. Bu datayı kurduktan sonra karşınıza 30 dil seçeneği çıkıyor ve seçtiğiniz dillerin paketleri cihazınıza indirildikten sonra kuruluyor. 25 MB civarında olan dil paketleri – aynı resimler gibi – cihazınıdaki SD karta yükleniyor ve dahili hafızayı boşunda doldurmuyor.

Paketleri kurduktan sonra başlamanıza bir engel kalmıyor: Üstte mevcut diler bulunurken, bir tıklama ile değişik kategori seçeneklerine ulaşıyorsunuz. Bunlardan bazıları “Temel bilgiler”, “Seyahat”, “Hotel”, “Trafik”, “Alışveriş” ve daha fazlası. Kategoriyi de seçtikten sonra karşınıza ya alt kategoriler ya da direkt olarak deyimler çıkıyor.

Uygulamanın her bölümünde ise en üstte seçtiğiniz dilin kelimelerini veya cümlelerini aramak için bir bölüm bulnuyor. Güzel yanı ise, ilk harfden sonra size önerilerin gösterilmesi.
Bir deyimin resmine tıkladığınızda, bu deyim uygulamanın görünümü değişmeden “oynatılıyor”. Sadece deyimin olduğu görünüme ise, deyimin kendine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Seçtiğiniz cümlenin görünümünde ortada resim ve altında hem ana dil olarak hem de tercüme edilmiş olarak deyimler bulnuyor. Ayrıca alt tarafta bulunan 3 tuş ile bir resim ileriye veya geri gitmeniz ve bunun dışında tercüme edilen deyimi dinlemek de mümkün. Üst bşlümde bulunan 2 tuş önceki görünüme dönmeyi ve deyimi başka dilde dinlemeyi – tabiiki başka dilleri kurduğunuz halde – sağlıyor.

Özet: Bütün dillerin kayıtları o dili ana dili olarak konuşan kişiler tarafından yapıldığı için gerçekten doğru oluyor ve kulağa da hoş geliyor. Kategorilerin seçimini ve deyimlerin oldukça fazla sayıda olmasını da beğendik. Ayrıca uygulamanın kullanımı da basit ve belirgin bir şekilde geliştirilmiş. Sadece resim ve dil paketlerinin boyutları bir hayi fazla, fakat SD kartına yüklendiği için pek büyük problem oluşturmuyor. Toplam olarak büyül dil ve deyim seçenekleri ile Travel İnterpreter yurt dışındaki iletişiminizi kolaylaştırmak için gerçekten uygun bir uygulama.

Ekran & Kontroller

 “Travel Interpreter” uygulamasının kullanımı çok basit. Uygulamanın görünümü Apple şirketinin iOS işletim sistemine benziyor, fakat bunu pek de kötü bulmuyoruz. Grafiklerin 10 inç büyüklüğündeki bir tablette de güzel bir görüntü sağlaması, çok iyi.

Hız & İstikrar

Testimizde hiç problem oluşturmayan “Travel Interpreter” uygulaması istikrarlı ve hızlı bir şekilde çalışıyor.

Fiyat/Performans Oranı

 7.99 Avroluk fiyatıyla uygun bir fiyattan oldukça uzak olan “Travel Interpreter”, haftanın uygulaması olarak sadece 3.99 avroya AndroidPİT App Center'da mevcut.
Ayrıca uygulamanın tüm fonskiyonlarından yararlanabildiğiniz 5 günlük test versiyonunu da deneyebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri:

Travel Interpreter – Android sayesinde dil engellerini aşın Travel Interpreter – Android sayesinde dil engellerini aşın Travel Interpreter – Android sayesinde dil engellerini aşın Travel Interpreter – Android sayesinde dil engellerini aşın

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!