This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Ve HTC’nin yeni amiral gemisi One M9 ile tanıştık. Tasarım çok tanıdık, açıkçası pek cesur davranmamışlar. İşte yenilikler ve gözümüze çarpanlar dahil One M9 ile ilgili her şey.

htc one m9 test 17
© ANDROIDPIT

Çıkış tarihi ve fiyat

HTC One M9 çıkış tarihi 31 Mart. A.B.D satış fiyatı muhtemelen 749 dolar seviyesinde olacak. Cihaz metal ve altın rengi kenarlı gümüş renkleriyle iki farklı seçenekte sunulacak. İleride altın rengi versiyonu da piyasaya sürülecek.

Tasarım

HTC görünen o ki tasarım konusunda M8’in çok da ötesine gitmek istememiş. Bu serinin tasarımın kodunun oluşması için doğru olsa da insanlar daha fazla yenilik umuyorlar bazen. Alüminyum gövde ve kavisli kenarlar yine aynı. M8 ise cihaza göre daha uzun ve ince. Yine de iyi göründüğünü söyleyebiliriz.

htc one m9 test 09
 © ANDROIDPIT

One M8’deki Ultrapixel teknolojisine sahip çift kamera burada yerini 20 MP kameraya bırakıyor. Sadece bu değişiklik bile birçok insanı mutlu etmeye yeter. Kare formundaki lensler plastik bir çerçeve ile kaplı. Lens camı da çizilmeye çok dayanıklı. Bu önemli çünkü cihaz düz yatarken kamera devamlı zeminle temas halinde.

Güç tuşu da sağ tarafa taşındı ve şimdi ses tuşlarının altında yer almakta. Böyle değişiklikler olsa da genel anlamda M9 için sıkıcı diyebiliriz çünkü zaten neredeyse her şey M8’de gördüğümüz şeyler. Yani cep telefonu deneyiminizi değiştirecek bir cihaz beklerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Değişiklikler biraz daha heyecan yaratıcı olmalıydı diye düşünüyoruz.

Ekran

Bu bölümde de herhangi bir sürpriz ile karşılaşmadık. HTC, M8 kullanıcılarının zaten aşina olduğu 5 inçlik Full HD IPS LCD ekran kullanmış yeni cihazında. Pil ve performans göz önünde tutularak QHD olayınaysa girilmemiş. 1,920 x 1,080 çözünürlükteki ekran 441 ppi.

htc one m9 test 04
/ © ANDROIDPIT

Elbette QHD kullanılmaması bir tarafa hayal kırıklığı gibi görünürken diğer tarafa mantıklı bir tercih olarak gelebilir. Bize kalırsa mantıklı çünkü ekran kalitesi zaten oldukça iyi, renkler canlı, aydınlık ve IPS paneli sayesinde her açıdan iyi sonuç veriyor. Sonuçta One M9 ekranı kullanıcıyı asla üzmeyecek bir ekran.

Yazılım

HTC One M9, Android 5.0.2 Lollipop ve HTC Sense 7 ile çalışıyor. HTC klasik arayüzünü biraz daha kişiye özgü hale getirmiş. Renklerden, ikonlara, arka plana kadar tüm tercihleri birer birer yapabiliyorsunuz. Yani bir başka deyişle kendi Sense deneyiminizi kendiniz yaratacaksınız.

En iyi yeniliklerden biri de akıllı widget. Lokasyonunuza göre uygulamalarınızı öne çıkarıyor. Örneğin ofiste misiniz, e-mailler, takvim ve ofisteyken sık kullandığınız uygulamalar. Eşleşmeler de oldukça iyi. Sense 7 kısacası doğru yerde doğru uygulamayı elinizin altında tutarak işleri kolaylaştırıyor.htc one m9 test 19
 © ANDROIDPIT

Performans

8 çekirdekli Snapdragon 810 işlemcinin dört çekirdeği 2.0 GHz, dört çekirdeği 1.5  GHz hızında. 3 GB DDR4 RAM de gerçekten yeni bir amiral gemisine yakışır mis gibi bir performans sunmayı vadediyor. Zaten bu seviyede bir cihazdan da farklı bir şey umulmamalı artık.

Kamera

HTC’nin o Ultrapixel günleri sona erdi. Bu önceki cihazların kameralarıyla ilgili şüpheli davranan ve hayal kırıklığına uğramış birçok kullanıcıyı sevindirecek bir değişim. 20 MP kamera kullanılan cihazda ekranı aşağı yukarı sürükleyerek hızla çekim modunu değiştirebiliyorsunuz. Ön kameradaysa Ultrapixel teknolojisinden hala yararlanarak özellikle düşük ışıklı alanlarda iyi sonuç elde ediyorsunuz. Bu HTC adına gerçekten çok doğru bir hamle olmuş. Aynı zamanda editleme seçenekleri de oldukça çok ve farklı efektler verebiliyorsunuz.

htc one m9 test 13
 © ANDROIDPIT

Evet, iyi bir cihaz ama insanların bu kadar heyecanla beklediği bir cihaz daha fazla yenilikler getirmeli. Tasarımsal olarak değişiklikleri görmek için büyüteç kullanmak gerekecek neredeyse. Yine de hakkını yemeyeli özellikle yeni arayüzü ve teknik özellikleriyle oldukça sağlam bir cihaz.

Tür: Telefon
Model: HTC One M9
Üretici: HTC
Boyutlar: 144,6 x 69,7 x 9,61 mm
Ağırlık: 157 gr
Pil kapasitesi: 2840 mAh
Ekran boyutu: 5 inç
Ekran teknolojisi: LCD
Ekran: 1920 x 1080 piksel (441 ppi)
Ön kamera: 4 megapiksel
Arka kamera: 20 megapiksel
Flaş: LED
Android sürümü: 5.0.2 - Lollipop
Kullanıcı arayüzü: HTC Sense
RAM: 3 GB
Dahili bellek: 32 GB
Çıkarılabilir bellek: microSD
Chipset: Qualcomm Snapdragon 810
Çekirdek sayısı: 8
Maks. saat hızı: 2 GHz
Bağlantı: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.1

 

 

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!