This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Türk Karşıtı Şaka Yaptı, “Smiley” Sayesinde Kurtardı

Avusturya'da Türk karşıtı bir espriyi kendi sosyal medya hesabında paylaştığı için yargılanan genç, şakanın sonunda koyduğu “smiley” sembolü sayesinde ceza almaktan kurtuldu.

smiley emoticon
İşte hayat kurtaran smiley! / © AndroidPIT

Avusturya'da Türk karşıtı ırkçı bir şakayı Facebook hesabında paylaşan gencin aldığı para cezasını, bir üst mahkeme bozdu. Üst mahkemenin iptal gerekçesi ise Internet dilinin en çok kullanılan sembolü olan o şirin işaretti: “:)”

Haberin ayrıntılarına geçmeden önce muhtemelen herkesin merak ettiği o tatsız şakayı paylaşalım; malûm elçiye zeval olmaz. Avusturyalı gencin başına bela olan şaka şuydu: “Neden Türkiye'de hiç sperm bağışçısı yok? Bütün o...birciler burada da ondan.”

Levent Kırca-Nejat Uygur çizgisine bile yaklaşamayan bu rezil espri yüzünden Innsbruck Eyalet Mahkemesi'nde yargılanan 19 yaşındaki genç, mahkeme tarafından 480 Euro para cezası ya da cezayı ödememesi durumunda 60 gün hapis cezasına mahkum edildi. Gerçi mahkeme ona bir daha espri yapmama cezası verse daha uygun olurmuş ama bizim konumuz bu değil.

Mahkeme Wikipedia'yı referans gösterdi

Der Standard gazetesinin haberine göre, bir üst mahkeme bu mahkumiyet kararını çok enteresan bir gerekçeyle bozdu: Smiley kullanımı! Hüküm giyen gencin Facebook sayfasında söz konusu espriyi paylaşırken en sona koyduğu “;)” işareti, üst mahkeme tarafından “bunu ciddiye almayın” anlamında yorumlandı. Üst mahkeme bu yorumunu da “emoticon” kelimesinin Wikipedia'daki tanımına dayandırdı ve kararı bozdu.

Mahkeme, bütün Türk ırkını insanlık onurunu yaralayacak şekilde aşağılama amacı gütmediği için cezaya gerek olmadığı sonucuna vardı.  

Kaynak: Der Standard

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!