This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 15 comments

Türkiye'deki Galaxy S4'lerde Hangi Çip Kullanılacak?

Almanya'da birkaç gündür ön satışa sunulan Galaxy S4 hakkındaki en merak edilen şey işlemcisinin ülkeden ülkeye değişik olacak olmasıydı. Sammobile'ın haberine göre Türkiye'ye sunulacak Galaxy S4'ün işlemci çipi sekiz çekirdekli Exynos 5 olacak.

samsung galaxy s4 gallery 1

Bildiğiniz üzere yeni Galaxy S4'ün Amerikan versiyonunda 1.9 GHz'e hızlandırılmış dört çekirdekli Snapdragon 600 ve diğer ülkelerde dörder çekirdekli 1.2 ve 1.6 GHz dörtder çekirdekli Cortex çekirdekler kullanılacak (sekiz çekirdekli 1.6 GHz Exynos 5). Önemli bir nokta Snapdragon 600'de LTE desteği varken Exynos 5'te LTE desteğinin olmaması. İkinci önemli nokta ise Exynos 5'in "sekiz çekirdekli" olmasının altında yatan gerçek: Bu bahsettiğim dörtder çekirdekli iki çip seti aynı anda çalışmıyor. Yani Galaxy S4 hiçbir zaman 4 çekirdekten daha büyük bir performans göremeyeceksiniz. 

Gelelim Sammobile'a göre Galaxy S4'ün hangi modelinin Türkiye'ye geleceğine: Exynos 5 Octa, yani LTE'siz model. LTE'siz modelin Türkiye'ye gelecek olması çok da anlamsız sayılmaz zira Türkiye'de henüz 4G bağlantısı yok. Fakat listeden LTE'li modelin geldiği Avrupa ülkelerine baktığımda Bulgaristan'a bile LTE'li modelin gidecek olması moralimi biraz bozmadı değil. Benim çok uzun zamandır kulağıma gelen olay 3G'nin Türkiye'ye zaten geç geldiği ve şirketlerin 3G'nin kaymağını tamamen yemeden 4G'yi getirmeyecekleri oldu. Bu doğru olabilir zira dediğim gibi Bulgaristan'da bile Snapdragon 600'lü modeli görünce bu durum ancak bu şekilde açıklanabilir (#Turkcellduysesimizi).

Kaynak: sammobile

15 comments

Yeni yorum yaz:
 • şimdi snap mı exynos 5 mı arada cok fark varmı soyleyın bakalım

 • Aman hocam kitapla olacak iş değil hazır çıkmış bir daha hiç girişmeyin :)

  Bırak Apple'a kör sağar aynı şekilde devam etsin. Zıt kutuplar halinde rekabet ettikçe bizim elimize geçen cihazların kalitesi artıyor :)

 • Yok babam girdi zarar edip çıktı borsadan. bir ara kitaplar okuyordu da hevesi köreldi sonra herhalde :)

  Apple artiz tavırları bence de bıraksın iyi demişsin. Burdan Apple'a da sesleniyoruz.

  Karşılaştırmayı iş arkadaşıma çıtlattım ben tatildeyim ama bir gözüm sitede gördüğün gibi ;)

 • @Gökhan: Eğer doğuştan borsanın içinde değilsen, baban broker değilse hiç bulaşma diyorum. Borsa tüm dünyada olan biten her şeyden etkilenen, 24 saat durmayan kadınlardan bile karmaşık bir yapısı vardır. Sadece Türkiye içinde kalırsan çok açık söylüyorum ya alçakları hedeflemek zorunda kalırsın yada ilk fırsatta harcarlar gariptir ama borsada dünyayı takip edip seçenekleri çoğaltmak en güvenlisidir :) Mesela ben daha dünyayı çözümleyemiyorum ama babam 50 yıldır işin içinde olunca yardımım sağlam diye korkmuyorum. İddaa da ilk yarı, ikinci yarı bilmek gibi bir şey değil. Mesela güvendiğin bir şirket sermaye arttırımına gideceğine dair dedikodu çıkarıyor. Ardına borsa da aşağı çekilip hissedar arttırıp seni batırıyor sonra sermaye arttırımına gidip senetleri son 1 ayın en değerlisi yapıyor. Onlar trilyonları götürüyor sen cebinde ki bozuklukları sayıyorsun :D

  Apple artiz tavırları bırakıp insanları özgür bıraksa piyasayı eline alıp diğer şirketleri bile batırabilir. iPhone 6'yı donanım ve yazılım gelişimiyle birlikte değişilebilir 2500 mAh batarya, microSD ile arttırılabilir hafıza ve piyasada ki her ürünle hiç bir engelleme olmadan istenildiği gibi bağlantı kurulabilir diye tanıtsınlar tekrardan dünya çapınca ezici bir liderlik yakalayabilirler. Ama bu izledikleri stratejiyle bu zamanda gerilemeye devam edecekler.

  Galiba gsmarena gibi sitelerde İ9500 ve İ9505 karşılaştırmaları yayımlanmaya başlamış. Bir bakıp yorumlarsanız biz de yararlanabiliriz :)

 • @Atilla: Borsa dersleri veriyorsan talibim ;)

  iPhone'un ekran kalitesini sen S4'teki ekrandan bahsettiğin için vermiştim. Ben de bahsettiğin nedenlerden ötürü hayatta iPhone almam. iPhone devri kapandı.. :)

  Okuma konusunda da, ben de kitap okumuyorum ve e-kitap okuma oranının Türkler arasında düşük olduğuna eminim ama örneğin her gün metroda haberleri gözden geçiriyorum ki bunu da pek çok insanın yaptığına eminim. Bizim siteyi ziyaret edenlerin çok büyük bir kısmı da mobil cihazlarıyla giriyor ve haberleri mobilden okuyor mesela. Düşünsene internette bir şey araştırıyorsun sonra okumak istediğin uzun bir yazı geliyor. Telefonu çevirip arkadaki ekrandan okumaya devam ediyorsun. Bence bundan süper bir şey olamaz.. (Olabilir; ikisi bir arada tek ekran olsa ve geçiş aynı ekrandan olsa tadından yenmez.)

 • @Gökhan Göktas: O yolların tümünü sana tek kalemde söylüyorum; borsa :)

  Söylediğim gibi önce yurt içinde satılan modeli bir deneyeceğim bakalım nasıl ondan sonra LTE modele yöneleceğim.

  Kişisel görüşüm kitap okumak benim için pek sorun olmuyor. Ekranı yan çevirip, ışığı biraz kısıp, dinlendirici gözlük takarak bu durumu kurtarıyorum. Tabi herkes aynı imkana sahip olamaz ayrıca herkes elektronik cihaz kullanarak kitap okumaz :) Ama verdiğin örneğe bakarak S4'ün "boşluk/ihtiyaç doldurma" konusunda çığır açmadığına katılıyorum :)

  İ9305 alana kadar iPhone 4s'i deli gibi kullanan biriydim :) Apple; retina ekran, App Store, İOS ve güncellemeleri sayesinde önde gidiyor diyebiliriz. Ancak apple store açılmaması, sabit pil ve pilin yetersiz kapasitesi, iphone dışına veri alışverişi yapılamaması, itunnes'a bel bağlaması gibi kısıtlayıcı ve can sıkan durumları da var. Ekranı parlak diye tuşları kilitlemeden masaya iphone bırakma devri artık geçti :) Yanında şarj aleti taşımayan iphone kullanıcısı tanımıyorum. Etrafımda devamlı şarj olan bataryası isyankar iphone'lar var :) Yeni alüminyum kasaların esnek ve yamulan yapısına hiç karışmıyorum :D

  Benimde mesaj yazma niyetim sizinle aynı farklı bir anlaşılma olmasın. İnsanız eleştirmeli, tartışmalı, konuşmalıyız :)

 • @Harun: Türkiye'de mobil sektörde sadece üç firmanın olmasının ceremesini çekiyoruz. Rekabet kurulu da tüketicinin hala eski ve yavaş 3G kullanmasına ses çıkartmıyor. Böyle yapacak bir şey yok.

  4G'yi n'apacağız diyenler olabilir fakat 3G üzerinden bile Gtalk ve Skype benzeri uygulamalarla sesli görüşme yapıyorum ve bu bana bedavaya geliyor (pil sorununu hesaba katmazsak). Bu neden daha iyi olmasın? Artık herkes data üzerinden ücretsiz haberleşebilir. Bu mu engellenmeye çalışılıyor?

 • @Atilla: "İş dünyasında az zahmetle, kaliteli hizmet sağlayıp bol kazanç nasıl sağlanırın erbabıyım diyelim :)" Atilla bize de bu yolları söylesen az ucundan :).

  Evet haklısın I9605'in performansı gerçekten de yüksek çıkmış: http://www.androidpit.com.tr/galaxy-s4-islemci-performansi ama başka karşılaştırmaları da görmek lazım. Bir de kafamdaki soru işareti bu kadar performansı -mesela oyun meraklısı değilsem- nasıl kullanacağım? Örnek vereyim: Telefonu daha çok okuma aracı olarak kullandığımdan hep Kindle ekrana dönüşebilen ekranlı telefonun hayalini kurmuştum. Ruslar bu hayalime çok benzer arkası Kindle'ın ekranına benzer göz yormayan çift ekranlı bir telefon çıkardı. Ben buna kesinlikle büyük bir gelişme olarak bakıyorum çünkü çok büyük bir kitleye benzersiz bir çözüm getiriyor. S4'ün "boşluk/ihtiyaç doldurma" konusunda çığır açmadığını söylesem sanırım karşı çıkmazsın. :)

  Ekran kalitesine gelince; yanlış bilmiyorsam artık telefon üreticileri insan gözünün çözünürlük farkını bir noktadan sonra ayırt edemeyeceğini hesaba katarak ekranda optimum kaliteyi sunuyor. Tabii burada sorun kaliteden ne kastettiğimize bağlı. Geçende iPhone 5 ile kendi HTC One S'ini yan yana koydu arkadaş. Ya bu iPhone 5'lerin ekran hep daha hoş geliyor insana dedi. İşte orda -benim de teknik kapasitemin üstünde- parametreler giriyor işin içine. Retina ekranın çözünürlüğü daha düşük fakat daha kaliteli görüntü sağlıyor.

  Her neyse lafı çok uzattım ama birileri belki yanlışlarımı bulur da bir şeyler der diye de bu mesajı yazıyorum. Bilinçlenmek adına. :)

 • Gökhan kardeş, sende haklısın, bu ülkede bişey istenirse anında oluyor ama istenmezse vatandaşa kırk dereden su getirtiliyor. 3g de yaşadığımız fisaykoyu malesef 4g de de yaşayacağız. Binali yıldırım arz talep diyor ama işlerine hangisi gelirse o, onlar için daha çok istenen oluyor. neyse ben s4 ün çıkmasını beklicem o çıkınca s3 ucuzlar diye umuyorum o zaman s3 alcam :-)

 • İş dünyasında az zahmetle, kaliteli hizmet sağlayıp bol kazanç nasıl sağlanırın erbabıyım diyelim :)
  S4 ile gelen yazılımsal nitelikler güncellemeyle S3'e uyarlanabilir deniliyor tabi bunu zaman gösterecek. Belki S4 satılsın diye S3'e bu yazılım güncellemesini getirmezler kim bilebilir :)
  Donanım olarak Türkiye'de satılan S3'ü alıpta S4 bir şey getirmedi denilemez. Daha önce söyledim ben İ9305 yani S3 LTE (2gb ram) kullanıyorum. Benim elimde ki cihazla bile karşılaştırırsak donanım olarak ileride yalnız Türkiye piyasasında ki S3'ün tam 2 katı kaliteli bir cihazla karşı karşıyayız. Bir kere telefonun kasası küçülürken ekran hem büyüdü hemde FullHD oldu ki çok hoş bir gelişimdir :)
  Tabi ki kendimiz kullanıp değerlendirmek farklı bir durum ancak inceleme, değerlendirme videoları, test karşılaştırmaları bu konuda bize yardımcı olacağını düşünüyorum. Zaten önce gidip Türkiye piyasasına çıkan modeli deneyeceğim ama gönlüm her zaman İ9505'te olacak :)

 • Siz bu işlerin içindesiniz herhalde :) Peki S4 alma konusunda emin misiniz? Ben bir piyasaya çıksın bir elinize alıp inceleyin sonra alın derim. S3'ten çoook da farklı gelmedi bana. Yeni gelen yazılımlar da üstelik S3'e uyarlanacakmış. :)

 • Burada hangi çip kullanılırsa kullanılsın ben THY'de çalışan arkadaşlara iş atmaya başladım piyasaya çıktığı gibi bir tane LTE getirecekler :D
  3G bağlantının görüntülü konuşma olarak tanıtıldığı bir ülkede 4G ancak Zeki Müren'de sizi görecek diye tanıtılabilir. Böyle ciddi hızda gelişim asla yapmazlar. 3G'de olduğu gibi 4G'de de bekleyecekler. Önce 3G'den 4G'ye geçerken oluşan alt yapı sorunları, ağ sorunları çözülsün temiz bağlantı ağı oluşturulsun ki hemen arkasından aynısını buraya kopyalayabilsinler. Böylece kısa sürede arge masrafına gerek kalmadan az masrafla çok kazanç sağlayabilsinler ;)

 • 13 Şubat tarihli bir haber buldum bununla ilgili: http://www.cioturk.com/turkiye-4gye-ne-zaman-geciyor/

 • Yav Azerbaycan'da bile var 4G :) bence bu sadece bürokrasiyle ilgili değil. Ne yani en karmaşık bürokrasiye sahip ülke biz miyiz? İstediğimizde her şeyi şip şak yapabiliyoruz. Devlet istediği müteahite dilediği yer için gökdelen izni veriyor vs.. Yani bu bürokratik açmazlardan dolayı değil de direkt bazı çevrelere rant sağlama isteğiyle ilgili gibi geliyor bana. Binali Yıldırım arz talebe göre getiririz demiş. Türklerin talep etmediği tüketim şekli özellikle de elektronik ve haberleşmede bence yoktur..

  Neyse uzun lafın kısası bence şirketler yeni altyapı masrafı çıkarmamak ve sonuna kadar kâr etmek için beraber hareket ederek işi ağırdan alıyor.

 • keşke sadece firmalar yüzünden olsa, devlet tarafında da işler sürekli engelleniyor, mağlum 3g lisans durumları, firmalar almak için hazırdılar ama devlet tarafından sürekli bekletmeler kanuni hazırlıklar vs vs vs. işlemlerin bitmesini de bekledik yani :-)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!