This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Aşırı Talep Gören Nexus 4 Ne Zaman Türkiye'ye Gelecek? Gelebilecek Mi?

LG fabrikalarından çıkan, Google'ın Nexus akıllı telefonlarının son jenerasyonu Nexus 4'ün Türkiye Pazarı'na girmesine kısa bir süre kala dünya piyasalarındaki satış performansı göz kamaştırıyor. Avrupa, Amerika ve belli başlı uzakdoğu pazarlarında Google Play başta olmak üzere sınırlı dağıtım kanalları üzerinden satışa sunulan Nexus 4'ün yaklaşık bir buçuk aylık dönemdeki satışları ile üretim arasında bir dengesizlik olduğu açıklanan rakamlardan sonra tekrar ortaya çıktı. Mevcut rakamlar göz önüne alındığında Nexus 4'ün ne zaman Türkiye Pazarı'na girebileceği üzerindeki esrar perdesi hala aralanabilmiş değil.

 Nexus 4'ün Yüksek Talep Kaynaklı Üretim  - Satış Dengesizliği

Piyasaya çıkışının üzerinden yaklaşık olarak 1.5 ay geçen Nexus 4 online satışa sunulmasının 20 dakika sonrasında tükendiği ilk günden bugüne kadar çok yüksek bir tüketici talebiyle karşı karşıya. Bu yüksek talep bugüne kadar LG'nin üretim  ve de Google'ın özellikle Google Play dağıtım kanalı üzerindeki zayıf performanslarıyla tatmin edilemedi.

Son olarak açıklanan rakamlarda bu hususun altını net bir şekilde çizilmekte. İşin üretim tarafını üstlenmiş olan LG bugüne kadar ancak 370.000 adet Nexus 4 cihaz üretebildi. Bu kadar üst düzey özelliklere sahip olan bir telefonunun bu kadar az sayıda üretilmiş olması gerçekten ilginç ve de aynı zamanda firmanın olaya biraz ciddiyetsiz yaklaştığının göstergesi. Zira LG'nin hemşerisi olan Samsung'un amiral gemisi modelleri aynı zaman diliminde kolaylıkla milyonlara ulaşabiliyor.

İşin satış tarafında da Google'ın online satış kanalı olan Google Play'in kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmış olduğu da aşikar. Özellikle aşırı talebin kümeleştiği ilk gün satışlarında bir çok işlem hatasının olduğunu biliyoruz. 

Nexus 4 Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek? Gelebilecek mi? 

Bugüne kadar Nexus 4'ün Türkiye'ye Ocak 2013 içerisinde gireceği yönünde bir çok spekülatif haber yapıldı. Özellikle ülkemizin büyük medya kuruluşlarının teknoloji sayfaları editörleri haberlerinde hiç bir referansa yer vermeden ortalığı karıştırmaktan çekinmiyorlar. Yukarıdaki bölümde yer alan üretim ve satış kanallarında mevcut olan durum göz önüne alındığında Nexus 4'ün Türkiye'ye girişi tahminlerin çok daha ötesinde geç bir tarihte olabilir. 

Bilindiği üzere Google Türkiye'de Google Play üzerinden henüz donanım satışı yapmıyor. Google Play Google'ın Amerika başta olmak üzere büyük pazarlarda kullandığı en büyük satış ve dağıtım kanalı. Bu bağlamda Nexus 4'ün Türkiye'ye muhtemel girişi sonrasındaki satış dağıtım kanalının ne olacağı en büyük soru işaretlerinin başında geliyor. İkinci olarak Türkiye'ye ne kadar Nexus 4 telefonun getirilebileceği de ayrı bir soru işareti. Zira oturmuş dünya akıllı telefon pazarlarındaki yüksek talebi karşılayamayan LG'nin Türkiye'ye ne kadar cihaz göndermeyi tercih edeceği merak konusu. An itibariyle LG Türkiye sessizliğini korumakta. 

Sonuç olarak hem iç hem de dış dinamikler göz önüne alındığında Nexus 4'ün Türkiye'ye girişi hakkındaki belirsizlikler halen devam etmekte. Dışsal değişkenlerin bu kadar belirsiz olduğu bir ortamda hiç bir kaynağa dayanmadan bol keseden atan medya kuruluşlarının haberlerini dikkate almamanızı tavsiye ediyorum. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve de bildiklerinizi yorumlarınızla bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. 

 

Dipnot: Nexus 4 cihazı hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak olan, geçmiş tarihli test ve yazılarımızı aşağıdaki linkler üzerinde bulabilirsiniz

 

Fotoğraf hakları: AndroidPIT

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!