This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 2 comments

Türkiye Sosyal Ağlarda Video Paylaşımına Yasak Getirdi

Türkiye'de artık sosyal ağlarda eser sahibinin izni olmaksızın video ve şarkı paylaşımı yasak hale geliyor. Bu yasakla ilgili ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

face twit youtube

Telif Hakları Yasası'ndaki yeni düzenlemeyle birlikte bundan böyle lisanssız olarak paylaşılan video ve şarkılarda 2.000 TL'ye kadar ceza çoğaltana ise 4 yıla kadar hapis cezası gelecek. 

Lisanssız olarak paylaşımı şu şekilde anlamalıyız: Bir şekilde bir medya aracıyla bir şeyi kendi elimizle kaydettik ve internete yaydık.

Ceza alınmayan durum ise aslında gün içinde sürekli yapmış olduğumuz -örneğin- Facebook'ta, Youtube videosu paylaşmak. Yani medyaya giden herhangi bir linki paylaşmak ceza getirmiyor

Haberde yasaya uymayanların iki kez uyarılacağını, üçüncüde ise savcılığın yeni bir uyarı veya 500 ile 2000 TL arası ceza verme hakkına sahip olduğu vurgulandı.

Bu tür yasalar yurtdışında daha katı bir şekilde uygulanıyor. Örneğin Almanya'da bir şarkı bile çekseniz kapınızda devlet elli yollanmış 1.000 Euro'luk bir ceza bulabiliyorsunuz. Almanya'da aslen herkesin kaçındığı Torrent'i kullanmaktan kaçınmak çünkü Torrent'te sadece birinin paylaştığı dosyayı indirmekle kalmıyorsunuz aynı zamanda kendi elinizle arkada dosyalarınızı başkalarına upload ediyorsunuz.

Bu konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Kaynak: habertürk

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!