This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 9 comments

Tüm zamanların en kötü 10 Android telefonu

Android dünyasındaki çeşitlilik her zaman en iyi alternatiflerle karşı karşıya olduğumuz anlamına gelmiyor ne yazık ki. Kimi zaman Samsung ya da HTC gibi devler bile, kimsenin akıl erdiremediği tasarımlar ve cihazlarla kendi kendilerini rezil edebiliyorlar. Biz de sizler için Android telefonların çok da uzun olmayan geçmişine bir göz atıp, skandal derecesinde kötü olan cihazları derledik. 

tr teaser
Editörlerimizden Camila da listedeki telefonları dayanılmaz buluyor. / © AndroidPIT

Elbette zevkler ve renkler tartışılmaz ama listeye aldığımız telefonları görünce, Burak Kut'un bile yeniden çıkış yapmayı becerebildiği mucizelerle dolu dünyamızda bu telefonların neden tutmadığını daha iyi anlayacaksınız. Başlayalım:

Asus Garminfone

asus garminfone tmobile
© Asus/TMobile 

ASUS zaten akıllı telefon deyince ilk akla gelen markalardan biri değil ama Çinli üreticinin Garmin şirketiyle ortak ürettiği Garminfone, gelmiş geçmiş en çirkin ve işlevsiz telefonlardan biri olarak tarihin çöplüğündeki yerini almış durumda. Aslında bir navigasyon firması olan Garmin sayesinde çevrimdışı harita deneyimi yaşamak dışında hiçbir artısı olmayan bu cihazın yazılımıyla öyle oynanmış ki, içindeki işletim sistemine Android demeye bin şahit ister. Tabii takoz tasarımıyla, kefal balığını andıran o eski Alcatelleri hatırlatması da cabası. 

 

HTC ChaCha 

htc chacha
© HTC

HTC'nin kimilerince heyecanla beklenen Facebook telefonu ChaCha, üstünde Facebook butonu olan çakma bir BlackBerry'ye benzediği için kimse tarafından beğenilmedi. Belki doğru düzgün donanım özellikleri ya da büyük bir ekran, zayıf tasarımı affetirebilirdi ama HTC bu konuda da cimri davranınca Facebook tiryakilerine bile "oeehhh" dedirten bir telefona imza atmış oldu. 

 

Samsung Dart 

Samsung Dart tmobile
© Samsung/TMobile

Çok da eski olmayan 2011 tarihinde, 3 inç ekranlı, 240×320 piksel çözünürlüğe sahip, tek çekirdekli 600 MHz işlemcisi olan bir telefon çıkaran Samsung kimbilir neler düşünüyordu.  Tasarım anlamında da pek fazla bir şey vaat etmeyen cihazı almak, kişisel bilgisayarınıza tekrar Windows 95 kurmak gibi bir şey. Ha Samsung Dart'ı dart oynarken kullanacaksanız o başka. 

 

Motorola Backflip 

motorola backflip1
© Motorola

Motorola bünyesinde bu fikri ilk ortaya atan kişi nasıl heyecanlanmıştır kimbilir: Bir telefon yapacağız, arkasında deve gibi klavye olacak, lazım olunca oynar başlıklı traş bıçağı gibi çevirip açacak tüketici. Eh tarih başlangıçta parlak olduğu sanılıp, sonra çöpe giden fikirlerle doludur. Motorola'nın Backflip girşiminde de durum farklı olmadı ve zaten donanım ve ekran açısından da pek umut vaat etmeyen Backflip, sonradan çıkan Levent Yüksel albümleri gibi hiçbir iz bırakmadan kaybolup gitti. 

 

Kyocera Echo 

kyocera echo
© Kyocera

Yine parlak olduğu sanılan kötü bir fikir. Internet'teki birçok ankette gelmiş geçmiş en kötü Android telefon seçilme onurunu (!) yaşamış olan Kyocera Echo, aynı bünyede iki farklı ekran gibi yenilikçi bir fikirle piyasaya çıkmış olsa da pratikte bu fikrin arkasını dolduramadı. Telefonun yavaşlığı ve pilinin güçsüzlüğü bir yana, iki ekran arasındaki kocaman siyah hat ve bu çift ekrana uygun uygulamaların varolmayışı bu tuğla gibi telefonun sonu oldu. 

 

HTC EVO 3D 

htc evo 3d
© HTC

2011 yılında üç boyut modasına ayak uydurmaya çalışan HTC'nin EVO 3D modeli tıpkı listedeki diğer cihazlar gibi devrimci bir telefon olarak tanıtıldı ama kazın ayağı öyle değildi. Öyle ki şarjı makul bir kullanımla bile 8 saatten fazla gitmeyen EVO'nun 3D kamerasıyla çektiğiniz görüntüleri de sadece 3D özelliği olan bir telefonda seyredebiliyor olmanız yeterince heves kırıcıydı. Donanım açısından da parlak olmayan EVO 3D böylece HTC'nin başarısızlık hikayelerinden biri olarak tarihe geçmiş oldu. 

 

Samsung Droid Charge 

samsung droid charge
© Samsung/Verizon

Tamam 4.3 inçlik ekran ve 8 MP kamera dikkat çekiciydi ama Droid'in 1 GHz'lik zayıf işlemcisi, korkunç pili ve içindeki rahtsız edici bloatware uygulamalarıyla hantal ve gereksiz pahalı bir telefon olmaktan kurtulamadı.  

 

LG Optimus 3D 

lg optimus 3d1
© LG

Tıpkı HTC gibi LG de, üç boyutlu modasını kaçırmamak için mümkün olduğunca hızlı hareket ederek Optimus 3D'yi piyasaya çıkardı ama sonuç hüsran oldu. Korkunç arayüzü, su gibi giden bataryası, yavaşlığı ve lüzumsuz bloatware uygulamalarıyla dolu oluşu yüzünden, LG'nin bu "yenilikçi" cihazını 3D özelliği olan ekranı bile kurtaramadı. 

 

Samsung Moment 

samsung moment sprint
© Samsung/Sprint

3.2 inçlik cihazın altından çıkan ekstra klavye o zaman için belki devrimci bir fikir gibi görünmüş olabilir ama sürekli çöken, donanım açısından PTT 1. Lig'de bile tutunamayacak olan (800 MHz işlemci, 256 MB RAM), pili bir gün bile idare etmeyen Samsung Moment, adı gibi bir anlığına görünüp kayboldu ortalıktan. Neyse ki... 

 

HTC Wildfire 

htc wildfire
© HTC

Tamam herkes muhteşem telefonun peşinde değil ama adı üstünde bir "akıllı telefon" alıyorsanız, bunun gerçekten akıllı olmasını istersiniz. Ama HTC'nin "vahşi ateşi" 3.2 inçlik, 240*320 piksel çözünürlüklü ekranıyla sizi Nokia 5110 kullandığınız günlere döndürürken, fiyatının uygunluğuyla bile bu cihazı çekici bir alternatif olarak ortaya koyamıyordu. 

9 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!