This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

[MWC] Turkcell İlk Yerli Akıllı Telefon Projesini Tanıttı

Turkcell'in tasarım ve yazılımının tamamen yerli olacağı akıllı telefonu için çalıştığı proje "Gebze" MWC 2013'te basına ve teknoloji meraklılarına tanıtıldı. Çiplerini Qualcomm firmasının üreteceği yeni yerli akıllı telefon hakkındaki detaylar haberimizde.

Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv

Bundan uzun zaman önce (geçtiğimiz Ağustos ayında) girdiğimiz Fatih Projesi haberini son derece istekli bir şekilde sizinle paylaşmıştık. Fakat Fatih Projesi pilot okullara dağıtıldıktan sonra bildiğiniz üzere "yerli" denilen tabletlerin (herbirinin arkasında Made in Turkey yazıyor) aslında yerli olmadığı öne sürüldü.

Peki yerli üretimden kasıt ne? Yerli üretim demek üretilen ürünün tasarımının veya üretiminin yerli firmalarca yapılması / baştan oluşturulması demek değil. Yerli üretim ülke sınırları içinde herhangi bir şirketin (yerli veya yabancı bir şirket tarafından) herhangi bir hizmet veya mal üretmesi demek. Buna açıklık getirmek istememin sebebi genelde yerli üretim dendiğinde anlamın çoğunlukla saptırılması.

Habere bu açıdan bakıldığında Turkcell ilk etapta üretimini yurtdışında yaptıracak fakat sonraki üretim tamamen Türkiye'de gerçekleşecek. Bu da yeni bir üretim bandının Türkiye'de oluşturulacağı anlamına geliyor.

Proje "Gebze"

İsmi "Gebze" olan proje hakkındaki açıklama MWC'de Süreyya Ciliv, Binali Yıldırım ve Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori'nin katıldığı basın toplantısında yapıldı. Telefonun tasarım ve yazılımı tamamen Turcell'in Ar-Ge'sinde çalışan 700 kişilik mühendis ekibi (ordu desek daha iyi olur belki de) tarafından yapılacak. 2013 senesinde çıkarılacak olan ve henüz özellikleri açıklanmayan cihazın çevre bölgelere ihracatı da hedefler arasında.

Basın toplantısında ayrıca lider teknoloji firmalarından Qualcomm ile cep telefonu, tablet ve M2M (makinalar arası iletişim) teknolojileri geliştirilmesine yönelik ortak çalışmalarda bulunmak üzere işbirliği anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile Qualcomm, Turkcell'e Ar-Ge lisansı hakkı vererek Turkcell'i bu alanda lisans verdiği sayılı mobil operatörlerden biri haline getirdi.


Süreyya Ciliv: " T serisi 750 binden fazla sattı."


Gebze: Tasarım Gebze!


Turkcell ve Qualcomm güçlerini birleştirdi.


Süreyya Ciliv, Binali Yıldırım ve Enrico Salvatori anlaşmayı imzalarken

Sizi bilmiyorum ama özellikle Qualcomm'un bu işbirliğine girmesi bile bu projeye ne kadar inandığının bir göstergesi gibi geliyor bana. Turkcell'in Huawei ile yaptığı önceki T serisi akıllı telefonların da başarılı olduğunu düşünen biri olarak bu projenin Türkiye'de mobil endüstri açısından büyük bir sıçrama yaratabileceğini düşünüyorum. Önceden dediğim gibi cihaz 2013'te tüketiciyle buluşacak ve en hararetli takipçisi ben olacağım.

Sizin görüşleriniz neler?

(Fotoğraf hakları: blog.turkcellyenimedya.com, donanımhaber)

Kaynak: Yeni Şafak

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!