This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Turkcell'den yerli malı akıllı telefon: T40

Turkcell tüm donanım özellikleri ve tasarımı Türkiye'de, Türk mühendis ve tasarımcılar tarafından belirlenen ve seri üretimi Çin'de yapılacak olan T40 modelini, ilk kez basına tanıttı. 

T40
İşte yerli malı akıllı telefon T40! / © Turkcell

Türkiye'nin en büyük GSM operatörlerinden biri olan Turkcell, BTK Başkanı Tayfun Acarer ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in de katıldığı bir basın toplantısıyla, yerli malı akıllı telefon olarak lanse edilen Turkcell T40'ı basına tanıttı.  Gebze kod adıyla da geçen T40, Türkiye'de Türk tasarımcı ve mühendisler tarafından geliştirildiği gibi, Türkiyeli kullanıcıların zevk ve tercihleri de göz önüne alınarak hazırlandı. 

Turkcell'in düzenlediği tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, yerli akıllı telefon üretimine herkesin kafa yorması gerektiğini söyleyerek, "Türkiye yıllık yaklaşık 16 milyon cep telefonu ithal ediyor. 2013'ün ilk altı aylık dönemine baktığımızda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 7'lik bir artışla 6.2 milyon adet cep telefonu ithal edildiğini görüyoruz. Yine yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu sayısında, 2013'ün ilk yarısında yüzde 11 artış var. Büyük kısmını akıllı telefonların oluşturduğu bu ithalatın cari açık üzerindeki yükünün hafifletilmesi hepimizin hedefi olmalıdır," diye konuştu. 

T40 nasıl bir telefon?

Donanım özellikleri açısından bakıldığında T40, orta sınıf bir Android telefon olarak fena bir profil çizmiyor aslında. Elbette Galaxy S4 ya da HTC One gibi üst düzey cihazlara geçmek isteyenlere hitap edecek bir cihazdan söz etmiyoruz. Bunun yerine daha çok Android ya da akıllı telefon dünyasına giriş yapmak isteyenlere hitap eden T40, tasarım açısından çok dikkat çekici bir özelliğie sahip olmasa da arka kapakta kilimden dantele, nazar boncuğundan İznik çinisine ve laleye dek Anadolu coğrafyasının tarihi ve kültürel değerlerinden esinlenen alternatifler sunacak olması Türkiye'deki kullanıcılar açısından ilginç olabilir. 

Cihazın 4 inç boyutundaki 480×800 piksel çözünürlüğe sahip olan LCD ekranı, telefonundan film seyretmek ya da kaliteli grafikleri olan oyunları oynamak isteyenlere hitap etmese de giriş seviyesi bir telefon için son derece yeterli görünüyor. Turkcell, cihazda çift çekirdekli Qualcomm 8225 işlemciye yer vermiş. 1.2 Ghz gücündeki işlemci ve 1 GB'lık sistem RAM'i bu seviye için fena değil. Ancak 4 GB'lık dahili bellek bazı kullanıcılara fazla küçük gelebilir. 

turkcell t40
© Turkcell

Android 4.1 işletim sistemiyle gelecek olan cihazın 1600 mAh gücündeki pili, bu seviyede bir telefon için yeterli görünüyor. Cihazın arka yüz kamerası 5 megapiksel kalitesinde resim verirken, ön yüz kamerası ise 0.3 MP olarak belirlenmiş. 

Cihazın resmi tanıtım töreninde de vurgulandığı üzere, T40, Türk dokunuşları taşıyan arka kapak, ses tasarımları ve Türk insanının gün içerisinde en çok kullandığı uygulamalara kolaylıkla erişim sağlayan "kart ekranı"nı da içinde barındırıyor. Cihazın "kilit ekranı", okunmamış mesaj, cevapsız çağrı ve e-postalarınızı cihazı açmadan görüntülemenizi ve tek bir dokunuşla yanıtlamanızı sağlıyor. Toplam 9 karttan oluşan "kart ekranı"nda ise favori kişiler, sık kullanılan uygulamalar, mesajlar, e-posta, fotoğraflar, entegre bulut uygulaması, Facebook, takvim ve arama kısayolları bulunuyor. 

Eylül ayında piyasaya çıkması beklenen ve muhtemelen Turkcell'in kontratla almayı kabul eden müşterilerine uygun bir fiyattan sunacağı cihazın satış fiyatıyla ilgili olaraksa elimizde herhangi bir bilgi bulunmuyor. 

Teknik Özellikler

  TURKCELL T40
Sistem Android 4.1
İşlemci İki Çekirdekli, 1.2 GHz
Sistem RAM'i 1 GB
Dahili Bellek 4 GB
Ekran 4 inç, LCD IPS (480 x 800 Piksel)
Kamera 5 MP (Arka), 0.3 MP (Ön)
​Pil 1600 mAh
Boyutlar 126 x 64.8 x 10.85 mm
Ağırlık 136 gr

Kaynak: Zaman

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!