This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Birçok haber sitesinde Türksat'ın ayrıntılı haritalarını ücretsiz olarak kullanıcılarla paylaşacağı haberi yapıldı. Ben de Türk uydularıyla elde edilen Türksat Maps'i bunun üzerine incelemek istedim ve Google Maps'le karşılaştırdım. Türksat Maps iki açıdan Google Maps'ten önde. Karşılaştırmalı ekran görüntülerini haberimizde bulabilirsiniz.

Google Maps artık kaçınılmaz derecede hayatımızın içine girdi. Hatta o kadar girdi ki Avrupa'da artık pek çok insan Google'ın "Sokak Görünümü"nden (Street View) kendi evlerini saklıyor. Yani Sokak Görünümü'nde dolaşırken mutlaka karşınıza sansürlenmiş bazı yerler çıkıyor.

Öte yandan Google'ın nüfuz edemediği pek çok ülke var. Bunlardan biri de Türkiye. Türkiye'de Sokak Görünümü sağlayan bildiğim kadarıyla iki harita uygulaması var (ve Google Maps bunlardan biri değil): Yandex ve Türksat Maps. Türksat'ın Google Maps'e göre bir diğer üstünlüğü ise haritalardaki üstün ayrıntı özelliği.

1- Sokak Görünümü

Google Maps'in Türkiye için Sokak Görünümü özelliği yok. Fakat bunun yerine kullanıcılar tarafından yüklenmiş tonlarca fotoğraf var. Yani arabanın giremediği yerler için gerçekten sokak sokak fotoğraflara erişebiliyorsunuz (en azından İstanbul için böyle). Tabii Sokak Görünümü'ndeki üç boyutlu atmosferin yerini tutmuyor.

Öte yandan Türksat Maps'in Sokak Görünümü beni gerçekten şaşırttı:


Tüm yolculuk boyunca malesef çekim aracını görüyorsunuz!

Harita solda Sokak Görünümü sağda son derece gerçekçi bir tecrübe sunuyor. Fakat eksik yönleri de tabii ki yok değil. İlk olarak tüm yolculuk boyunca çekim aracını görüyosunuz. Bu kadar büyük bir projede neden biraz daha özen gösterilip görüntü arabayı almayacak şekilde yapılmamış anlamadım. Bir diğer eksiklik ise site çok yavaş işliyor ve kullanıcı dostu değil. Şirkette bile bir sokağa bastıktan sonra birkaç dakika beklemeniz gerekiyor ve kullanımı en azından biz çok çözemedik. Çok iyi bir hizmet fakat geliştirilmesi gerekiyor.

2- Ayrıntı

Türksat Maps'in Türkiye için bir diğer üstünlüğü ise ayrıntı ve güncelleme sıklığı. Aşağıdaki ekran görüntülerinden de haritaların çok daha ayrıntılı olduğunu göreceksiniz. Güncelleme hakkında ise Türksat bazı haritalarının 6 ayda bir bazılarının ise senede bir güncellendiğini bu açıdan Türksat Maps'in Google Maps'ten daha iyi olduğunu ileri sürdü.

Aşağıda Türksat Maps ve Google Maps'i Topkapı Sarayı'ndaki Bab-ı Hümayun'a (Saltanat Kapısı) yakınlaştırdığım ekran görüntülerinde karşılaştırabilirsiniz. Belirtmem gereken önemli bir husus: Ekran görüntülerini alırken resimlerin ölçeklerini değiştirmedim, sadece aynı boyutta (620 x 330) kırptım. Böylelikle daha sağlıklı bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Türksat Maps Görüntüleri:


Sarayburnu, İstanbul


1-14.000 ölçek


1-6771 ölçek

 


1-3386 ölçek


1-1693 ölçek

 

Google Maps Görüntüleri


Bir noktadan sonra haritayı büyütmenin bir anlamı kalmıyor.

Sizin de yukarıdaki görüntülerden gördüğünüz gibi göze ilk çarpan şey Google Maps'in uydu görüntülerinin çok karanlık olması. Belki yanlış bir mevsimde veya yanlış bir günde çekilmiştir. İkinci fark ise Google Maps'in bir süreden sonra sadece resmi büyüttüğünü görüyoruz (kameralardaki optik - dijital zoom farkı gibi). Türksat Maps ayrıntı konusunda ağırlığını ciddi bir şekilde ortaya koymuş.

Fakat yine burda da Türksat Maps'te geliştirilmesi gereken çok şey var. Büyük ihtimalle hala test aşamasında olduğundan kaynaklanan eksikliklerden bazıları hiç de kullanıcı dostu olmayan ve karışık tasarımı ve de son derece yavaş oluşu. Bu iki şey çözülmediği sürece Google Maps'in pratik olma özelliği -içerik olarak eksik olsa da- ağır basacaktır. Öte yandan tabii ki Türksat Maps'in Türkiye için olan bu bu ayrıntı zenginliği (ben sadece İstanbul'a baktım) Avrupa için geçerli değil. Yine geliştirme aşamasında olduğunu varsayarak ileride bu haritaların da ayrıntılı bir şekilde güncelleneceğini düşünüyorum.

Türksat Maps'e buradan erişebilirsiniz.

(Fotoğraf hakları: Türksat ve Google)

Kaynak: Turksat Maps

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • Seda E. 08.Ağu.2014 Link to comment

    Merhabalar,
    Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Resimlerden Google Maps'ten çok daha iyi olduğu anlaşılıyor ancak harita üzerinde adres ile arama yapılabiliyor mu? Her ne denediysem örnek format olarak geocode ile arama yapılması gerektiğine dair mesaj alıyorum. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • ilk defa gördüm çok iyi

  • Türksat'ın böyle bir hizmet sunması gerçekten çok anlamlı

  • Helal olsun bizimkilere.Google'ı batıracağız :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!