This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares No comments

Twitter'dan Instagram'a İki Büyük Darbe: Neler Değişti?

Facebook'un geçtiğimiz Nisan başında Instagram'ı 1 milyar dolar karşılığında satın almasıyla Facebook ve Twitter arasındaki rekabet anlık fotoğraf paylaşımı açısıdan farklı bir boyut aldı diyebiliriz. Zira son birkaç gündür Twitter'a gelen güncellemelerle bundan böyle Twitter'da Instagram üzerinden paylaşılan fotoğraflar gözükmeyecek ve Twitter'da fotoğraf yüklerken Instagram'dakine benzer -hatta daha da pratik- bir filtre sistemi kullanabileceksiniz. Haberimizde bu değişiklikleri daha net görmeniz açısından çektiğim ekran görüntülerine göz atabilirsiniz.

(c) Süt Kardeşler / Instagram / Twitter

Twitter'ın internet dünyasında yankı bulan ilk atağına değinmek gerekirse aşağıdaki ekran görüntüsünden de gördüğünüz gibi artık Instagram paylaşımlarını Twitter üzerinden göremiyorsunuz. Tabii Instagram'ın içindeyken Twitter üzerinden yine paylaşabiliyorsunuz ama bu Instagram'daki hesabınıza link atmaktan öteye geçemiyor.

Instagram'a olan bu kısıtlamadan sonra Twitter ikinci darbesini Instagram'ınkine çok benzer -ve hatta benim çok daha pratik bulduğum- bir filtreleme sistemi getirerek gerçekleştirdi. Neden pratik? Çünkü aşağıda da gördüğünüz gibi dokuz tane farklı filtre var ve hepsini aynı pencerede görebiliyorsunuz. Dilerseniz ekranı kaydırarak bir filtreden diğerine geçiş de yapabilirsiniz, orası size kalmış.


Sol alttaki sihirli değnek ile teker teker geçiş yapabilir veya ortadaki çemberlerle tüm filtrelere aynı anda bakabilirsiniz.

 


Siyah beyaz fitrede karar kıldım ve twitledim. İşlem tamam!

Sonuca nasıl bakmak lazım? Twitter kısaca:

1) "Bahçemde Instagram'ı görmek istemiyorum, bundan böyle Instagram fotoğraflarınızı benim sistemimde göremezsiniz"
2) "Ama merak etmeyin, Instagram kullanıcılarını yalnız bırakmadım, gelin benim filtreleme sistemimi kullanın" diyor.

Hararetli Twitter kullanıcıları için bence çok iyi bir haber. Hem sürekli içinde olduğu platformda bu filtrelemeyi yapabilecekler hem de bir daha Instagram'a girmek zorunda kalmayacaklar. Fakat şu da bir gerçek ki fotoğraf düzenleme açısından Twitter basit ve pratik olabilir fakat Instagram'daki seçenek zenginliğinden çok uzak. Belki ileride bu yeni gelen filtrelemeye ek olarak başka seçenekleri de kullanıcısına sağlar. İşte o zaman Instagram'a belki de gerçek bir rakip bile olabilir.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Not: Volkan Emre'ye fotoğraflarının yayınlanmasına izin verdiği için teşekkürler.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!