This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Bundan yaklaşık bir hafta önce Linux işletim sisteminin arkasında olan Canonical şirketi akıllı telefonlar için Ubuntu'nun yeni sürümünü tanıttı. Bu haberimizde bize ulaşan yeni bilgiler ve "Ubuntu for phones" hakkında genel bir izlenim elde edebilirsiniz.

"Ubuntu for phones" heyecan verici ve hedefleri çok yüksek olan bir proje. Canonical, sadece Linux işletim sistemini akıllı telefonlara getirmekle kalmıyor, cihaz ayrıca panele oturtulduğunda tam özellikli bir bilgisayar gibi çalışmasını sağlıyor: Kısaca akıllı telefonunuzu monitör, klavye ve fareye bağlıyorsunuz. Böylelikle cebinizde taşıyabileceğiniz ve her yere götürebileceğiniz bir bilgisayara sahip olmuş oluyorsunuz.

Bir fikriniz olması açısından videoyu izleyebilirsiniz: 


(Videoya harici link buradan, kaynak: androidcentral.com)

Bu sene tüketici elektronik fuarı CES'te ilgilenenler Ubuntu for phones'a bakma fırsatı buldu fakat kendisini deneyemedi. Çünkü Canonical'a göre sistem teknoloji meraklılarının eline verecek derecede iyileştirilmiş değil. Şubat'ın sonunda Galaxy Nexus için bir sürümü yayınlanacak.

İçerik için daha fazla alan

Örneğin Android 4.x sürümlerindekinin tersine Ubuntu'da ekran üzerinde tuşlar yok. Bunun yerine operasyon ve navigasyon bambaşka hareketlerle sağlanıyor. Örneğin açılış ekranında sol kısımdan uygulamaların kısayollarına direktman ulaşabiliyorsunuz.


Yazılımla gelen ekran tuşlara olmadan Galaxy Nexus'un yarattığı etki çok daha iyi.

Herkese hitap eden bir platform

Ubuntu One cloud hizmeti Canonical kullanıcısını kendisine daha da bağlıyor ve diğer şirketler gibi bir amaca hizmet ediyor: Tüm hizmetlere adanmış "açık platform" ve müşteri sadakati. Şirket bu stratejiden emeğinin karşılığını alacak mı bilemiyoruz ama bunu görebilmek için şirketin öncelikle donanım kısmındaki entegrasyonunu bir an önce gerçekleştirmesi lazım.

Ubuntu'nun çalışacağı iki farklı sınıf telefon tipi

Canonical şirketi Ubuntu'nun çalışacağı telefonları iki sınıfa ayırdı: Başlangıç seviyesi ve "Super Phones". Fakat "Convergence" dedikleri telefonunuzu tam fonksiyonlu bilgisayara çeviren mod sadece bu süper telefonlar için geçerli olacak.

Giriş seviye modellerdeki gereksinimler:

  • İşlemci: 1 GHz Cortex A9
  • Bellek: 512MB - 1GB RAM
  • Dahili bellek: 4-8GB SD kart

Üst seviye sınıf (Super Phone) için gereksinimler:

  • İşlemci: Quad-Core Intel Atom ya da A9
  • Bellek: 1GB RAM
  • Dahili bellek: 32GB SD kart

Genel olarak Ubuntu'nun arayüzü ve navigasyon rahatlığı çok hoşuma gitti. Bu Android'e alternatif olarak en büyük tehdit gibi gözükse de Android'in kendi eksiklerini görmesi açısından iyi bir fırsat olabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz?

(Fotoğraf hakları: Canonical)

Kaynak: omgubuntu.co.uk

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!