This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Uçakta telefon kapatma devri bitiyor

Avrupa hava güvenlik ajansı uçaklarda cep telefonları ve diğer elektronik cihazları kapatma yasağının Aralık ayından itibaren kalkacağını açıkladı. Çok yakın zamanda yolcular uçakta telefon konuşması yapabilecek, kalkık ve inişlerde Internet'e girebilecekler.​

 

avion
© cogdogblog vía Flickr CC.

Avrupa Hava Güvenlik Ajansı, ABD'de 1 Kasım tarihinden itibaren başlayan söz konusu uygulamanın Aralık ayından itibaren Avrupa havayollarında da geçerli olacağını açıkladı. Bilindiği gibi mevcut uygulamada elektronik cihazların sadece uçuşun belli bir aşamasında açık olmasına izin veriliyor. 

Aralık ayında gerçekleşecek olan değişikliğin kökeninde, söz konusu cihazların yaydığı sinyallerin uçağın uçuş sistemlerini herhangi bir şekilde etkilemediğine dair yapılan araştırmalar bulunuyor. Airbus A380'nin de içinde olduğu Avrupa yapımı uçaklarda zaman içinde yolculara tam serbestlik tanınması bekleniyor. Ancak bunun için ilgili havayolunun kendi uçaklarını gereken teknolojiyle donatması şartı var. 

Söz konusu yeni uygulamaya hangi havayollarının ilk olarak başlayacağı zaman içinde belli olacak. Diğer yandan iniş ve kalkışlarda dizüstü bilgisayar gibi daha hacimli elektronik cihazların kullanılması yine yasak olacak. Cep telefonlarının ise sadece "uçuş modu"nda kullanılmasına izin verilecek. 

Kaynak: Daily Mail

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!