This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 2 comments

Ucuz Plastik iPhone Geliyor: Doğru Bir Hamle Olur Mu?

Apple, Wall Street Journal'a ve gazetenin kaynaklarına göre giriş seviye iPhone üretmeye hazırlanıyor. Kaynaklardan birinin söylediğine göre Apple bu ucuz iPhone'u halihazırda üretmiş olmasına rağmen şirket cihazı piyasaya sürmek için doğru zamanı bekliyor.

Şirketin bu giriş seviye telefonun fiyatını kırmak adına cihazı plastikten ürettiği söyleniyor. Plastik kelimesi ne kulağa hoş geliyor ne de Apple'ın yaratmış olduğu kalite standartlarıyla örtüşüyor fakat plastik kelimesi bizleri çok da ürkütmemeli. Nitekim bu senenin flaş cihazlarından Lumia telefonlar da bir çeşit plastikten (polikarbonattan) üretildi.

Bu varsayımı ve Apple'ın malzemede hep en iyiye oynadığını bir tarafa bırakırsak şu da bir gerçek ki Apple firmasının ürün portfolyosunda çok sınırlı seçenek var (yani sadece üst seviye iPhone serisi) ve bu Samsung'un akıllı telefon sektöründeki önüne geçilemez konumunu ister istemez perçinledi. Samsung'un 2012'de üretim siparişi tüm cep telefonu pazarının %29'u iken Nokia'nın ve Apple'ınki %24 ve %10. Bu açıdan düşünecek olursak acaba Apple'ın düşük seviye telefon çıkararak tüketicilerin kafasında oturttuğu marka imajından taviz vermesi çok da anlaşılır bir durum olmaz mı?

Apple'ın kendi yöneticilerinden BBC'de yayınlanan bir açıklamasına göre Apple 2016'da giriş seviye akıllı telefonların tüm pazarda %31'lik bir paya sahip olacağını ön görüyor. Şu anki durum böyle giderse bu yarıştan kimin en çok yara alacağını dile getirmeye herhalde gerek yoktur.

Kendi arkadaşlarımın iPhone 5'i malzeme açısından övmelerini pek çok kez duymuş biri olarak yeni plastik iPhone'ların Apple'ın marka imajını düşüreceğine kesinkez inansam da Apple'ın portfolyosunu düşük seviye telefonlar çıkararak genişletmesini yapılacak en doğru iş olarak görüyorum.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

(Fotoğraf hakları: Apple)

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Araz 16.Oca.2013 Link to comment

    Apple bana kalirsa imajini boyle bir seye kurban vermeyecektir. Plastik iPhone deyince gulesim geliyo Apple'e...

  • Kavramlar:Apple-Macbook-İpad-İphone
    Sonuc:Apple bu uc kavramla hareket ediyor ama samsung oyle degil...!

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!