This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Üreticiler Bilgisiz Müşterilere Hafızayı Çok Pahalıya Satıyor

Eğer üreticilerin nasıl sağlıklı bir şekilde her Android cihazdan kar yaptığını bilmek istiyorsanız cevap çok yakınınızda. Üreticilerin ekstra hafıza için çok ucuza ürettiği ekstra GB’lar tüketiciye çok pahalı yansıyor. Bazı tahminlere göre her ekstra GB üreticiye 1 dolardan daha az maliyet getiriyor, yani 8GB lık bir akıllı telefon yerine 16GB’lık versiyonunu alırken ödediğimiz ekstra maliyet üretici açısından 50 dolar değil, 7 dolar gibi bir şey.

Peki üreticiler bu versiyonlara niye bu kadar yüksek fiyatlar biçiyor? Basit: Genelde müşteriler bu konuda bilinçsiz. Daha büyük hafıza üreticilere pek bir maliyeti olmasa da müşteri açısından premium bir özellik olarak algılanıyor. Android cihazını oluşturan ögelerden ekran ve dokunmatik ekran çok daha maliyetli (Nexus 7’de mesela, ekran ve dokunmatik ekranın maliyeti 55 dolar iken 16GB hafızanın maliyeti 21 dolar).

Blogcular bile bu farkı anlamış gözükmüyorlar. En güncel olarak Samsung Galaxy S3’ün 64GB’lık versiyonu insanların ağzını sulandırmaya yetti. Ama cihaz büyük ihtimalle çok daha pahalıya satılacak.

Bu yanlış promosyon stratejisinden dolayı Apple’ı suçlama eğilimindeyiz. Her şeyden önce iPhone2un 32GB’lığı 16GB’lığından çok daha pahalı. Şu an Apple 16GB iPhone için 199 dolar, 32GB için 299 dolar ve 64GB için 399 dolar istiyor. Gerçekte bu yüzlerce doların içinde en az 80 doların üstünde net kar elde ediyor.

Peki siz ne yapabilirsiniz? Öncelikle iPhone almayın. Genişletilebilir hafızaları yok. Şu anda Amazon’da tanınmış bir şirkette 16GB’lık SD kart 20 doların altında. Biz harici belleğe yüzlerce dolar harcayacağımıza bunu yapmayı tercih ederiz.

Kaynak: PC Mag

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!