This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Ultimate Backup Pro: Tasarım ve performansın iyi bir bileşimi

Güvenlik amaçlı yedeklemeler genellikle çoğumuzun unuttuğu, gözardı ettiği işlemlerdir. Oysa olası bir kötü durumda, telefonunuzdaki tüm bilgileri kaybetmemenin tek yolu bu. Bu kötü durum senaryoları için Play Store'da birçok veri yedekleme uygulaması var. Bugün onlardan biri olan Ultimate Backup Pro'yu ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. 

Not

Artı

 • Süper tasarım
 • Kullanım hakkında ayrıntılı bilgi
 • Root'lu cihazlarda çok sayıda işlev

Eksi

 • SMS yedekleme iansı yok
 • Medya dosyaları yedeklenemiyor
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Google Nexus 4 4.4 Hayır 3.1.0 3.1.4.0

Özellikler & Kullanım

Ne yazık ki Türkçe dil desteği bulunmayan bu uygulamanın açılışında karşınıza çıkan bir rehber sayesinde uygulama hakkında ilk bilgileri ediniyor ve fonksiyonları deneme şansı buluyorsunuz. 

Genel olarak Ultimate Backup Pro genel olarak ikna edici ve kullanım kolaylığı sunan bir arayüze sahip. Uygulamanın çeşitli alanlarına sol taraftaki menüden erişebiliyorsunuz. Burada hem çeşitli fonksiyonları, hem ana menüyü, hem de telefonunuza yüklemiş olduğunuz uygulamaların bir dökümünü görmeniz mümkün. Bir sonraki adımda karşınıza çıkan "pop-up" menüden ise hem istediğiniz güvenlik seçeneklerini belirliyor, hem de program hakkında genel bilgi alabiliyorsunuz. Belleğin ne kadarının kullanıldığı, en son güncelleme tarihi ve benzeri bilgiler de bunlar arasında bulunuyor. 

UBP 1
Tüm fonksiyonlara genel bakış çok pratik. / © AndroidPIT

Tabii güvenlik ve yedekleme konusunda uygulamanın sunduğu seçenekler bir ölçüde de cihazın root'lu olup olmamasıyla ilgili. Benim bu testi yaptığım Nexus 4 henüz root'lanmadığı için, bazı opsiyonları deneme şansım olmadı. Uygulamanın sunduğu tüm fırsatları değerlendirmenin yolu önce root atmaktan geçiyor. Uygulamaların dondurulması, market bağlantılarından arındırılması ya da uygulama kullanım bilgilerinin güvenlik altına alınması gibi bazı seçenekler sadece root'lanmış telefonlar için geçerli. 

Root durumundan bağımsız olarak Ultimate Backup Pro, kullanıcıya farklı data formatlarının ve telefonun farklı alanlarının güvenlik altına alınması imkanını sunuyor. Ancak SMS mesajlarını yedekleyemiyor oluşunuz uygulamanın eksi puanlarından biri. Ayrıca test süresi içinde video ve resim dosyaları da bulunamadı. 

Bu eksiklerine rağmen Ultimate Backup genel anlamda bende iyi bir izlenim bıraktı. Rakipleriyle kıyaslayınca en önemli avantajı illa ki fiziksel bir depolama cihazı ya da sadece bir bulut alternatifi sunmmuyor oluşu. Bilgilerinizi yedeklemek için Drive, Dropbox ve Box gibi üç seçenek ve diğer ekstra seçenekler arasından seçim yapabiliyorsunuz. Bu uygulamanın en büyük artısı da zaten söz konusu buluta kaydetme entegrasyonunun varlığı. 

UBP 2
Kullanımda olan uygulamalarla ilgili ayrıntılı bilgi almak mümkün. / © AndroidPIT

Sonuç olarak telefonu yedekleme işlemini kendi testimde başarıyla gerçekleştirdim ve telefonumu fabrika ayarlarına döndürüp, hafızayı sildikten sonra yedeklediğim materyalin tamamını sorunsuz bir şekilde yeniden belleğe transfer edebildim. 

Ekran & Kontroller

Ultimate Backup Pro gayet hızlı çalışan ve grafik açısından da sorunsuz bir uygulama. Gerek genel tasarım dili, gerekse de minimalist çizgileriyle kullanım kolaylığı sunuyor ve soldaki çubuk sayesinde aradığınız her şeyi kolayca bulabiliyorsunuz. Tabii ekstradan birkaç tane daha kişiselleştirme opsiyonu da fena olmayabilirdi. Gerçi bunun bir SMS göndermey uygulaması değil, gayet işlevsel bir yedekleme uygulaması olduğunu da unutmamak gerekiyor. 

 

Hız & İstikrar

Ultimate Backup Pro test süresine sorunsuz çalıştı ve herhangi bir çökme ya da gecikme sorunu yaşatmadı. 

Fiyat/Performans Oranı

Ultimate Backup Pro versiyonunun Play Store fiyatı 2,99 Euro. Ücretsiz olan versiyonda ise reklamlar var ve bazı fonksiyonlar çalışmıyor. 

Son Söz

Ultimate Backup Pro kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir uygulama. Kullanım ve tasarım açısından gayet iyi bir bileşim sunuyor ve belki de tek eksiği SMS mesajlarını yedeklemiyor oluşu. Buna rağmen yine de Ultimate Backup, özellikle root'lu telefonlar için gayet kullanışlı ve stabil çalışan bir dosya yedekleme uygulaması. 

4 comments

Yeni yorum yaz:
 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  07.Oca.2014 Link to comment

  Evet ne yazık ki tadını çıkarmak için root gerektiren bir uygulama

 • Bazı özellikler root olmadan kullanılmıyor, bu yüzden orjinal telefon kullananlar için dez avantaj .
  Bilgilendirme çok güzel emeğine sağlık

 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  03.Oca.2014 Link to comment

  Rica ederiz Orhan Bey, bizden de teşekkürler gösterdiğiniz ilgiden ötürü.

 • tesekkurler bilgilendirme icin gercektende faydali bir uygulama

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!