This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 44 comments

İşte üreticilerin Android 4.4 KitKat güncelleme takvimleri

Android 4.4 versiyonu çıktığından beri (yaklaşık 2 aydır) heyecanla güncelleme bekliyoruz. Kimimiz daha Android 4.3'e bile geçememişken, Nexus cihazlarına 4.4 versiyonunun üstüne 4.4.1 ve 4.4.2 versiyonlarının gelmiş olması da canımızı sıkmıyor değil! Fakat biraz daha sabır... Güncellemeye erişmemize çok az kaldı. Ne zaman mı? Cevap haberimizin devamında!

nexus 5 android 4 4 kitkat logo 01
Android'in 4.4 sürümüyle birlikte tanıtılarak bu versiyona sahip olan ilk akıllı telefon; Nexus 5/ © AndroidPIT

Neden KitKat?

Öncelikle bu sorunun cevabını kısa şekilde verelim. Aslında Google kimi kullanıcıları hayal kırıklığına uğratarak beklenenin aksine büyük bir güncelleme gerçekleştirmedi. Hatrılayacağınız üzere Nexus 5 henüz piyasaya sürülmeden önce Android'in yeni, “5” versiyonuyla gelmesi bekleniyordu. Ancak bunun yerine Google, Android'in 4 serisine mensup 4.4 versiyonunu tanıttı. Yani yapılan güncelleme beklenenden daha küçük oldu. Peki hayatımıza bu yeni versiyonla birlikte neler girdi? Öncelikle daha önceden oldukça kullanışsız olan telefon uygulaması güncellendi ve şık bir görünüme kavuştu. Bildirim çubuğunda da görsel değişiklikler yapılarak daha zarif bir görünüm elde edildi. Google'ın bir hizmeti olan Hangouts standart mesajlaşma uygulaması olarak sisteme biraz daha “entegre” edildi. Hepsini tek tek anlatmayalım, KitKat'la gelen yeniliklere göz atmak isterseniz sizi ilgili haberimize yönlendirelim. Gelelim firmaların Android 4.4 güncelleme takvimlerine.

Samsung

Bilindiği üzere Samsung'da bulunan TouchWiz arayüzü, güncellemenin Samsung cihazlarına gelmesindeki gecikmenin sebeplerinden birisi. Yeni çıkan yazılımı kendi telefonlarına entegre etmek zaman alan bir iş. Bu nedenle Motorola ve Nexus cihazlarından geriye düşen Samsung, 2013 yılında çıkarttığı amiral gemi modellerine gereken önemi gösteriyor. Galaxy Note 3 için piyasaya sızan test sürümünün hemen ardından Polonya'da resmi güncellemeye başlandı. Tabi bu güncellemenin ülkemize gelmesi biraz zaman alacaktır fakat beklemek istemeyenler haberimizdeki talimatları takip ederek test sürümünü cihazlarına yükleyebilirler.

note3 kitkat 442
Galaxy Note 3 için Android güncellemesi kapımızın eşiğinde duruyor! / © Google, Samsung/AndroidPIT

Samsung'un diğer önemli modeli, Galaxy Note 3'ün kardeşi Galaxy S4 için de test sürümüni elle yüklemek mümkün. Fakat resmi sürümün duyurulmasına da çok az bir süre kaldı. Resmi sürümün duyurulması ocak ayının sonlarına doğru bekleniyor. Muhtemelen açıklandıktan sonra büyük bir hızla ülkelere de yayılacaktır. Note 2 ve Galaxy S3 gibi biraz eski (!) bir cihaza sahipseniz, biraz daha sabır sahibi olmalısınız. Zira yaklaşık 1 ay önce Android 4.3 versiyonuna güncellenmesine başlanan bu modellere Android 4.4 versiyonunun gelmesi bekleniyor fakat tarihler konusunda Samsung tarafından hiç bir resmi bilgi paylaşılmadı.

HTC

Samsung'un dişli rakibi Tayvanlı HTC'nin güncel model serisi One için (mini ve max) güncellemenin önümüzdeki haftalarda gelmesi bekleniyor. En azından söz konusu HTC olduğunda güvenilir bir kaynak olan @LlabTooFeR isimli kullanıcı tarafından, geçtiğimiz hafta bu bilgi paylaşıldı. One, One Max ve One Mini modellerine ocak-şubat döneminde yeni yazılımın geleceği paylaşıldı.

htc one kitkat
HTC'nin One serisi güncellemeyi muhtemelen ocak sonunda almaya başlayacak. / © HTC, Google/AndroidPIT

HTC'nin önde gelen modellerinin ardından, giriş seviyesi telefonu Desire 500'de ilerleyen tarihlerde Android 4.4.2 sürümüne kavuşacak. 2012 model HTC sahiplerine ise üzücü haberimizi dün paylaşmıştık; One X ve One X+ maalesef Android'in KitKat versiyonunu almayacak. Bu bilgiden yola çıkarak One S ve One V'nin de güncellenmeyeceği sonucuna varabiliriz.

Sony

Sony ise güncelleme işini  vaad ettiğinden yavaş götürüyor. Bütün 2013 cihazları için Android 4.3 güncellemesini aralık ayında yayınlayacağını açıklamasına rağmen geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen her Sony ürünü henüz Android 4.3 güncellemesini almadı. Xperia Z1 için aralık ayında KitKat yazılımı piyasaya sızmış olsada, resmi olarak henüz 4.4 güncelleme planı paylaşılmadı.

xperia z compact 6
Z1 Compact ve Z1 kafa kafaya; hangisi daha önce güncelleme alacak? / © AndroidPIT

LG

Söz konusu güncelleme olduğunda LG'nin sabıkasını duymamış kullanıcı nadirdir sanırım. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü ve tüketicinin yoğun ilgisiyle karşılaşan G2 modeli Android'in 4.2.2 versiyonuyla piyasaya sürülmüştü ve LG bu cihazına 2014 yılı gelmeden Android'in 4.4 versiyonuna güncelleme iddiasını ortaya atmıştı. Fakat şimdiye kadar gözle görünen bir kıpırtı yaşanmadı! LG şaşırtan “Aralık ayının sonunda Android 4.4” çıkışının ardından önce yeni tarih olarak Ocak sonunu, sonra ise 2014'ün ilk çeyreğinin sonlarını işaret etti. Güncellemenin ilk olarak Kanada'da, Mart ayının sonlarında dağıtılması planlanıyor. LG'nin resmi twitter hesabından paylaştığı bilgilere göre güncelleme Avrupa'ya (Almanya) 2014'ün ilk çeyreğinin sonunda ulaşacak. Bu bilgiler göz önüne alındığında Türkiye'deki tüketicilerin işleri oldukça zor, arkamıza yaslanıp beklemekten başka yapabileceğimiz birşey yok.

LG G2 tela
LG kötü şöhretini devam ettiriyor. Görünen o ki üst sınıf modeller arasında Android güncellemesini (en geç çıkmış olmasına rağmen) en son LG G2 alacak! / © AndroidPIT

CES fuarında tanıtılan G Flex ile 8 inçlik G Pad tabletinin de Android'in 4.2.2 versiyonuyla piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Fakat cihazların ne zaman satışa çıkacağına dair LG tarafından gelen resmi bir bilgi bulunmuyor. LG'nin 2013 yılına ait modellerinden Optimus G ve Optimus G Pro modellerininde güncelleme alıp almayacağı şimdilik belirsiz. LG'nin verdiği bilgilere dayanarak Optimus G modeli için güncellemenin Aralık 2013'te Estonya'dan başlanacağı bildirilmişti fakat bu vaatler de boş çıktı.

Eminim haberi okuduğunuzda “hiç bilgi verilmemiş” şeklinde homurdanacaksınız! Fakat maalesef güncelleme konusunda gündemin nabzını yakından tutmamıza rağmen piyasada erişilebilir resmi ve detaylı bilgi bulunmuyor. Elimizden beklemekten başka çare gelmiyor -custom ROM yüklemeyi seçmezseniz tabi!

Düzeltme

1. Sayın okuyucular, gelen tepkiler üzerine yazıyı incelediğimde, Samsung S3 güncellemesi ile ilgili oluşan anlatım bozukluğunu farkettim ve giderdim. Samsung güncellemeyi farklı ülkelerde yaymaya başladı fakat henüz ülkemize ulaşmadı. Ancak güncellemenin bu aşamaya kadar ilerlemiş olması, muhtemelen önümüzdeki bir kaç gün içinde Türkiye'ye de geleceğinin habercisi.

2. Sony haberinin çevirisinde yaptığım şahsi hata düzeltildi. Fakat internette kimi Sony kullanıcılarının henüz Android 4.3 güncellemesini alamadığına dair şikayetleri var. Android 4.3 güncellemesi gelen kimi Sony cihazlarda güncellemeyi telefona yüklemek yalnızca bilgisayar vasıtasıyla (Windows kullanıcıları için PC Companion programı, Mac kullanıcıları için Bridge programı vasıtasıyla) yüklemek mümkün. Telefonunu bilgisayara bağlamasına rağmen güncellemeyi göremeyen Sony kullanıcılarının bu güncellemeyi alamamasının 2 sebebi olabiliyor; ilki paralel ithalat yoluyla ülkemize giriş yapan cihazlar, ikincisi ise operatörlerden kaynaklanan gecikmeler. Bilgisayardan Sony cihazınızı nasıl güncelleyeceğinizi öğrenmek için buradan Sony'nin destek sayfasına ulaşabilir, kendi telefonunuz ile ilgili bilgileri (yazılım güncelleme kısmından) görebilirsiniz.

 

44 comments

Yeni yorum yaz:
Show all comments

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!