This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Uygulamaların Kişisel Bilgilerinize Ulaşmasını Engelleyen Android OS

 

Değişik uygulamara telefonunuzun ve de sizin online hesaplarınıza erişim izni vermek hiç bir zaman hiç bir zaman bugün olduğu kadar kompleks ve de karışık olmamıştı. Örneğin bir yarış oyununun sizin konum ya da adres defterinize erişimi olmasının altında yatan mantık ne olabilir ki ? Eğer çığ gibi büyüyen yeni uygulamalardan sizden bu tip ilgileri isteyenlerini indirmekten çekiniyorsanız yalnız değilsiniz demektir. Bu noktada konu ile ilgili Bulgaristan ‘dan çok ilgi çekici bir haber geldi. Bulgar bir yazılımcı Android işletim sistemini sizlerden bu tip kişisel bilgi isteyen uygulamalara karşı korumak amacıyla yeniden yazdı.

Android’in bu radikal yeni yazılımında uygulamalara kişisel bilgilerinize ulaşım izni veriyorsunuz fakat uygulamalar sizin bilgilerinizi aslında göremiyorlar. Bu noktada yeni geliştirilen OS ilgili uygulamaya sizin bilgierinizi vermek yerine cihaz içerisinde default olarak gelen sitelere (örn:www.google.com) yönlendirme yapıyor.


Aslına bakarsak uygulamarın bir çoğunun sizlerden kontakt bilgilerinizi istemesinin altında yatan neden bu uygulamarın ücretsiz ya da çok düşük ücretli olmalarını sağlayan bir ticari pazarlama anlayışı. Aslında piyasadaki mevcut ücretsiz uygulamarı bolluğu da büyük oranda bu durumun varlığından ileri geliyor. Bu anlamda sizlere bahsettiğimiz Bulgaristan çıkışlı Android OS bu tip Android uygulamalarının habitatına zarar verebilecek bir niteliğe sahip.


Ama yine de Bulgar Plamen Kosseff tarafından geliştirilen bu konsept gerçekten etkileyici. Söz konusu yazılım şu anda sadece HTC Desire HD telefonunda kullanılabilmekte. Tasarımcı Kosseff ise söz konusu sitemin yakında Samsung ve diğer Android telefonlara da adapte edileceğini iddia ediyor.

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!