This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Uygulamaların özel bilgilerinizi sızdırmasını engelleyin

Yüklediğimiz uygulamalar kimi zaman bize, ev adresimize varacak kadar detaylı sorular soruyorlar. Özellikle Facebook, Twitter gibi popüler uygulamalar da bizimle ilgili özel sayılabilecek birçok veriyi barındırmakta. İşte bu verileri korumak ve sızmasını engellemek için mobil güvenlik firması Lookout’dan birkaç öneri.

Privacy
Tek ihtiyacınız olan bir daha dikkatli olmak. © funxite.com

Kendiniz ile ilgili çok fazla bilgi vermekten kaçının

Uygulamalar size alakasız şekilde kişisel sorular sormaya başladığında gizliliğinizi korumaya dikkat edin. Örneğin gerçek isminizi ve lokasyonunuzu eğer cevaplamak zorunda değilseniz, cevaplamayın. Uygulamanın rehberinizdeki isimleri kullanmasını istemiyorsanız bu özelliği ayarlardan kapattığınıza emin olun. 

Sadece resmi platformlardan uygulama indirin

Farklı site ve forumlardan APK indirme fikri çekici görünse de, kendinizi korumak adına Google Play Store, Apple App Center, Amazon App Store ve AndroidPIT App Center gibi resmi uygulama platformları dışından bir şey indirmemenizde fayda var.

androidpit maps permissions
Sözleşmeyi iyi okuduğunuza emin olun © AndroidPIT

Uygulamayı yüklemeden önce hakkında bilgi edinin

Öncelikle bir uygulamayı yüklemeden önce Google Play Store’daki yorumları okumanızda ya da Google üzerinde küçük bir araştırma yapmanızda fayda var. Aynı zamanda yüklemeden önce uygulamanın talep ettiği izinlere de bir göz atın. Böylece uygulamanın sizin rehberinizdeki isimlerden tutun lokasyonunuza kadar hangi bilgileri kullanmak istediğini görebilirsiniz. Çünkü bazı uygulamalar kameranıza bile erişim hakkı istiyor. Yine güncellemeler de her seferinde yeni izinler isteyebilirler, bu konuda da dikkatli olun. Garip bir örnek vermek gerekirse en son gelen Google Maps güncellemesi sizin rehberinizdekiler ne sıklıkla aradığınızı ve ne sıklıkla mail attığınızı bilmek istiyor ki bu tamamen anlamsız.

Peki siz hangi noktada bir uygulamadan şüphelenirsiniz? Nereye kadar bilgilerinizi paylaşırsınız? 

Kaynak: Lookout

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Ozan 03.Eyl.2014 Link to comment

    "Barkod Tarayıcı" adında bir uygulama indirdim rehber gibi internet geçmişi gibi bilgileri sorduğu için şüphelendim

  • Yasin Öz 01.Şub.2014 Link to comment

    ben uygulama indirirken istediği izinlere mutlaka bakarım.
    ayrıca comodo antivirüs rootlu telefonlarda izinleri silebiliyor ve başlangıçta kendi kendine açılan uygulamaları kapatabiliyor.
    rootlu olnayan telefonlar için SRT Appguard var. tavsiye ederim.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!