This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

HTC, gelmiş geçmiş en popüler cihazı olan HTC One'ın daha küçük ve uygun fiyatlı versiyonu olan HTC One Mini'yi yakın zaman önce tanıttı ve piyasaya sürdü. Bilindiği gibi HTC One 2013 yılının en iyi telefonlarından biri olarak birçok övgüye mazhar olmuştu. HTC One Mini'nin de büyük ağabeyi kadar iyi olup olmadığını görmek için iki cihazı karşılaştırdık.

htc one mini teaser
© AndroidPIT

Tamam, fikri bulan Koreliler oldu ama bu Tayvanlıların da çalışan bir formülü uygulamasına engel değil. Piyasada çok tutulan ama büyük ve pahalı bir telefonun, sonuna "mini" getirerek daha küçük ve ucuz bir modelini çıkarmaktan bahsediyoruz. Samsung'un ilk kez Galaxy S3 Mini'yle uyguladığı ve S4 Mini'yle devam ettiği bu stratejiyi şimdi HTC de, HTC One Mini adlı telefonuyla ilk kez uyguluyor. Video inceleme sonuçlarımıza bakılacak olursa One Mini, birçok açıdan büyük ağabeyiyle boy ölçüşebilecek bir telefon. İşte ayrıntılar:

Video linki için tıklayın.

Tasarım ve İşçilik

Şirket yeni cihazında, doğal olarak HTC One'ın zaten çok beğenilen tasarımıyla fazla oynamamış görünüyor. İlk bakışta HTC One Mini, büyük ağabeyinin neredeyse tıpatıp aynısı. Ancak detayta bazı küçük farklar var. Örneğin Mini'nin ekranını saran plastik çerçeve ana cihazda bulunmuyor. Ayrıca HTC One'da ses tuşu yekpare iken, Mini'de iki farklı tuşa yer verilmiş. Bir başka küçük fark da LED ışığının kamera lensinin yanında değil, üstünde yer alması. One Mini'nin işçiliğine ise diyecek bir şey yok.  

Ekran

Yakından bakınca HTC One Mini'nin sadece çözünürlük olarak, genel ekran kalitesi açısından da ağabeyine göre daha zayıf olduğunu görüyoruz. Ekran boyut olarak küçük olduğu için iki cihaz arasındak, çözünürlük  farkı çok belirgin olmasa da, direk karşılaştırmada One Mini'nin beyazlarının sarıya çaldığını görebiliyoruz. Ama yine de Samsung'un AMOLED ekranlarının doygun renklerinden kaçanlar için One Mini hâlâ iyi bir tercih gibi görünüyor.  

htc one mini display
Fotoğrafta fark pek görünmese de, HTC One'ın beyazları daha temiz. / © AndroidPIT

Yazılım

Yazılım açısından bakıldığında HTC One ile kardeşi arasında hiçbir fark yok. One Mini tıpkı yakın zaman önce güncellenen ağabeyi gibi Android 4.2.2 işletim sistemiyle çalışıyor ve HTC'nin kendi kullanıcı arayüzü olan Sense 5 ve Bilnkfeed, Mini'de de mevcut. Cihazı TV kumandası olarak kullanmaya yarayan uygulama haricinde telefonun içinde gömülü olan hazır uygulamalar açısından da iki cihazın farkı yok.  

İşlemci, Performans ve Donanım

Donanım özellikleri açısından elbette One Mini, daha zayıf kalan bir cihaz. Ama pratikte iki telefon arasındaki farklar o kadar da büyük değil. Günlük kullanımda One Mini'nin Snapdragon 400 işlemcisi gayet iyi performans sunuyor. HTC One'ın aksine mini cihazda NFC Çipi ve kızılötesi sensör bulunmuyor. Ama tüm bunlar bir yana, Mİni'nin donanım açısından en ciddi zaafı, genişletme imkanı olmayan 16 GB'lık dahili belleği.

Kamera ve Ses

One Mini'nin 4 megapiksellik kamerası, donanımsal açıdan One'dan çok farklı değil. Ultrapiksel teknolojisi ve diğer özellikler 28 milimetrelik bakış açısı gibi özellikler HTC'nin yeni cihazında da bulunuyor. HTC One aynı koşullarda daha parlak fotoğraf veriyor, ama bu yazılımla olduğu kadar sensörle de ilgili olabilir. One Mini'de optik resim sabitleyici bulunmadığı için, fotoğraflarda "Anti-Flu" seçeneğini kullanmak gerekebilir.  

htc one mini camera
Aynı ışıkta, otomatik mod kullanarak çektiğimiz fotoğraflar. Üstteki One, alttaki ise One Mini. / © AndroidPIT

Ses kalitesi açısından da iki cihaz arasında büyük bir fark bulunmuyor. One'ın sesi biraz daha yüksek çıksa da, Boom Sound teknolojisi sayesinde Mini'nin ses kalitesi de en az ağabeyi kadar iyi. 

Teknik Özellikler  

  HTC One Mini HTC One
Ekran LCD, 4,3 İnç, 1.280 x 720 p (341 ppi) LCD, 4.7 İnç, 1.920 x 1.080 p (468 ppi)
İşlemci Qualcomm Snapdragon 400, Çift Çekirdekli, 1,4 GHz Qualcomm Snapdragon 600, Dört Çekirdekli, 1,7 GHz 
Sistem RAM'i 1 GB 2 GB
Dahili Bellek 16 GB (artırılamaz) 32 GB (artırılamaz)
Kamera 4 MP UltraPixel (arka)  / 1,6 MP (ön) 4 MP UltraPixel (arka)  / 2,1 MP (ön)
Bağlantı WiFi, Bluetooth 4.0 / GSM, HSDPA+, LTE WiFi, NFC, Bluetooth 4.0 / GSM, HSDPA+, LTE
Pil 1.800 mAh 2.300 mAh
Boyutlar 132 x 63 x 9,2 mm 137,4 x 68,2 x 9,3 mm
Ağırlık 128 g 143 g
İşletim Sistemi Android 4.2.2, Sense 5 Android 4.1.2 (Güncellemeden sonra: Android 4.2.2), Sense 5 
Fiyat 449,99 Euro (Avrupa  başlangıç fiyatı, yaklaşık 1150 TL) 1650 TL (akakce.com)

Sonuç: HTC One Mini almaya değer mi?

HTC Türkiye'nin "yakında" ülkemizde piyasaya çıkaracağını duyurduğu HTC One Mini'nin satış fiyatını henüz bilmiyoruz. Cihazın Almanya başlangıç fiyatı 449 Euro olarak açıklansa da bu fiyat şu anda bazı Internet sitelerinde 417 Euro'ya (yaklaşık 1017 TL) kadar düşmüş durumda. Şu halde, HTC One'ın büyüklüğünden ve pahalılığından şikayet eden ama tasarım dilinden ve yazılım özelliklerinden memnun olan tüketiciler için HTC One Mini iyi bir alternatif olabilir. Özellikle de HTC One'ın 1650 TL civarına kadar indiği şu dönemde, Mini 1000 TL civarına inerse iyi bir alternatif olabilir. Öyle ki HTC One Mini'nin piyasadaki eşdeğeri olarak görülebilecek olan Galaxy S4 Mini'yi - akakce.com'un verilerine göre - 1080 TL civarında bir fiyata satın almak mümkün.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!