This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Video] Nuance’ın Nina’sı Siri’yi Solladı

Nuance’a göre - Siri benzeri konuşma uygulamaları üreticisi- insanlar ekrana dokunmak yerine bilgisayara konuşmayı tercih ediyor. Şirket henüz Siri’ye benzer ve daha becerikli bir versiyonu piyasaya sundu ve bu versiyon hem Android hem de iOS’ta çalışıyor. Yani bir gün kendinizi bankacılık uygulamanızı kullanırken tuşlara basmak yerine konuşarak komut verir halde bulabilirsiniz.

Ama Nina’nın asıl daha da ağız sulandırıcı özelliği ise sesleri algılayan ve ayırt eden bir güvenlik özelliğine sahip olması. Nuance’a göre Nina, sizin sesinize has özellikleri ayırt edebilen Dragon ID isminde bir özelliğe sahip olacak. Bu özellik uygulamaya yüklendiği taktirde Nina, örneğin, telefon faturanızı ödemenizi veya para transferi yapmanızı sizin sesinizle yapabiliyor olacak.

Tabii aklımıza gelen soru şu: Nuance’ın sunduğu bu özelliği gerçekten kullanmak isteyen biri var mıdır? Maps veya Google Translate tarzı uygulamalarda ses tanıma özelliğinin kullanışlı olduğunu görebiliyoruz fakat siz banka işlerinizi sesle yaparken kendinizi daha güvende hisseder miydiniz?

Son olarak, bu uygulamanın bazı durumlarda yararlı olabildiğini görsek de (mesela yalnızsanız ve tuşlara basmak içinizden gelmiyorsa) yine de toplum içinde banka hesabınızla ilgili komutlar vermek çok da toplumsal açıdan kabul edilebilir (ya da önerilen) bir şey değil. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: Gizmodo

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!