This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

[Video] Samsung S3 ve Note 2 için Cinsel Dokundurmalı İki Yeni Reklam

Samsung; Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 telefonlarında kullanılan NFC (Yakın alan iletişimi) özelliğini öne çıkaran iki kısa reklamı yayına soktu. Yetişkin kadın ve erkek arasındaki fiziksel çekim teması iki farklı örnekle esprili bir şekilde ele alınarak içerisinde NFC özellikle telefonların yapabildikleri çok güzel bir şekilde serpiştirilmiş.

Reklam 1: NFC ile Müzik Paylaşarak Flört Edilen Ortamın Ambiyansını Romantikleştiren Kadın

Aşağıda ya da bu link üzerinden cihazınızın web tarayıcısında izleyebileceğiniz bu reklamda hoşlandığı kadın ile evinin kanepesinde şarap içme aşamasına kadar ilerleyebilmiş olan delikanlı NFC sistemini kullanarak telefonundaki müziği oturdukları odanın içerisinde yer alan kolonlara vermeye karar veriyor. Fakat gelin görün ki reklam kahramanının telefonundan hoparlörlere giden 'Spice Girls' grubunun hareketli şarkısı bir anda mevcut romantikliği mahvediyor. Bu noktada delikanlının yardımına yetişen yine kendisinin etkilemeye çalıştığı kadın arkadaşı oluyor..

 

 

 Reklam 2: NFC ile Kocasının Çıktığı İş Gezisinde Kendisini Hatırlaması İçin 'Özel' Bir Video Paylaşan Eş

Samsung'un ikinci reklam filminde de cinsellik teması inceden inceye işlenmiş durumda. Video'da muhtemelen bir iş gezisi için evinin önünden taksiye binmek üzere olan genç bir baba figürü görüyoruz. Baba taksiye adım atmadan hemen önce kız çocuklarıyla vedalaşıyor. Çocuklar babalarının uçakta izlemesi için bir video hazırladıklarını hoplaya zıplaya babalarına sevinçle haykırıyorlar. Adam taksiye bindikten hemen sonra eşinin yanına yaklaşan Anne ise eşine ona özel bir video hazırladığını ve de bu videonun uçakta izlenmemesi gereken bir video olduğunu fısıldayan bir tonla adama söylüyor..Aşağıda yer alan videoyu kendi web tarayıcınızda açmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Samsung Reklamlarında Cinselliği Gereğinden Fazla mı Ön Plana Çıkarıyor?

Bu iki reklamı izledikten sonra akıllara gelebilecek sorulardan bir tanesi Samsung'un reklam ve tanıtımlarında cinselliği biraz fazla ön plana çıkartıp çıkartmadığı. Bu sorunun cevabını verirlken dikkat edilmesi gereken iki önemli kriter var:

  1. Mobil iletişim dünyasındaki reklamcılık faaliyetlerinin geldiği noktada cinselliğin tüm sektörde ne yoğunlukta kullanıldığı
  2. Reklamlar ile ulaşılmak istenen hedef kitlenin cinsellik konusundaki duyarlılık ve de toleransı

Birinci kriteri göz önünde bulundurduğumda Samsung'un daha fazla cinsellik içeren veya içermeye öykünen bir kurumsal stratejisi olduğunu düşünmüyorum. Cinsellik ayarında kullanıldığında yediden yetmişe her ürün üzerinde etkili evrensel bir kavram. Samsung da bu bağlamda elindeki kartları oynamaktan çekinmiyor gibi gözüküyor.

İkinci kritere geldiğimizde ise özellikle ikinci reklamda yer akan eşler arası cinselliğin cep telefona video yüklemek gibi bir boyuta ulaşabilmesi Türk toplumunun sahibi olduğu değerlerin ortalaması göz önünde bulundurulduğunda hayal bile edilemez. Bu yüzden Samsung'un bu tip bir reklam yaklaşımının bizde iş yapması biraz zor.

 

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!