This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Skype şüphesiz bilinen ve kullanılan en popüler VoIP (voice over IP) programı. Bundan bir süre önce Microsoft Skype'ı satın aldığında hepimiz programın değişeceği veya topyekün paraya bağlanacağı konusunda korkmuştuk. Korkularımız çok da yerinde değilmiş çünkü Microsoft Skype'ı Windows işletim sistemine her geçen gün daha iyi entegre ediyor. Bu sefer de çıkardığı en son işletim sistemi olan Windows 8 için yeni bir Skype sürümü çıkardı.

Peki bu sürümün diğerlerinden farkı ne? Bu sefer Skype tüm Windows işletim sistemli telefonların kullanıcı arayüzüne son derece iyi entegre edilmiş. Uygulama telefonun adeta bir parçası gibi; mesajlar, aramalar, telefon rehberi hepsi birarada.

Belki daha da önemli olan bir nokta da Skype'ın eski sürümlerinin çok iyi bir(!) pil yiyici olması. Söylenenlere göre Windows 8 işletim sistemindeki Skype'larda arka fonda açık bırakılan Skype pil ömrünü eski sürümlerdekindeki gibi azaltmıyor. Ben kullandığım telefonlarda Skype'ı kullandığımda (eski sürüm Skype) bataryada gözle görünür bir azalma görüyorum.

Videoda Skype'a gelen yenilikler konusunda büyük çaplı bir şey yok (Youtube linki buradan):

Pil sorununa çözüm getirmişlerse ne ala fakat bir de şu sorun var. Skype'ı 3G'den hiç denemedim. Sesli görüşme büyük veri transferi gerektirmediğinden bir problem olacağını zannetmiyorum ama görüntülü görüşmeler konusunda çok umutlu değilim.

Yine de Microsoft'un Skype için yaptığı bu yatırım takdire şayan. Gerçi bu yatırımı da yapmak zorunda çünkü piyasada çok sayıda VoIP uygulaması dolaşıyor (potansyel tüketicinin de bilmediği bir yığın -çok makul- VoIP uygulamaları var) ve bu başarısını devam ettirmek için yatırımı mutlaka ve mutlaka devam ettirmeli.

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Sizin düşünceleriniz nedir? Bu yeni Skype sizin bir Windows 8 cihaz almanıza yeter mi?

 

Fotoğraf: Youtube ekran görüntüsü, Gökhan Göktaş / AndroidPIT

Kaynak: Skype

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!