This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

WhatsApp alternatifleri: Daha güvenli ve iyi mesajlaşma uygulamaları

Dün açıklanan, Facebook'un WhatsApp'ı satın alma kararı dünya gündemine bomba gibi oturdu. Facebook'un WhatsApp'i alma sebeplerinin başında, Facebook'u kullanmayan fakat WhatsApp yoluyla mesajlaşan kullanıcıları kendi bünyesine katma ve iletişimde tek el (monopol) olma hedefi yatıyor. Bu sebeple WhatsApp kullanıcıları başka bir uygulama arayışına geçti. Sizler için WhatsApp'tan daha güvenli (en azından Facebook çatısı altında olmayan!) farklı farklı 5 mesajlaşma uygulamasını bulup çıkardık.

teaser whastapp alternativen shutterstock 177166823
© Twin Design/ Shutterstock/hike, joyn, BBM, telegram, threema/AndroidPIT

Aslında kimi insanların WhatsApp'dan soğuması Facebook satışının çok öncesinde başladı; Alman medya gurubu WAZ'ın (Westdeutsche Allgemeine Zeitung), WhatsApp'ın cihazımızdaki mikrofonu isteiğimiz (ve kullanımımız) dışında aktifleştirerek bizi dinleyebileceği iddiaları şirketin itibarına gölge düşürmüştü. Bunları komplo teorisi olarak düşünün veya düşünmeyin bu iddia bir çok medya organı tarafından ortaya atıldı. Facebook'un gerçekleştirdiği bu satın alma darbesi ise kimileri için bardağı taşıran son damla oldu; kullanıcılar artık WhatsApp yerine başka uygulama arayışına girdi. İşte yeni mesajlaşma uygulaması adayları:

BalckBerry Messenger 2.0

BalckBerry Messenger (BBM) için bütün bu yaşananların zamanlaması 10 numara oldu. Çünkü bu mesajlaşma uygulamasının daha taptaze geçtiğimiz günlerde 2.0 versiyonu tanıtıldı. Bu güncelleme uygulamayı müthiş şekilde değiştirmese de birkaç yeni özellik sayesinde daha fazla kişiye hitap eder oldu. WhatsApp ile yapabildiğiniz herşeyi BBM ile de gerçekleştirebiliyorsunuz. Üstelik BBM üyeleri arasında uygulama üzerinden yapılacak telefon aramalarını da destekliyor. BBM'i WhatsApp'dan ayıran en büyük özelliği ise kullanıcılar, telefon numaraları ya da e-mail adresleriyle değil kişiye özel atanan PIN numaraları vasıtasıyla tanımlanıyor. Dolayısıyla BBM kullanmak için herhangi bir kişisel bilginizi paylaşmak zorunda değilsiniz. Ayrıca iki kişi arasında bir diyaloğun başlatılabilmesi için iki tarafında onayı gerekiyor. Dolayısıyla istemediğiniz kişilerin sizinle iletişime geçme olasılığı da kalkıyor.

BBM Install on Google Play

Telegram

Telegram uygulaması WhatsApp'ın kullanıcılara sunduğu -sesli mesajlar hariç- bütün özellikleri destekliyor. Uygulamanın arayüzü de WhatsApp'e oldukça fazla benziyor ve bu sayede fazla yabancılık çekmeden uygulamaya hemen alışıyorsunuz. Uygulamanın en büyük avantajlarından birisi “End-to-end-encryption (E2EE)” yani uçtan uca kriptolama (şifreleme) özelliği. Bu ne işe yarar diye soracak olursanız, bağlantı kuran iki kişi arasındaki mesajlaşmalar özel bir şifreleme yöntemiyle korunuyor ve 3. bir kişi bu mesajlara erişemiyor. Üstelik Telegram uygulamasında kendi kendine silinen mesajlar atmak da mümkün. Uygulama WhatsApp'e nazaran daha çok cihazda kullanılabiliyor ve iOS platformunda da kullanılabilir durumda. Gerçekleştirdiğimiz testte Telegram oldukça başarılı olan uygulamanın tek eksikliği yukarıda bahsettiğimiz sesli mesaj gönderme özelliğinin olmayışı fakat bu ileride gelecek bir güncellemeyle çözülebilir.

Telegram Install on Google Play

Threema

İsviçreli Threema uygulaması Almanya gibi ülkelerdeki kullanıcıların beğenisini çoktan kazanmış durumda. İsviçre ve çevresinde meşhur sayılabilecek bu uygulamanın WhatsApp'e göre en büyük farkı, sunucuların (server) ABD'de değil İsviçre'de olması ki bu da onu sırf bu özelliğiyle oldukça güvenli yapıyor! Threema'da da tıpkı Telegramda olduğu gibi uçtan uca şifreleme özelliği kullanılıyor ve mesajlaşma dışında, tıpkı WhatsApp'deki gibi, veri (ses,görüntü vs.) göndermek de mümkün. Uygulamayı güvenlik bakımından rakiplerinden sıyıran bir özelliği de bulunuyor; kişilerin senkronizasyonu dilerseniz otomatik dilerseniz ise elle tek tek yapılabiliyor. Yani uygulamaya rehberinizdeki kimleri alabileceğinizi tek tek seçebiliyorsunuz. Uygulamanın kullanıcıları ürküten tek özelliği ücretli olması. Her ne kadar talep edilen ücret yüksek olmasa da bu bazı kullanıcıları caydırmaya yetiyor.

Threema Install on Google Play

Hike

WhatsApp'e alternatif olan bütün uygulamaların tek problemi yaygınlıkları. Hike'ın 15 milyon kullanıcısı bulunsa da bu rakam WhatsApp'inkinin yanında komik kalıyor. Hike'ı diğer mesajlaşma uygulamalarından ayıran özelliği ise, uygulamanın yüklü olmadığı kullanıcılara da mesaj gönderilebiliyor olması. Kullanışlılık açısından ise WhatsApp'den bir eksiği bulunmuyor. Uygulamanın arayüzünde arkadaşlardan paylaşılan yenilikler (durum güncellemeleri vs.) görüntülenebiliyor (tıpkı Facebook gibi) ve Google+ çevrelerinizdeki bağlantılarınız da uygulamaya aktarılabiliyor. Uygulamada gücenlik 128-bit SLL şifreleme yöntemiyle sağlanıyor.

hike messenger Install on Google Play

Sizin için seçtiğimiz, WhatsApp alternatifleri bunlar. Sizlerin bildiği, WhatsApp'den daha güvenli mesajlaşma uygulamaları var mı?

5 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!