This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Whatsapp / Facebook aşkında 1 yılın ardından: 19 milyar Dolar para değilmiş

Yaklaşık bir yıl önce Whatsapp 19 milyar Dolar bedelle satın alındığında yer yerinden oynamıştı. Bugün Snapchat’e 20 milyar Dolar değer biçiliyor. Terazinin bir yanına Whatsapp’ı diğer yanına 20 milyar Dolarlık Snapchat’i koyunca hangisinin daha ağır bastığı ortada. Yani başka bir açıdan baktığımızda Mark Zuckerberg o kadar da çılgın değilmiş. Whatsapp’ın bugün artan değerine bakınca sanırım “rasyonel” daha uygun bir kelime oluyor.

WhatsAppsecurit
 © btpark

Bir de şöyle bakmak lazım, Facebook’a karşı Google’ın Whatsapp’ı satın aldığını düşünün. İşte bu durum Zuckerberggiller için gerçek bir felaket senaryosuna dönüşebilirdi. Bunun yerine Facebook en popüler mesajlaşma uygulamasına dünya para bastı ve sosyal ağlarda aslında karşısında duran en büyük tehdidi kendi bünyesine katmış oldu.

Peki neden?

Cevabı basit, hiçbir uygulama mesajlaşma uygulaması kadar sık kullanılmıyor. Çok uzaklara gitmeyin, sadece günde Whatsapp’ı kaç kere açtığınızı ya da kaç dakika kullandığınızı düşünün. Facebook, Instagram, Twitter ya da Pinterest’te saatler harcayabilirsiniz bu ayrı fakat ufak ziyaretleriniz uzun vadede emin olun mesajlaşma uygulamalarını harcanan vakit konusunda önce çıkarıyor.

Bunu elbette Çinliler ya da Japonlar da görüyor. WeChat ya da Line çılgınca yayılmakta, özellikleri her geçen gün artmakta. İnsanlar Japonya’da Line ile taksi çağırıyor, televizyona bağlanıyor. Keza Snapchat’e bakalım, son güncellemenin ardından birçok kanal ile işbirliğine girdi. Bir nevi görsel Twitter olma yolunda ilerliyor. CNN, National Geographic ya da MTV’si cabası.

snapchat
© gsmarena

Facebook zamanında bunları gördüğü için Snapchat’a 3 milyar Dolarlık bir teklif yaptı. Fakat reddedildi ve saçma sapan Slingshot adından bir uygulama çıkardı. Tamamen Snapchat çakması olan bu uygulama zaten beklenen başarıyı yakalayamadı ve gerçeğinin yükselmesine bir bakıma daha da yardımcı oldu. Snapchat bugün 20 milyar Dolar ve Facebook’un bir bakıma kuyruk acısı.

Whatsapp / Facebook aşkına geri dönersek, bir yıl önce aylık 450 milyon kullanıcısı olan Whatsapp’ın bugün aylık 700 milyon kullanıcısı var. Buradan zaten değer artışını basit bir hesapla yapabiliriz. Yine de Whatsapp henüz ne kadar karlı ya da değil bu bilinmiyor. Fakat ortada bir gerçek var ki Mark Zuckerberg bir kez daha Snapchat deneyimini yaşamak istemedi, bu yüzden de bir sene önce verilen 19 milyar Dolar aslında para değil. Evet, 19 milyar Dolar para değil…

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!