This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
5 Shares 3 comments

WhatsApp’ın bilinmeyen yüzü: Sözleşmeyi okumayanların dikkatine!

Birçoğumuz yoğun bir şekilde WhatsApp kullanıyoruz ve hayatımıza getirdiği kolaylıklar dolayısıyla da çok mutluyuz. Fakat her şey toz pembe değil. Örneğin WhatsApp’ı telefonunuza kurarken karşınıza çıkan şartlar ve kurallar bölümünü okudunuz mu? Elbette okumadınız. Bende okumamıştım. Peki okusaydık neyle karşılaşacaktık? İşte WhatsApp’ın bilinmeyen yüzü.

Büyük bir kısmımızı WhatsApp ‘ın hukuki yaptırımlarını, isteklerini ve kurallarını okumadığı için kimse suçlayamaz. Mesela WhatsApp grup sohbetlerinde fotoğraf gönderildiğinde bu işlemden kim sorumlu? Ya da mesela hesabınız çalındı, ne olacak? İşte sözleşmeden bazı detaylar. 

whatsapp icon homescreen
© AndroidPIT

Değişiklik Durumlarında

Öncelikle uygulamanın istediği anda hiçbir şey bildirmeksizin değişiklik yapma hakkını kendinde saklı tuttuğunu bilmelisiniz. Birçok şirket bu hakkı kendinde saklı tutsa da sözleşme bölümünde bir değişiklik yaptığında kullanıcılarını bilgilendirmeyi tercih ediyor, umalım ki WhatsApp için de aynısı geçerli olur.

Yaş Sınırı

Kullanan birçok kişi görmezden gelse bile uygulamayı kullanmak için kişi 16 yaşını geçmiş olmalı. Aksi takdirde ebeveynlerin izini gerekli.

Garanti ve Güvenlik

 • WhatsApp ile ilgili ilk göze çarpan tartışmalı konu, uygulamanın sizin sohbet bilgilerinizi ve gönderilen belgelerinizin güvenliğini garanti edemiyor olması. Özel konuşmalarımızdaki güvenlik problemleri üzerine zaten çok yazılıp çizildi fakat görünen o ki durum aynı kalmaya devam edecek.
 • Ayrıca belirtmekte fayda var, konuşmalarınızı asla tam anlamıyla silinmiyor. Sadece görünmez oluyor ve uygulamada arşivleniyorlar.
 • WhatsApp ayrıca bizim rehberimizdeki kişilerinde bilgilerini alıyor. Buna adres bilgileri, e-posta adresleri gibi detaylar da dahil. Sözleşmede de belirtildiği üzere bunu yapmak için WhatsApp izini bizden almış görünüyor ve herhangi yanlış bir durumda sorumluluk yine kullanıcının oluyor.

Yasaklamalar

privacy
© AndroidPIT
 • WhatsApp’ı ticari amaçlarla kullanmanız yasak, fazlasıyla bireysel bir uygulama. Reklam almak vb. işlemler kesinlikle yasak.
 • Cinsel içerikler özel olarak belirtilmemiş olsa da birine bu tarz bir içerik göndermeden uyarı yapmak zorundasınız.
 • Uygulama aynı zamanda size ait olmayan bir içeriği göndermenizi de yasaklıyor. Eğer başkasının fikri haklarını ihlal ederseniz tüm sorumluluk sizin.
 • Yasadışı site linkleri ve tanıtımları yapmak kesinlik yasak.

Yükümlülükler ve Sonuçları

Eğer telefonunuzu kaybeder ya da çaldırırsanız, WhatsApp sizden durumu anlatan bir e-posta bekleyecek. Daha sonra şu yükümlülüklerden muaf olacağız:

 • Eğer birisi sözleşme kurallarını ihlal ederse, geliştirici sizin hesabınızı açıklama yapmaksızın iptal edebilir.
 • Uygulamadaki sorunları belirtmek için 12 ay süreniz var.

WhatsApp’In geçmişte birçok güvenlik boşluğu bulundu ve avukatlar bunları en aza indirgemek için baya sıkı bir sözleşme hazırlamışlar.

Bazen gerçekten bir uygulamayı yüklemeden önce sözleşmeyi okumakta fayda var. Peki siz bunları WhatsApp kullanmadan önce biliyor muydunuz?

3 comments

Yeni yorum yaz:
 • ben burdan bisey anlamadim bi yardimci olsaniz yani burada soylenen nedir?neyi uyariyor?telefondan bilgimi aliyor yoksa konusmalarami bakiyor? anlamadim ya.

 • Biliyorduk evet lakin muadili uygulama olmaması ve genelde tercih edilen yaygın kullanılan bir proğram olması yüzünden bir bakıma mecbur kaldım diyebilirim.

 •   6
  barış 20.Ara.2013 Link to comment

  hemen siliyorum whatsApp 'bı 3 evetle uğurluyorum sonsuza kadar elveda whatsApp

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!