This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
8 Shares 4 comments

Whatsapp’ın gönderilen verileri otomatik kaydetmesi nasıl önlenir?

WhatsApp hayatımıza girdi gireli arkadaşlarımızla iletişimimiz güçlendi ve kolaylaştı. Konuşma grupları oluşturup bir kaç kişiyle sohbet edip, birbirimize bir tıkla resmi veya video gönderebilir olduk. Eğer kelimeler size duygusuz geliyorsa söylemek istediklerinizi bir tuşla konuşarak da gönderebiliyorsunuz. Herşey çok güzel ve hoş, bir tek şey dışında; WhatsApp başkaları tarafından gönderilen verileri (resim, video, ses dosyaları) otomatik olarak cihazımızın galerisine kaydediyor. Peki bunu önlemenin bir yolu yok mu? Tabii ki var!

whatsapp teaser 2
© AndroidPIT

WhatsApp’ın bize gönderilen belgeleri otomatik olarak kaydetmesini durdurmak basit bir iş aslında. Anlatacağımız 3 adımı uygularsanız, size gönderilen veriler otomatik olarak indirilip kaydedilmeyecek. Bunun yerine resimlerin küçük halleri (Thumbnail) gözükecek ve indirip kaydetme seçeneği size bırakılacak.

1. Adım

Uygulamayı açın ve ana sohbet ekranına gidin. Buradan sağ üst köşede bulunan menü tuşuna (Dikey üç nokta) basarak ayarlar’ı açın.

WhatsApp 1
 © AndroidPIT

 2.Adım

Ayarlar menüsündeki “Sohbet Ayarları” sekmesine tıklayın. Orada 2. Seçenek olan “Medyayı otomatik indir” seçeneğini göreceksiniz.

WhatsApp 2 1
© AndroidPIT

3. Adım

“Medyayı otomatik indir” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza bir menü daha çıkacak. Bunlar sırasıyla;

  • Mobil internet kullanırken
  • Wi-Fi’ye bağlıyken
  • Dolaşımdayken
WhatsApp 3 1
© AndroidPIT

Bu menüden bağlantı türlerine göre hangi medyanın otomatik indirileceğini seçebiliyorsunuz. Herhangi birinin üstüne tıklarsanız, o bağlantı türüyle internete bağlıysanız hangi verilerin indirilip indirilmeyeceğini seçebiliyorsunuz. Eğer hiç bir zaman hiç bir belgenin kaydedilmesini istemiyorsanız, tek tek menüleri açıp veri çeşitlerinin yanındaki tikleri kaldırdıktan sonra “tamam” a basmanız yeterli!

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!