This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

SICAK HABER: WhatsApp rekor fiyata satılıyor!

Facebook bugün sayfasında WhatsApp uygulamasını satın almak için karara vardığını açıkladı. Facebook tarafından verilen bilgilere göre WhatsApp dünya üzerinde ayda 450 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor, her gün 1 milyon yeni üye katılıyor. Ayrıca WhatsApp vasıtasıyla atılan mesajların sayısı, bütün dünyada atılan toplam SMS'lerin sayısına gittikçe daha da yaklaşıyor. Peki ama WhatsApp için Facebook'un önerdiği fiyat ne?

whatsapp facebook new logo
Facebook ve WhatsApp birleşmesi mobil dünyadaki  iletişim dengelerini değiştirebilir (en azından şirketlerin gücü bakımından!) / © Facebook, WhatsApp, AndroidPIT

Facebook yaptığı açıklamada anlaşmanın 16 milyar dolar (yaklaşık 35 milyar TL) değerinde olacağını belirtiyor. Bunun yalnızca 4 milyar dolarlık (8,7 milyar TL) kısmı nakit olarak WhatsApp'e verilecek. Nakit paranın yanında 12 milyar dolar (26.8 milyar TL) değerindeki Facebook hissesi de WhatsApp'e devredilecek. Ayrıca anlaşma sağlanırsa bütün bunlara ek olarak WhatsApp'ın kurucularına ve 4 yıldan uzun süredir WhatsApp'de çalışanlara 3 milyar dolar (6,56 milyar TL) değerinde sınırlı Facebook hissesi verilecek.

Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada “WhatsApp 1 milyar kişiyi birbirine bağlama yolunda adım adım ilerliyor. Bu aşamalara kadar gelebilen şirketler paha biçilemez derecede değerli.” diyerek WhatsApp'ın ne kadar önemli bir pozisyonda olduğunu vurguladı. WhatsApp genel müdürü (CEO) ve kurucularından biri olan Jan Koum ise Mark Zuckerberg ve Facebookla ortak çalışmanın onur verici olduğunu, iki şirketin birbirinden güç alarak hizmetlerini dünya üzerinde çok daha fazla insana taşıyacaklarını bildirdi.

Satıştan sonra tıpkı Instagram'da olduğu gibi WhatsApp yoluna kendi ismiyle ayrı bir şirket olarak devam edecek ve Kaliforniya eyaletindeki merkezini değiştirmeyecek. Ayrıca WhatsApp'ın CEO'su Jan Koum Facebook'un yönetim kurulundaki yerini alacak. 

Siz bu birleşme hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce WhatsApp ile Facebook'un birleşmesi kullanııcılar için iyi birşey mi yoksa Facebook'tan tek kaçış noktamız olan WhatsApp'ın yokluğu bizi başka uygulamalara mı yönlendirecek?

WhatsApp Messenger Install on Google Play Facebook Install on Google Play

Kaynak: Facebook

8 comments

Yeni yorum yaz:
 • Yasin Öz 20.Şub.2014 Link to comment

  kötü oldu. whatsapp kullanılmaz artık.

 • Demin BBC'den duyduğuma göre 19 milyar dolara satış gerçekleşmiş.

 • Aslinda facebook bu parayi whatsapp programina degil bizim telefon rehberi verilerimize verdi... Yani facebook 450 milyon gercek kullanici satin aldi. Ayni zamanda bu kadar gercek veriyi elinde bulunduran bir rakibi de ortadan kaldirmis oldu. Varsin bunu kendi sistemine entegre etsin veya etmesin, artik mantikli strateji neyi gerektirirse o yapilacak. Biz kullanicilar acisindan eger verilerimizin facebook tarafindan satin alinmasi bir sorun teskil etmiyorsa ve sadece bu veriler karsiliginda alacagimiz hizmete bakiyorsak umariz program daha iyi yerlere gelir.

  • Çok yerinde bir yorum olmuş. Fakat senin bakış açında bence şöyle bir sıkıntı olabilir. Facebook kullanmayıp Whatsapp kullanan kaç kişi var? Yani Facebook, Whatsapp'ı satın alarak veritabanına kaç yeni kişi kazandırmış olabilir?

   Ama şu da bir gerçek, anlık mesajlaşmada Facebook Messenger'ın, Whatsapp'tan çok daha az rağbet gördüğüne eminim.

 • ersun ş. 20.Şub.2014 Link to comment

  iyi oldu bence facebook mesenger ile whats up birleşir.

 •   9

  Zamanında Instagram ı da Facebook satın almıştı. Ama uygulama üzerinde bir değişim yapılmadı entegre bakınından. Bence entegre edilmeyecektir.

 • Ben whatsapp yerine telegram kullanıyorum. Sizede tavsiye ederim konustugunuz kisilerle mesajlariniz gozukmesin isterseniz 2 saniyeden 1 haftaya kadar mesaj okunduktan sonra silinebilme özelligi cok cezbedici

 • uygulamada oynama yapılır mı , facebook a entegre edilirmi, edilirken uygulamada ciddi değişiklerle mahvedilirmi ? düşündürücü...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!