This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

WhatsApp, Google Play Store'da en çok indirilen ücretsiz uygulamalar arasında ilk sıradaki yerini kolay kolay terk edeceğe benzemiyor. Şirketin, bu popüler uygulamaya dair yeni açıkladığı rakamlar gerçekten baş döndürücü. 

whatsapp
© WhatsApp

WhatsApp, bütün popülaritesine rağmen genellikle istatistiklerini kendine saklamayı seçen bir uygulama. Şirketin kullanıcı ve mesaj hacmiyle ilgili kamuya yaptığı son açıklama 2012 yılında kırılan bir rekorla ilgiliydi ve uygulama üzerinden bir günde iletilen mesaj sayısının 18 milyar gibi bir rakamı bulduğu açıklanmıştı. Ama şimdi bu etkileyici rakam da tarih oldu.

Şirketin Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, WhatsApp kendi rekorunu kırdı ve uygulama üzerinden bir gün içinde iletilen mesaj sayısı 27 milyar gibi bir rakama ulaştı.

Ancak ilginç olan bu mesajlardan 10 milyarının gelen, 17 milyarının ise giden mesaj olarak kaydedilmesiydi. Şirkete göre bu farkın nedeni, gönderilen mesajların çok daha fazla olduğu Grup Sohbeti özelliğinden kaynaklanıyor. Bu açıklamanın ilginç ve ironik bir tarafı da, rekor duyurusunun WhatsApp'ın rakibi sayılabilecek olan Twitter üzerinden yapılmasıydı. Elbette Twitter tamamıyla farklı bir iş modeli kullanıyor, ama yine de iki şirketin rakip olmadıkları da söylenemez.

whatsapp twitter 2
24 saatte toplam 27 milyar mesaj! © Twitter

Elbette rekorun birdenbire 18'den 27 milyara nasıl çıktığı ve bu rekor sayıda mesajın hangi gün içinde kaydedildiği konusunda şirketten herhangi bir bilgi verilmedi.

Platformlararası çalışma özelliğiyle dikkat çeken ve akıllı telefon sahiplerinin kendi aralarında ücretsiz olarak mesajlaşmasına imkan veren WhatsApp, kısa süre içinde hem Apple, hem de Android telefonlarda en çok kullanılan uygulamalardan biri oldu. WhatsApp şu anda ayda ortalama 200 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Kaynak: The Next Web

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!