This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kısa süre önce bir güncelleme gören mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a şimdi de uzun zamandır beklenen sesli mesaj özelliği geliyor. "Push-To-Talk" adı verilen bu yeni özellik sayesinde WhatsApp'ı bir telsiz gibi kullanmak mümkün olacak. 

whatsApp update
WhatsApp sayesinde akıllı telefonunuz bir telsize dönüşecek. / © AndroidPIT

Uygulamayı bir anlamda telsize dönüştürecek olan bu sesli mesaj özelliği aslında WhatsApp'da uzun süredir olan bir fonksiyon üzerine inşa edilmiş. Bilindiği gibi uygulama dahilinde kullanıcılar, sohbet modunda iken arkadaşlarına konum bilgisi ve fotoğrafların yanısıra kaydettikleri sesli mesajları da gönderebiliyorlardı. 

WhatsApp şimdi bu özelliği daha da basit hale getirmiş durumda. Yakın zamanda sohbet menüsünü açmaya gerek olmaksızın tek tuşla arkadaşlarına sesli mesaj göndermeniz mümkün olacak. Metin kutusunun hemen sağında yer alan mikrofon sembolüne basılı tutup mesajını kaydedip, kaydı durdurduktan sonra mesajınız otomatik olarak gönderilecek. Metin kutusunu sola kaydırdığınızda ise kaydettiğiniz sesli mesaj silinecek. 

WhatsApp'ın diğer hizmetleri gibi sesli mesaj yeniliği de platformlararası çalışma özelliğine sahip. Ben daha bu sabah kendi Android telefonumla iPhone sahibi bir arkadaşıma sesli mesaj gönderdim ve her şey pürüzsüz çalıştı. 

whatsapp update pushtotalk
Mİkrofona sembolüne basılı tutup kaydı başlatıyorsunuz. Alınan mesajları çalarken de şekildeki gibi frekans formunda görüyorsunuz. / © AndroidPIT

Elbette, mobil uygulama dünyasında bu özelliğe sahip olan ya da tamamıyla bu amaçla geliştirilmiş olan başka uygulamalar da var. Ama WhatsApp'ın aşırı popülerliği yüzünden kullanıcılar tüm hizmetleri aynı uygulamadan alma lüksüne sahip olmak isteyecektir. Öyle ki çok da uzun olmayan bir zaman önce kurulan WhatsApp, dünya çapında her ay 300 milyon aktif kullanıcıya hitap edeb, bir günde ortalama 30 milyar mesajla, 325 milyon fotoğrafın gönderildiği bir deve dönüşmüş durumda. 

Vasıtasıyla Engadget

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!