This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Wine: Windows Programlarını Android ile Uyumlu Hale Getiriyor

 Wine, Linux işletim sistemlerinde Windows tabanlı programları çalıştırmaya yarayan bir program. Dilimize doğrudan doğruya ''Şarap'' olarak çevrilebilen bu uygulama ile çok yakında Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Android üzerinde de Windows programları çalıştırabilmek mümkün olabilecek.

Wine'ın yöneticilerinden Alexandre Juliard, Brüksel'de gerçekleşen FOSDEM isimli geliştirici etkinliğinde Wine'ın Android için tasarlanmış bir sürümünü tanıttı. Sunum sırasında Android'e uyarlanan Wine'ın performansının biraz düşük olduğu gözlerden kaçmadı. Fakat bu programın piyasaya çıkmasına kadar geçecek olan zaman içerisinde firma yetkililerinin bu konu üzerine eğileceklerine hiç şüphe yok. 

Her ne olursa olsun Android işletim sistemi üzerinde dünyada ve ülkemizde tartışmasız en yaygın olarak kullanılmakta işletim sistemi Windows tabanlı programları çalıştırabilmek fikri gerçekten heyecan verici. Öte yandan mobil cihazlar için geliştirilen Windows 8 için ise Wine tarafından gerçekleştirilen uyarlama adeta bir kabus. Bu noktada hangi Windows programını Android cihazınızda çalıştırmak istediğinizi şimdiden düşünmeye başlayabilirsiniz. 

 

Fotoğraf: nh / AndroidPIT

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!