This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Test] Wunderlist 2 Detaylı İncelemesi

Popüler görev yöneticisi Wunderlist geri döndü! Kendilerine Wunderkinder (harika çocuklar) diye adlandıran 6 geliştirici uygulamanın yeni ikinci sürümünü baştan aşağı yeniledi ve kullanıcılara daha iyi ve akıcı bir kullanıcı tecrübesi sağladı. Wunderlist 2'nin bu hedeflerinin yerini bulup bulmadığını bu detaylı incelememizde okuyabilirsiniz.

Geriye Bakış

Wunderlist 2010'dan beri iOS'ta ve 2011'den beri Android'de mevcut. An itibariyle Wunderlist, iOS, Android, PC ve Mac'te kullanım dahilinde. Bunun dışında direkt dilediğiniz web tarayıcısıyla direktman kullanabiliyorsunuz. Uygulama eskiden bir geliştirici programı olan Titanium tarafından tasarlanmıştı. Bunun iOS ve Android gibi farklı platformlarda kolay programlama açısından bir avantajı var. Önemli bir zayıf yönü ise uygulamaların yerli olarak sistemde programlanmaması. Yani Wunderlist hiçbir zaman esas bir Android uygulaması olmadı ve genel olarak yavaş çalışıyordu.

İşte bunu 6 Wunderkinder sonunda farketti ve tekrar baştan başladı: Titanium'dan kendilerini çektiler ve her şeyi baştan yerel kodlarla oluşturdular.


Eski (solda) ve yeni sürümleri arasında bir karşılaştırma
 

Her Şeyden Önce Basit

Uygulamanın her detaya dikkat edilerek tasarlandığını daha en başta görebiliyorsunuz: İlk çıkan ekranda hoş animasyonlarla kaydolma veya giriş yapma seçenekleri var. Bir Wunderlist hesabı veya Facebook profilinizle giriş yapabilirsiniz. Alternatif olarak uygulamayı indirebilirsiniz fakat birden çok cihazlarla senkronizasyon haliylen mümkün değil.


Görev ekleme kolay ve görsel olarak tatmin edici

İlk giriş yaptığınızda görev yaratmak ve onları kullanmanızı öğreten kısa bir tutorial var. Ama tutorial olmasa bile genel kullanımla ilgili bir probleminiz olmaz diye düşünüyorum çünkü tasarım tamamen kendinden öğretici ve basit: Giriş verisiyle (Input) başlıyorsunuz - yeni görevler eklemek için. Yeni görev (task) ekleye bastıktan sonra detaylar üzerinde çalışabilirsiniz: Tarihleri belirtebilir, hatırlatmalar girebilir, alt taskler (görevler) girebilir veya oluşturduğunuz tasklere notlar alabilirsiniz. Sağ üstteki yıldızı işaretleyerek görevi önemli olarak da sıfatlandırabilirsiniz. Aynısını görev listesinde de yapabilirsiniz. Oldukça kullanışlı!

Tek Bir Liste Yeterli Değil

Tabii ki tek bir listeye sahip olmanız sizi için uzun vadede sıkıntıya sokablilir. Bu nedenle Wunderlist, dileğinize göre taşıyıp silebileceğiniz ve yeniden adlandırabileceğiniz iki farklı liste sunuyor. Bunu yapmak için listeye sadece parmağınızı basılı tutmanız yeterli.


Liste yönetimi başarılı bir şekilde tasarlanmış
 

Eğer halihazırdaki listeyi beğenmiyorsanız kendiniz de bir liste oluşturabilirsiniz. İster sol üstteki listeleme ikonuyla isterseniz de parmağınızı soldan sağa kaydırarak yapabilirsiniz.

Atadığınız görevi aktive ettiğinizde veya tarih girdiğinizde ek olarak bir "smart list" ortaya çıkıyor. Böylelikle tüm görevlerinizi görebiliyorsunuz.

Paylaşmak Eğlencelidir

Wunderlist 2'de listelerinizi diğer Wunderlist kullanıcılarıyla paylaşabilir, sonrasında paylaşımlarınızı ortak olarak değiştirebilirsiniz. Örneğin bir sonraki film gecesi için olan alışveriş listenizi arkadaşlarınızla paylaşıp alışveriş işini hızlandırabilirsiniz. Bir listeyi paylaşmak için kısaca sağ üstteki "arkadaşlarla paylaşın" tuşunu tıklamanız yeterli. Arkadaşlarınız sonrasında bir e-mail vasıtasıyla listenizi direktman görebiliyor. Korkmanıza gerek yok: Paylaşımınız üzerinde değişiklik yapmak isterseniz davetlerinizi iptal edebilirsiniz. Yine "arkadaşlarınızla paylaşın" tuşundan bunu yapabilirsiniz.


Tüm kullanıcı listesini kontrol edebilirsiniz.

Her Şey Kusursuz Değil

Wunderlist 2'de güzel şeyler olduğu gibi, hoşuma gitmeyen ve çok iyi tasarlanmamış şeyler de mevcut. Üst kutuda tabletler için olan bir liste var. Uygulama tüm arayüzü tablete optimize edeceğine Nexus 10'umda bir çok kullanılmamış alan bıraktı.

Arayüzde liste görünümünü değiştirmek daha kolay olabilirdi. Buna değinmemin nedeni geliştiricilerin seneye uygulamayı tabletlere optimize etmeyi planlayacak olması. Web sayfasından kullanabiliyor olsam da tabletteki uygulamada söz konusu değil. Tabii akıllı telefonda bu problem yok.


Tablette kullanılmayan alan.

Zayıf bulduğum özelliklerden biri de widget: Widgeta bakmak hoş, güzel duruyor ve büyüklüğünü ayarlayabiliyorsunuz fakat bir tuşla görev yaratmak mümkün değil. Görevlere tik atmak ve farklı listeler arası geçişler halihazırda mevcut. Yine bana geliştiriciler tarafından belirtilen bir şey: Widget için yeni özellkler yeni yılda gelecek.


Widgetlar aracılığıyla görev eklemek malesef mümkün değil.

Üçüncü eleştirim ise spesifik görevlerle ilgili: Yukarda da bahsettiğim gibi bir göreve alt görevler koyabiliyorsunuz. Fakat bu alt görevleri direktman değil de esas göreve tıkladığınızda görebiliyorsunuz. Burada tüm alt görevleri de gösteren bir görünüm olmasını dilerdim. Böylelikle alt görevleri kaçırma ihtimalim ortadan kalkardı.

Özet

6 Wunderkinder, Wunderlist 2 ile büyük bir iş çıkarmış: Uygulama yerel kodlarla yazılmış, kullanıcı görevlerine anında tepki veriyor ve genel olarak çok güzel gözüküyor! Diğer server ve farklı platformlarda çalışan uygulamalarla senkranizasyonu da işlerinizi kolaylaştırıyor. Liste paylaşımı en güçlü özelliklerinden biri. Bu başkalarıyla ortak işleri/görevleri daha kolay halletmenize yarıyor.


Ayarlar: Arka fon resmini buradan değiştirebilirsiniz.

Genel olarak pozitif bir izlenime sahip olan uygulama malesef tabletlere tam olarak optimize edilmemiş ve widgetlarda eksiklikleri var. Şu an tabletler üzerinde çalışılıyor ve gerekli güncellemelerin gelmesi sadece zamanla alakalı bir şey.

Wunderlist 2 farklı platformlarda çalışabilen, hoş tasarımlı ve sorunsuz bir task manager (görev yöneticisi) arayanlar için iyi bir seçenek. Görevleri tikleme özelliğinin bu kadar iyi olduğunu hiç görmemiştim. Ve uygulama bedava olduğu için aslına bakarsanız uygulamayı sizin denememeniz için hiçbir neden yok. Özellik bakımından ilkine göre çok daha iyi.

Dosya indirimi: Android için Wunderlist 2

(Fotoğraflar: nh / AndroidPIT, 6 Wunderkinder)

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!