This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Xperia T ve V testleri: Sony Yeterince Büyük Düşünebilmiş mi?

 

Sony’nin Android platformundaki sessizliği gerçekten çok uzun sürdü. Berlin’de yapılmakta olan IFA 2012 etkinliğinde ise Sony adeta atağa geçmiş görünüyor. Etkinlik kapsamında Sony’nin yeni ürünleri Xperia V ile Xperia T’yi elimize alarak biraz kurcalama şansına sahip olduk.

Her iki telefonda birbirine çok benzemesine rağmen aralarında temel bazı farklılıklar mevcut. Xperia V telefonu hem HSPA hem de LTE ağlarına bağlanabiliyor. Öte yandan Xperia T’de ise sadece HSPA bağlantısı mevcut. İki telefon arasındaki benzerliklerden ötürü hangi telefonun Sony için lokomotif olacak olan ana ürün oladuğuna karar vermekte zorlandım. Bu yüzden Sony yetkililerine bu konuyu özel olarak sorduğumda aldığım cevap ise Xperia V’nin firmanın gizli ana ürünü olduğu yönündeydi.Yoruma açık yuvarlak bir cevap..


Dizayn


Cihazı eline alan herkes kolayca Sony’nin ergonomik tasarımını hissediyor. Xperia S telefonlarından farklı olarak bu cihzalar Sony’nin yaklaşık 6 ay önce çıkardığı Xperia Arc çizgisini taşıyor. Dizayn konusu tamamiyle kişisel tercihlerle alakalı olduğundandır ki bazı meslektaşlarım bu telefonu çok köşeli bulmuş olmalarına rağmen bu cihazlar tasarım anlamında benim çok hoşuma gittiler.

Sonuç olarak telefonlar hem Xperia T hem de Xperia V’nin elde duruşları çok dengeli. Her şeyin ötesinde her iki cihazında tutulması ve kavranması çok rahat ve ayrıca çok da hafifler. Aşağıdaki rakamlar sizlere Sony’nin bu yeni telefonlarını piyasada öne çıkan rakipleriyle karılaştırma imkanı veriyorlar.


• Samsung Galaxy S3 70.6 x 8.6 mm / 136 gram
• HTC One X: 134.36 x 69.9 x 8.9mm / 130 gram
• Sony Xperia T: 129 x 67 mm x 9/136 gram
• Sony Xperia V: 129 x 8.5 x 65 mm / 133 gram
Bu arada her iki telefonun da üretiminde kullanılmış olan malzeme kalitesi de gayet yüksek. Çok iyi kalitede plastiğin kullanıldığı ürünlerden Xperia V çok sağlam bir hissiyat verirken, Xperia T ise gayet düzgün ve şık.

Peki ama her şey mi mükemmel? Tabi ki hayır, Xperia T’nin yekpare üretilmiş olan arka kapağını açmak gerçekten çok zor. Bunun yanında suya karşı yüksek dayanıklılığa sahip olan Xperia V’nin su geçirmez arka kapağının açılmış bir fotoğrafını aşağıda görmektesiniz.

Sony Xperia V'nin çıkartılabilen yekpare arka kapağı (c)AndroidPIT.com

Her iki telefon da teknik olarak üst düzey olan görüntü kapasiteleriyle ön plana çıkıyor. Her iki model 1280x720 piksellik görüntü kalitesini faklı ekran boyutlarıyla (Xperia T 4,6 inç, Xperia V 4,3 inç) kullanıcılarına sunmaktalar. Ekranlar yoğun güneş ışığında dahi kolayca okunabiliyor ve de çok başarılı bir görüntüleme performansı sunuyorlar. O kadar ki bu cihazlar Süper AMOLED ekranlı cihazlarla dahi karşılaştırıldıklarında dahi çok iyiler: Bir Galaxy S3 kullanıcısı olarak yoğun güneş ışığı altında telefonumu okumada zorluk çekiyorum. Bu arada Sony’nin her iki ürün için kullanmış olduğu ayrı teknolojilerin (Xperia T için Sony Mobile Bravia, Xperia V için Sony Mobile Bravia 2) ekran görüntüsü anlamında hissedilir bir fark yaratmadığını da dipnot olarak düşmek isterim.

Kamera

Cihazların teknik özelliklerine göz atıldığında Sony’nin fotoğraf olayını ne kadar ciddiye almış olduğunu görmek mümkün. Exmor sensör ile 13 mega piksellik çözünülürlüğün kombinasyonuyla harika fotoğraflar çıkmak mümkün. Bu arada bazı ekstra özellikler de mevcut. Hızlı başlatma özelliğine sahip olan kamera ile ekran kilidi aktifken bile çok hızlı bir şekilde foto çekmek mümkün. Hatta Xperia T’de özel bir deklanşörü bile var.
 

İnce tasarım (Xperia T 9mm, Xperia V 8.5mm) (c) AndroidPIT.com

Başka Neler Var?

• Sony’nin Android sistemi üzerine oturttuğu Timescape ve de Mediascape arayüzleri
• HDMI çıkışı USB ile yapılıyor olması daha az çıkış olması anlamına geliyor (iyi), fakat standart mini HDMI bağlayıcıl ile uyumsuz (kötü)
• Yakın alan iletişimi özelliği (NFC)

 

Özet

Benim favorim çok net olarak Xperia V. Sadece 30 EUR daha fazla ödeyerek suya karşı dayanıklılık ve başka ekstra özellikleri Xperia T’ye kıyasla daha küçük ekran seçeneğiyle sunuyor. 4.3 inçlik ekranı Galaxy Note mantığıyla dizayn edilen 4.6 inçlik dev ekrana tercih ediyorum.

Fakat benim esas merak ettiğim konu ise Sony’nin yeterince büyük düşünüp düşünemediği. Sonuç olarak akıllı telefon piyasası dünyanın en rekabetçi ve de en acımasız piyasalarından bir tanesi. Sony’nin tarza önem veren kullanıcıları mükemmel kamerası ve quad-core işlemcisi ile ne kadar etkileyebileceğini bekleyip göreceğiz.
 

Dipnot: Her iki telefonun özelliklerinin ayrıntılı ele alındığı başka bir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!