This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Karşılaştırma] Xperia Z1 Compact vs iPhone 5s: Hangisi daha iyi?

Sony'nin geçtiğimiz günlerde tanıttığı Xperia Z1 Compact, mini segmentinin donanım ve kamera açısından en parlak cihazı olarak dikkat çekti. Özellikle 4 küsur inç ekranlı telefonlar söz konusu olduğunda sektörün en iyilerinden biri olamaya aday bu cihazı 4 inçlik, üstün telefon iPhone 5s'yle kıyasladık. Bakalım küçük devlerden hangisi daha iyi. 

sony z1 compact iphone 5s
Xperia Z1 Compact ve iPhone 5s'ye tasarım açısından diyecek yok. / © AndroidPIT

Tasarım

Aslında bakılırsa tasarım açısından her iki telefon da gayet başarılı. Eğer cam ve metal kasa seviyorsanız iki cihazdan da memnun kalırsınız. Z1 Compact'ın hem önü, hem de arkası cam kaplı ve keranın etrafında yekpare bir metal çerçeve bulunuyor. iPhone 5s'nin ise arka yüzeyi metal ve kasayı çerçeveleyen metalik renkte ince bir çerçeve bulunuyor. Elde tutuşu itibarıyla her iki cihazı işçiliği de gayet tatmin edici. Boyut itibarıyla, iPhone 5s rakibinden daha küçük bir telefon ama aradaki fark çok büyük değil. iPhone 5s, 123.8 x 58.6 x 7.6 mm boyutlarında iken, Z1 Compact'ın boyutları 127 x 64.9 x 9.5 mm. 112 gram ağırlığı olan 5s'ye karşı, Z2 Compact'ın ağırlığı 137 gram. Özetle tasarım açısından iki telefondan birinin diğerine bariz bir üstünlük sağladığını söyleyemeyiz. 

Ekran

Ekran açısından iki telefona da diyecek söz yok aslında. Direk karşılaştırmada Z1 Compact rakibine oranla biraz daha koyu renklere sahip olsa da bu biraz da kişisel zevk meselesi. Her ikisinin renkleri de dikkat çekici ve canlı. iPhone 5s'nin 4 inçlik IPS LCD ekranı, 1,136x640 piksel çözünürlüğe ve 326 ppi yoğunluğa sahip. Diğer yanda Sony'nin cihazının ekranı ise 4.3 inç boyutunda IPS LCD ve HD özelliğine sahip. Compact'ın ekran çözünürlüğü 1,280x720 piksel, yoğunluğu ise 342 ppi derecesinde. Dürüst olmak gerekirse, her iki ekran da hem kâğıt üstünde, hem de günlük kullanımda gayet güzel görünüyorlar ve birinin diğerinden üstün olduğunu söylemek oldukça zor. Tek fark Z1 Compact'ın ekranının daha koyu görünmesi. 

AndroidPIT Z1 Compact iPhone 5s
Üstteki Z1 Compact'ın, alttaki iPhone 5s'nin ekranı. / © AndroidPIT

Donanım

Her iki cihazın işlemci ve donanım bilgilerini zaten aşağıdaki tabloda göreceksiniz. iPhone 5s'de çift çekirdekli, 1.3 GHz gücünde A7 işlemci ile 1 GB RAM'li M7 ek işlemci bulunurken; Z1 Compact'a gücünü veren 2.2 GHz'lik dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemci. Tabii bu rakamlar sadece kafa karıştırıyor, önemli olan günlük kullanımdaki performans ve bu açıdan bakınca iPhone 5s her alanda Z1 Compact'tan daha üstün. Uygulamalar ve web sayfaları daha hızlı yükleniyor, kaydırma ve geçişler daha hızlı, dokunma sonrası reaksiyonu daha iyi. Zaten aşağıdaki benchmark testi sonuçlarında da 2215 puan alan rakibine karşı 3522 puan alan iPhone 5s'nin üstünlüğü açıkça görülüyor. Ayrıca iPhone'un ses kalitesi ve yüksekliği açısından da rakibinden daha iyi olduğunu belirtelim. 

AndroidPIT Z1Compact iPhone5s Benchmark
4GMark benchmark testinin sonuçlarından galip çıkan iPhone 5s. / © AndroidPIT

Gelelim pillere. Z1 Compact'ın 2,300 mAh gücündeki piline karşın, iPhone 5s 1,560 mAh gücünde daha küçük bir pile sahip. Bu farka rağmen iPhone'un başarılı pil optimizasyon ayarları sayesinde iPhone 5s'nin pili birçok Android cihazınkinden daha çok dayanıyor. Diğer yandan Z1 Compact'ın pili de böylesine küçük ekranlı bir telefon için gayet uzun bir kullanım süresi vaat ediyor. Bu konuda daha net bir şeyler söyleyebilmek için özellikle yeni çıkan Z1 Compact'ı birkaç kez doldurup boşaltıp uzun vadeli performansına bakmak gerekiyor. 

AndroidPIT Z1Compact iPhone5s Camera 3
Z1 Compact'ın (solda) renkleri iPhone 5s'ye (sağda) oranla daha soluk. / © AndroidPIT

Kamera

Xperia Z1 Compact'ın en dikkat çekici özelliklerinden biri Z1'den de bildiğimiz 20.7 MP kalitesinde fotoğraf veren kamerası. iPhone 5s'nin kamera çözünürlüğü ise 8 megapiksel. Bu rakamlara bakınca Z1 Compact'ın kamerasının daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz ama kazın ayağı öyle değil. Tıpkı Z1'de olduğu gibi mini versiyonunda kamera kalitesi kağıt üstündeki kadar yüksek değil ne yazık ki. Fotoğrafların kenarından girip ahengi bozaqn o tuhaf parlaklık, renklerin solukluğu ve çözünürlüğü 20.7 MP olarak ayarladığınız halde 8 MP'e geri dönmesi gibi sorunlar can sıkıcı. Tamam çözünürlük açısından Z1 Compact, iPhone'dan kesinlikle üstün ama elinizdeki son ürün yeterince iyi bir fotoğraf değilse, yüksek çözünürlük çok da bir işe yaramıyor. iPhone 5s'yle çekilen fotoğraflarda da belirgin bir aşırı doygunluk sorunu olsa da, aşağıdaki zoom'lu görüntülerde de açıkça ortaya çıktığı üzere iPhone 5s daha iyi bir kameraya sahip. 

AndroidPIT iPhone5s Z1Compact ZoomedIn
Zoom yaptığınızda çözünürlük farkı ortaya çıkıyor. Soldaki Z1 Compact, sağdaki iPhone 5s. / © AndroidPIT
AndroidPIT Z1Compact iPhone5s Camera 1
Yakın plan fotoğraflarda Z1 Compact'ın (solda) beyazları patlıyor, iPhone 5s (sağda) ise daha dengeli. / © AndroidPIT

Yazılım

Yazılıma gelince, Android ile iOS arasındaki tercih tamamıyla bir kişisel zevk meselesi. Xperia Z1 Compact, Android'in en son sürümü KitKat'le değil bir önceki sürüm olan 4.3'le piyasaya çıktı. iPhone 5s ise en son sürüm olan iOS 7 işletim sistemiyle çalışıyor. Dediğim gibi bu bir zevk meselesi ama performans açısından iPhone'un işletim sisteminin Z1 Compact'a oranla daha pürüzsüz çalıştığını da söylemek lazım. Sony'nin kendi kullanıcı arayüzü Xperia UI fena olmayan özellikler sunsa da, bunları iPhone 5s'de de bulmak mümkün. Sonuç olarak ben şahsen bir Android fanı olsam da, bu karşılaştırmada iPhone'un yazılımının daha tutarlı, pürüzsüz ve hassas olduğunu söyleyebilirim. 

AndroidPIT Z1f Vs 5s 2
Xperia Z1 Compact (solda) ve iPhone 5s arasındaki savaşın galibi ikincisi. / © AndroidPIT/Sony/Apple
  Sony Xperia Z1 Compact Apple iPhone 5s
Sistem Android 4.3 iOS7
Ekran 4.3 inç IPS LCD (1,280 x 720 piksel), 342 ppi 4 inç IPS LCD, 1,136 x 640 piksel, 326 ppi
İşlemci Dört çekirdekli Snapdragon 800, 2.2 GHz (32-bit) Çift çekirdekli Apple A7 Cyclone, 1.3 GHz (64-bit)
Bellek 2 GB 1 GB
Dahili bellek 16 GB (mikroSD ile 64 GB'a kadar genişletme) 16 / 32 / 64 GB (genişletme seçeneği yok)
Kamera 20.7 MP, ƒ/2.0 diyafram, 1/2.3" Sony Exmor RS görüntü sensörü, Sony G Lens (arka taraflı), 2 MP (ön taraflı), 1,080p video kaydı 8 MP, ƒ/2.2 diyafram, 1/3'' sensör iSight kamera 1.5µ piksel (arka taraflı), 1.2 MP (ön taraflı), 1,080p video kaydı
Bağlantı GSM/HSDPA/LTE, Wi-Fi 820.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 with A2DP, GPS/GLONASS, USB 2.0 (MHL), NFC GSM/CDMA/HSPA/LTE, Wi-Fi 820.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 with A2DP, GPS/GLONASS
Pil Çıkarılamayan Li-Ion 2,300 mAh Çıkarılamayan Li-Po 1,560 mAh
Boyut 127 x 64.9 x 9.5 mm 123.8 x 58.6 x 7.6 mm
Ağırlık 137 g 112 g
Fiyat 16 GB model, 500 EUR (yaklaşık 1552 TL) 16 GB model 2149 TL (Teknosa fiyatı)

Fiyat

Şu anda Türkiye'de iPhone 5s'nin 16 GB versiyonunu Teknosa'dan 2149 TL'ye, Internet'teki başka sitelerden ise 2059 TL'ye kadar düşmüş olan fiyatlardan satın almak mümkün. Xperia Z1 Compact'ın ise henüz Türkiye'ye ne zaman geleceğini ve hangi fiyattan satılacağını bilmiyoruz. Ancak cihazın Avrupa başlangıç fiyatı 499 Euro (yaklaşık 1500 TL) olarak belirlenmiş durumda. iPhone 5s zaten piyasada olan ve bilinen bir alet, fiyat-kalite değerlendirmesini sizler de yapmışsınızdır. Z1 Compact ise ne yazık ki bu fiyatı hak edecek kadar da sağlam bir telefon olarak gözükmedi bana. 

sony z1 compact camera
Z1 Compact tasarımıyla dikkat çekse de performans açısından çok tatmin etmedi. / © AndroidPIT

Diğer notlar

Aslında bu iki cihaz arasındaki fark işletim sisteminden ibaret değil. Örneğin iPhone 5s'de bulunan TouchID adlı güvenlik özelliği etkileyici ve işe yarayan bir artı. Z1 Compact'ın artılarından biri ise cihazın su ve toza karşı dayanıklı olması. Ayrıca Z1'in minik versiyonunda ekstra bir Wi-Fi bandı ve NFC teknolokisi de bulunuyor. iPhone üstün M7 eş-işlemcisinin ise Z1 Compact'ta herhangi bir muadili bulunmuyor. 

iPhone5S 4
Sonuç itibarıyla üzülerek söylüyorum: iPhone 5s, Z1 Compact'tan daha iyi bir cihaz. / © Apple

Sonuç

Aslına bakarsanız bu karşılaştırmaya başlarken Sony'nin cihazının iPhone'u geçmese bile ona denk bir performans sunabileceğini düşünüyordum ama ne yazık ki yanılmışım. Zira Xperia Z1 Compact'ta gecikmeler, kamerayla ilgili sorunlar, Chrome uygulamasında buglar gibi birçok beklenmedik sorunla karşılaştım. Benim açımdan Z1 Compact'ın en önemli artısı Android işletim sistemine sahip olması, ama o da yukarıda söylediğim gibi bir zevk meselesi. Z1 Compact piyasadaki "mini" telefonların en iyisi olabilir ama ne yazık ki aynı ligde oynadığı iPhone 5s'yle yarışamadı. 

12 comments

Yeni yorum yaz:
 • Sinan 24.Tem.2015 Link to comment

  1 yıldır z1 compact kullanıyorum kayınbiraderde iphone 5s kullanıyo, yukarda anlatılanlara tamamen katılıyorum, çünkü karşılaştırma fırsatım oldu, örneğin iphoneun 1.2 lik ön kamerası z1 compactın 2 mp'lik ön kamerasından çok daha iyi

 • osi osi 13.Nis.2014 Link to comment

  sony 5s ten kat kat daha iyi bir cihaz yakından inceleyince ipone pinpon oldu .

 • yusuf 09.Nis.2014 Link to comment

  apple kaç lira ödedi sana bu sayfayı yapman için?

 • ibo ak 04.Mar.2014 Link to comment

  sırf yorum yazabilmek için üye oldum. Allah aşkına bu nasıl bi inceleme ya. resmen iphone aşığı biri iphone u piyasadan silecek telefonu kötülemek için yapmış. ekrana koyu gösteriyo demiş iphoneda ışıklı sahneyi koymuş sonyde klibin en karanlık kısmını koymuş aynı resmi koyacaksınki karşılaştırma olduğu belli olsun kameraya vasat demiş kamera incelemesi böyle olur =>>http://www.phonearena.com/reviews/Camera-comparison-Sony-Xperia-Z1-Compact-vs-Xperia-Z1-LG-G2-iPhone-5s-Samsung-Galaxy-S4-HTC-One_id3561

  bir inceleme yapıyorsanız düzgün yapın batarya da yakın demiş öle şey mümkünmü ya batarya farkı var bir kez ayrıca sony nin kullandığı arayüz andorid arayüzlerinde en az pil harcayan lg g2 ile yarışıyo sen gelmişsin ne diyosun yaaa

 • ilk basda ekranından baslıyalım ekranın koyu olması sony ile samsung karsıalstırlınca iyi bir şey olarak gösterlior ama burda karsılastırılnca kötü biseymiş gibi gösterilmis donanım testindene o test bence yaln çünkü dandik s4 mini bile 21000 çıkarken onun akt akt gelismiş işlemcisi olan z1c nin 22000 bin çkması çok saçma bir rakamdı kamerasına dicek sözüm yok
  pil olarak z1c nin bataryası daha büyük ve daha uzun şarjı gitmesi lazım yani bilioruz iphone ların şarzını ve son olarak android o kadar kötü bi işletim sistemi degil ilk çıktıgından beri çok şey gelistirdiler ve 4.4 gelince artık hiç donma yaşanmıcak ve performanslarda büyük artış olcak

 • taraflı bir yazı olmus bunu yazanın her söyledigi cümleden belli bu siteden bir daha gelmem bu kadar taraflı olunmaz

 • ya taraflı bi değerlendirme o kadar açıkki z1 compact iphone 5s mi dersen tabiki sony

 • iphone iyidir ama iphon u suya atarsak ne olur acaba xperia z1 compact ı suya atarsak bişey olmaz ama iphonu daha sonra kullanamazsın , bide bateryası hakkında yalan soylemeyin iphonun bateryası daha az sure dayanır sony den !!!

 • Osi 01.Şub.2014 Link to comment

  sony ıfonu her alanda tokatlar benchmark testleri kesinlikle gerçekleri yanzıtmıyor. boyutuna göre dünyanın 2014 en iyi telefonu sony z1 compact.

 • ilkin 01.Şub.2014 Link to comment

  iyfon:)

 • hocam bırakın allah aşkına kim diyor size ekran hassasiyeti daha diye anlamış değilim.ekran hassasiyeti rezalet ıphone 5s in bilmesek kullanmasak inanacağım hani :@

 • evet 5s donanim olarak okadar yuksek olmaya bilir ama yazilimsal anlamda orayi kapatiyo

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!