This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 3 comments

​Ya bir sonraki Nexus’u Samsung yaparsa?

Samsung’un bir sonraki Nexus’u yapması kulağa çılgınca geliyor, biliyorum. Yine de Google’ın bu yıl hangi üreticiyle işbirliğine gideceği henüz bilinmiyor. Bu yüzden ne kadar çılgınca olsa da Samsung-Google işbirliği de ihtimaller arasında ve bu ihtimal aslında oldukça da ilgi çekici.

Nexus 5X vs Samsung S6 edge plus 3
© ANDROIDPIT

Phablet efsanesi

Nexus ne çıkartırsa çıkarsın bir şeye kesin gözüyle bakılıyor o da Nexus 6P’nin devam modelinin mutlaka çıkacağı. Ortada bir başka gerçek var ki Samsung, phablet yapımını iyi biliyor. Galaxy Note serisinden bu noktada bahsetmeye gerek bile yok. Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 edge+ ile Samsung bir phabletin ne kadar estetik ve kullanışlı olabileceğini dünyaya gösterdi. Bu cihazlar sadece estetik açıdan tatmin etmiyorlar elbette, aynı zamanda performans açısından da muhteşemler.

Peki Samsung, Nexus 6P için devam modelini tasarlayıp, üretebilir mi? Bunu kesinlikle yapabilir ve yaparsa da ortaya harikulade bir şey çıkar.

samsung galaxy s6 edge plus galaxy s6 back
© ANDROIDPIT

Özellikleri yükselt

İş özellikleri ayarlamaya ve dengelemeye gelince Samsung yine bu işin ehli olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıl çıkartılan Galaxy cihazlar benchmark testlerinden her zaman en üst sıralarda yer aldılar ve neredeyse tüm telefonların performans açısından önünde oldular.

Sevin ya da sevmeyin, Samsung, Nexus için canavar gibi bir 2016 telefonu üretebilir. Şunu bir düşünün; Snapdragon 820 ya da Exynos 8890 çip, 4-6 GB RAM, QHD ekran (ya da 4K bile olabilir), sınıfında oldukça iyi olan bir kamera, 3,500 mAh ya da daha fazla kapasiteye sahip bir pil ve Android N ile çalışan bir cihaz... Muhtemelen almayı düşünürdünüz değil mi?

nexus 6p official 01
© Google

Nexus Edge+ hayal edin

Galaxy S6 edge birçoğuna göre piyasadaki en iyi görünen telefon. Renkleri olsun, edge ekranı olsun her şeyiyle oldukça göz alıcı. Şimdi Samsung’un edge teknolojisini QHD ekran ile Nexus 6 ya da Nexus 6P’nin bir sonraki cihazında kullandığını düşünün. Samsung bunu neden yapsın ki demeyin çünkü yeri geliyor Samsung, Apple’a iPhone için de ekran satıyor.

Aslında böyle bir işbirliği olsa bu bir ilk olmaz. Yıllar önce Samsung, Nexus S, Galaxy Nexus ve Nexus 10 için Google ile işbirliği yaptı. Nexus 5 kadar popüler olmasalar da bunların da hepsi iyi cihazlardı. Söylentiler bu yıl Huawei’nin yeni Nexus’u yapacağını gösteriyor fakat gerçek bir şok etkisi yaratmak isterse Google, Samsung hala en büyük seçenek.

Yukarıda saydıklarımızı göz önüne alında ortaya oldukça ilgi çekici bir cihaz çıkıyor. Elbette Google-Samsung işbirliği çok olası değil ama stratejiler değişirse bu işbirliği Nexus’u yeniden diriltecek tek seçenek olarak ortada duruyor.

 

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!