This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yarış severler kaçırmasın! Asphalt 8 Airborne vs Real Racing 3

Android kullanıcıları arasında en popüler olan iki araba yarışı Asphalt 8 Airborne ve Real Racing 3 neredeyse kafa kafaya gidiyorlar. Peki hangisi daha iyi? İkisini de Nexus 7’de test sürüşüne tabii tuttuk. İşte sonuçlar…

androidpit racing games teaser
© ANDROIDPIT

Plants vs Zombies, The Simpsons gibi oyunların sahibi EA Mobile için elbette Real Racing 3’ün yeri farklı. Bunu zaten indirilme sayısına baktığımızda da görebiliyoruz. Oyunun sesleri, grafikleri, oynanılabilirliğiyse ayrı bir konu. Üzerine çok çalışıldığı her halinden belli olan oyun gerçek bir sürüş deneyimini de oyunculara sağlamakta.

real racing 3 screenshot one
 © ANDROIDPIT / EA Mobile

Gameloft da pazarın diğer ağabeylerinden biri. Modern Combat serisinden tutun da Real Football gibi uygulamalarla öne çıkan Gameloft araba yarışı kategorisinde de Asphalt 8: Airborne ile öne çıkıyor. Egzotik mekanlarda geçen Asphalt serisi de yarış severlerin gönlünde uzun süredir taht kurmuş serilerin başında. 

asphalt eight screenshot one
© ANDROIDPIT / Gameloft

Real Racing 3

Real Racing 3’te yarışlara hiçbir statü sahibi olmadan tek arabayla başlıyorsunuz ve yarış kazandıkça bunlar da değişiyor. Rekabet arttıkça ve siz kazandıkça araçlarda bu doğrultuda gelişiyor. İçerik olarak da oldukça dolu bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Her yarış kendi içinde farklı zorluklar içermekte. Yeni arabaları açmak ve olan arabanızı geliştirebilmek için para ve şöhret kazandığınız oyunda ayrıca arabanızın bakımını da düzenli olarak yaptırmak zorundasınız. Araba tamirlerinde biraz beklemeniz gerekiyor ya da parayı basıp hızlı da geçebiliyorsunuz.

Oyun kendi içerisinde de oldukça tutarlı aslında. Liderlik sıralaması olan oyunda bu sayede arkadaşlarınız ve rakiplerinizin neler yaptığını da görebiliyorsunuz. Eleme modundaki bölümler de ayrıca heyecanlı ve denenmesi gerek.

real racing 3 screenshot two
© ANDROIDPIT / EA Mobile

Şimdi can sıkıcı yanına gelelim. Real Racing cidden çok güzel araçlar ve lokasyonlara sahip fakat bunların keyfini çıkarmak için bazen oldukça fazla para ödemeniz gerekebiliyor. Elbette oyunda kazandığınız paradan bahsetmiyorum, GERÇEK PARA. Tamam, biliyorum, ücretsiz oyunların böyle bir olayı var ve bu şekilde kendilerini çeviriyorlar ama Real Racing bunu biraz fazla göstere göstere yapıyor. Öte yandan da bazı insanlar para ödemeyi seviyor, bu yüzden adamlara diyebileceğimiz bir şey yok.

real racing 3 screenshot three
© ANDROIDPIT / EA Mobile

Asphalt 8

Hayattaki gerçekçilikten sıkıldıysanız alın size ideal oyun. Turbo patlatmalar, acayip rampalardan uçuslar vb. atraksiyonlarla Asphalt serisi Burnout’u hatırlatıyor. Doğrusu oyunun bazı yerlerinden gaza gelmemek çok zor. Serinin 8. oyununda da bunlar korunmuş. Sonuçta Gameloft neleri tutup neleri değiştireceğini yıllardan beri gelen deneyimiyle iyi götürüyor. Sonuç olarak Londra ya da Nevada çöllerinde fantastik bir şekilde takılmak istiyorsanız ideal araba yarışı budur.

asphalt eight screenshot four
© ANDROIDPIT / Gameloft

Real Racing’de olduğu gibi bunda da para satın alabilir ya da kendiniz kazanabilirsiniz. İyi yanı, sizi EA gibi soyuyor olmaması. Evet, gerçekten daha insaflı. Oyunun bir büyük artısıysa online olarak oynanışın oldukça akıcı ve sorunsuz işlemesi.

asphalt eight screenshot three
© ANDROIDPIT / Gameloft

Kontroller  

Real Racing 3

EA kontroller konusunda iyi iş çıkarmış diyebiliriz. Tepki süreleri oldukça iyi ve gerçekçi bir his yaratıyor. Fren ve hızlanma zaten sizin için halledilmiş, tek yapmanız gereken cihazı oynatmak. Özetlemek gerekirse ne kadar iyi hızlandığınız vs. önemsiz, önemli olan aracı ne kadar iyi çevirebildiğiniz.

real racing 3 screenshot five
© ANDROIDPIT / EA Mobile

Asphalt 8

Asphalt 8 de kontrol konusunda iyi fakat ekrana koyduğu ekstra tuşlar işleri biraz zorlaştırıyor. Özelikle Nexus 7 gibi cihazlarda oyun zevkini azaltan bir faktör. Turboyu kullanmak frene basmak vs derken oyun zevki biraz azalabiliyor bence. Fakat bunu sevenler de vardır, daha zor olmasından zevk alanlar vs. EA’nin oyunuyla gerçekten arasındaki en büyük fark ekrandaki tuşlar.

asphalt eight screenshot two
© ANDROIDPIT / Gameloft

Grafikler

Real Racing 3

Genele bakıldığında Real Racing 3 çok iyi bir sunumla karşımıza çıkıyor. Grafikler de oldukça iyi. Yarışların başlangıcında tüm arabalar ekrandayken dalga hızı biraz düşebiliyor ama onun dışında bir sorun yok. Arabalar zaten jilet gibi görünüyorlar. Gerçekçi grafiklerse özellikle araba çarpışmaları ve kazalarda kendini hissettiriyor. Bu gerçekten büyük bir artı diyebilirim.

real racing 3 screenshot four
© ANDROIDPIT / EA Mobile

Asphalt 8

Asphalt 8: Airborne bazı noktalarda bir araba yarışında görülen en iyi grafikleri barındırıyor. Bir kere çevredeki objelere zarar verilebilmesi grafiksel açıdan kişiyi iyice oyunun içine çekiyor. Lokasyonlara bakıldığında da sanatsal açıdan Real Racing’den çok daha yoğun. Arka planda uçan balonlar, üzerinizden geçen uçaklar, çevrede dolanan devasa robotlar derken oyun ciddi ciddi keyif veriyor. Hatta bu grafiksel açıdan oyunun en büyük artısı diyebilirim.

asphalt eight screenshot five
© ANDROIDPIT / Gameloft

Sonuç olarak….

İki oyunda oldukça sağlam yapılmış ve eğer izin verirseniz iki oyunda cüzdanınızı boşaltacak kadar sizi içine çekebilir. Benim fikrim ve oyum Asphalt 8’den yana. Neden derseniz içinde barındırdığı fantastik ve eğlenceli öğeler oyun sırasında gerçekten lezzetli bir doku yaratıyor. En azından rutine bağlamanızı engelliyor. Üzerine para harcamadan Asphalt’ta yapabileceklerinizin daha fazla olduğu gerçeği de eklenince zaten fazla söze gerek kalmıyor. ​

Real Racing 3 indirmek için.

Asphalt 8: Airborne indirmek için

Sizin tercihiniz hangisinden yana? Bu oyunlara iyi bir alternatif önerebilir misiniz?

7 comments

Yeni yorum yaz:
  • Real Racing 3 sapıttı ya iyice 400mb yi 2 saatte zor indiriyorum internetimde yavas değil. Sonra bide oyun maplarını indir falan kötü baya baya kötü.Oynanısında sorun yok fena oyun ama oyun ici setupu iyi olmadı. Asphalt hep aynıydı hala aynı oda iyi değil abartıya kacıyor baya baya 2side kötü şuan. Adam gibi araba yarısı oyunu yok :(

  • Need For Speed Most Wanted candır. nfs mw nin foruma eklenilmemesini çok saçma buldum. nfs mw hem eğlence hem grafik ikisinden de daha iyi

  • real racing tamamen para tuzağı yok yakıt bitti dolmasını bekle yok araba tamir olacak para ver tamir et ayrıca yükseltme işlemi için zmn içinde seviyenizde yetrsiz kalıyor kısacası parayı veren düdüğü calıyor benim param yok mu elbette var ama neden bir oyuna aylık 200 300 tl gibi bir para basayım ki al ben yemedim sen ye (MANTIKSIZLIDIR BU)
    Asphalt 8 e gelince evet belki cok yüksek mevla ile araba satısı yapıyorlar ama ofline modda acıp 100000 credi yapabiliyorum ve bayada iyi arabalar alıyorum en son ferrari 438 italia aldım full yükselltiM ve sıfırladıgım crediyi 46000 yapdım ayrıcı ucus olayının olması nitro etkinleştirmedeki o sesleri arka plandaki müziğin de güncel müzikler olması insanı bağımlısı yapıyor FAVORİ MÜZİĞİM MARTİN GARRİX ANİMAL

  • Real racing 3 güzel ama uygulama içi satin alma çok o yüzden hilesiz oynanmıyor

  • real racing 3 number 1 seviyorum seni real racing 3

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!