This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yazılımcı: “Açık Platform Bozuktur”, Android Korsan İçin Dizayn Edildi

Dead Trigger’ın korsan yolla indirilen uygulamasını bedavaya sunduğu şu günlerde, Matt Gemmell isimli yazılımcı Android’i “çok açık” olmakla suçladı. Gemmell’in durduğu nokta Apple’ın kapalı bir ekosisteme sahip olması pek çok Android fanclub tarafından eleştirilirken en azından yazılımcılar bu ekosistemde para kazanabiliyor. Ona göre Android bozuk bir iş modeli.

“İnternette korsan kopyaları araştırıyorsunuz ve sonra kendi cihazınıza kopyalıyor ve kullanıyorsunuz” diye yazıyor Gemmel. “Sistem baştan aşağı korsan için dizayn edilmiş. Korsanın varoluşu sürpriz değil sadece bir kaçınılmazlık.”

Gemmel platform ne kadar popüler olursa olsun, yetenekli yazılımcılar eğer para kazanamazlarsa Android’den uzaklaşacak. Android için bu yazılımcıları çekmenin tek yoklu sistemi daha çok kapatmak.

“İnsanlara para ödenmeli. Bir şekilde gelir sistemi olmalı. Zarar görmüş bir felsefeniz ve platformunuz ticarete zarar veriyorsa bu gelir sistemine sahip olamazsınız. Ticari olarak yazılımcılar için güvenli işleyen bir platform istiyorsanız platformu kapatmalısınız. Tıpkı gerçek hayattaki gibi kapıyı kapamak ve kilitlemek paranızın sizde kalmasına neden olur.”

“Açık sistem bozuktur.” Gemmell’in argümanı. Android’in felsefesinin “ideal, gerçek demokrasi”ye atıfta bulunsa da pratikte bunun olmayacağını düşünüyor. Google’ın buna bile inandığını düşünmüyor. Onlar sadece kendi OS’lerinin mümkün olan tüm cihazlarda olmasını istiyor. Gemmel Google’a fayda sağlayan bir şeyin yazılımcılara bir fayda getireceği anlamına gelmediği anlamına geldiğini söylüyor.

“Faturalarınızı ödemeniz gerekiyor. Hayat ciddi bir şey. Bunu anlayan bir platform seçin. Kapalılık iş için daha iyi.”

Gemmel’in iOS için yazılım geliştirdiğinin de altını çizmek gerekiyor. Siz bu tartışmaya ne diyorsunuz?

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!