This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Yeni Android Oyun Konsolu OUYA'nın CEO'su ile Söyleşimiz-1

Bir Android oyun konsolu olan OUYA son zamanlarda sadece Android camiasında değil video oyunları dünyasında da büyük ses getirdi. Ortada bu oyun konsolu ile ilgili yüzlerce soru ve de onlarca spekülasyon dönerken AndroidPIT olarak OUYA firmasının CEO'su olan Bayan Julie Uhrman ile bir söyleşi yapma şansını yakaladık. Bu söyleşiyi sizlerle bir yazı dizisi halide paylaşıyoruz. Serimizin ilk yazısının ayrıntılarını ilerleyen kısımda bulabilirsiniz.

Öncelikle OUYA tarafından geliştirilen oyun konsolu hakkında daha önce tarafımızdan yayınlanan bir yazı üzerinden fikir sahibi olmak isteyen kullanıcılarımızın buraya tıklamasını tavsiye ediyoruz. İki parçaya ayırdığımız söyleşimizin ilk etabında Ouya oyun konsolu hakkında genel bilgiler alacağız. Bunlar içerisinde gelişim süreci ve de hedef pazar gibi sorular olacak. İkinci bölümde ise odağımız spesifikasyonlar, donanım ve de oyunlar gibi biraz daha teknik konular olacak.

Şimdi derin bir nefes alıp arkanıza yaslanın. Söyleşimiz başlıyor:

AndroidPIT:  AndroidPIT'e hoşgeldiniz. Bize bu söyleşi şansını verdiğiniz için teşekkür ederiz. Firmanız ve de yaptıklarınız hakında bilgisi olmayanlar için bize biraz kendinizden, bugüne kadar yapmış olduklarınızdan ve de şirkeniz IGN'den bahsedebilir misiniz?

Julie Uhrman: Beni ağırladığınız için teşekkür ederim. Bilgisayar oyunu sektöründe çalışmaya bundan yaklaşık olarak 10 yıl önce başladım. Bilgisayar oyunu sektörüne ek olarak daha önce telekomünikasyon ve de başka teknoloji şirketi deneyimlerim de olmuştu. En son olarak ise IGN'de Dijital Pazarlama Genel Direktörlüğü görevini yapmaktaydım. Malum sonrasında OUYA'yı kurarak bu şirketin CEO'luğunu yapmaya başladım ve de oyun konsolu marketine bu şekilde girmiş oldum.

AndroidPIT: Peki Julie, OUYA tam olarak nedir ve ne yapar. Seni ve ekibini bu kadar ilginç bir projeye yönelten ilham kaynağı nedir?

Julie Uhrman: Ben TV'de oyun oynayarak büyüdüm ve hala oturma odasının oyun oynamak için en ideal yer olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda oyun geliştiricilerinin bu inancım ile taban tabana zıt bir şekilde mobil cihazlar için oyun geliştirdiklerini gördükçe kendimi bu konsepti geliştirmeye daha fazla güdüledim ve de adadım. Almış olduğum ilhamı bu şekilde açıklayabilirim.

Bu noktada Android ile tanıştıktan sonra kafamda bu yeni akıma entegre bir oyun konsolu geliştirme fikrinin kıvılcımları hemen çakıverdi. Etrafımda bulunanların üzerimde konuya ilişkin motivasyonu da çok etkili oldu tabi ki. Bu motivasyonun yardımıyla bu oyun konsolunu geliştirmeye dört koldan sarıldık.

AndroidPIT: OUYA Oyun Konsolu Playstation, Nintendo ve de Xbox gibi şu anda piyasada var olan konsollarla rekabet için mi yoksa bambaşka bir konsepti ortaya koyma amacıyla mı çıkarılıyor olacak?

Julie Uhrman: OUYA olarak bizler bambaşka bir yol izlemeye çalışıyor olacağız.Nintendo, Playstation ve Xbox benzer sistemler. OUYA ise herkese açık bir sistem olacak. Yani tüm ilgili geliştiricilerin sisteme eşit erişimi sağlanacak.

Kurumsal görüşümüz oyun konsolu piyasasında son 20 yılda hakim olan görüşlerin artık değişmesi gerektiği.Bazılarının konsollar artık öldü şeklindeki yorumlarına ise kulaklarımız tam anlamıyla kapalı.

AndroidPIT: O zaman siz kullanıcıların OUYA'yı hackleyip root etmesine açık olmak bir yana resmen meraklılarını bu konuda teşvik ediyorsunuz diyebilir miyiz? Bu OUYA'nın temel satış motivasyonu olabilir mi?

Julie Uhrman: Kesinlikle! Daha önce de belirttiğim gibi OUYA kesinlikle herkese açık olması gereken bir konsol olacak. Bizler dünya üzerindeki yaratıcı insanların kafalarında gerçekten çok iyi fikirlerin olduğunun farkındayız. Bununla beraber bu hevesli, yaratıcı ve zeki insanların bizleri şaşırtmasını iple çekiyoruz. İnsanların OUYA tecrübelerinin bu bağlamda olabildiğince özgür, eğlenceli ve de özel olmasını arzuluyoruz. Bunun için de insanların tecrübelerine önem veriyor ve de onlara ihtiyaç duyuyoruz.

AndroidPIT: OUYA oyun konsoluna şüpheli yaklaşanların sayısı hiç de az değil. Bir takım otoritelere göre oyun konsolu üzerinde geliştirme yapmanın getireceği zorluklar yüzünden sistemin devamlılığı hususunda tehlike oluşturacak derecede az geliştiricinin varolması durumu söz konusu. Bu ve benzer çekinceler hakkında düşüncelerin nelerdir? Bu tip felaket tellalarına nasıl bir cevap vermeyi uygun görüyorsun?


Julie Uhrman: Desteğiniz için teşekkürler ! OUYA siz ve sizin gibiler için tasarlanıyor ve de bu tip meraklı insan kitleleri için varolacak. İşin aslı her zaman yeni ürün hakkında piyasada şüpheler ve de şüpheciler bulunur. Biz idealistlerin yapması gereken ise bunlara kulaklarımızı tıkamak ve de işimize bakmak. Bizler her yenilik ve de güncelleme de daha fazla destekçiye ulaşıyor olacağımza inanıyoruz.

AndroidPIT: Geliştiriciler için vermiş olduğunuz resepsiyon nasıldı? Ne tip tepkiler ile karşılaştınız?

Julie Uhrman: Resepsiyonda doğal olarak Android platformuna çok aşina geliştiriciler ile iletişime geçme fırsatımız oldu. Bu geliştiriciler OUYA'da yepyeni fırsatları ve de daha önce hiç yürünmememiş yolları görmenin heyecanıyla oturma odalarının havasını değiştirecek bu konsolu sonuna kadar desteklediler. Her biri ile ayrı ayrı ilgilenmeye çalıştık. Uzun lafın kısası OUYA'ya olan desteği orada net bir şekilde hissetme olanağımız oldu.


OUYA CEO'su Julie Uhrman ile olan söyleşimizin ikinci kısmını kısa bir süre içerisinde AndroidPIT üzerinde sizlerle paylaşacağız.

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!