This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Yeni Android Oyun Konsolu OUYA'nın CEO'su ile Söyleşimiz-2

Android tabanlı oyun konsolu olan OUYA son zamanlarda sadece Android camiasında değil video oyunları dünyasında da büyük ses getirdi. Ortada bu oyun konsolu ile ilgili yüzlerce soru ve de onlarca spekülasyon dönerken AndroidPIT olarak OUYA firmasının CEO'su olan Bayan Julie Uhrman ile bir söyleşi yapma şansını yakaladık. Bu söyleşiyi sizlerle bir yazı dizisi halide paylaştığımız yazı serimizin ikinci kısmıyla karşınızdayız.

 

Öncelikle OUYA tarafından geliştirilen oyun konsolu hakkında daha önce tarafımızdan yayınlanan bir yazı üzerinden fikir sahibi olmak isteyen kullanıcılarımızın buraya tıklamasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca yazı serimizin ilkini okuyamamış olan okuyuculamızda buradan ilgili yazıya ulaşabilirler. Söyleşmizin ikinci bölümünde odağımız spesifikasyonlar, donanım ve de oyunlar gibi ilk yazımıza kıyasla biraz daha teknik konular olacak.

Söyleşimizin ikinci kısmı başlıyor:


AndroidPIT -  Anladığımız kadarıyla Nvidia ile konsolunuz içerisinde kullanılan Tegra 3 çiplerinin temini anlamında yakın bir temas içerisindesiniz. Bu noktada konsolunuzda sadece Tegra 3 mü kullanılacak yoksa daha farklı işlemci tiplerini (örneğin Tegra 4) kullanmak gibi bir durum söz konusu olabilir mi?


Julie Uhrman - Mevcut açıklanan spesifikasyonlarda herhangi bir değişiklik olmayacak.

AndroidPIT - Nova 3 ve Max Payne ve benzer özelliklere sahip oyunlar Android cihazlar üzerinde genelde 1.5 – 2 GB gibi büyük disk alanı kaplıyorlar. 8 GB'lık bir disk alanına sahip olan OUYA'nın bu bağlamda kullanıcılara sıkıntı yaratması sizce mümkün mü?

Julie Uhrman -  OUYA  8 GB depolama kapasitesi ve de 1GB 'lık RAM 'e sahip olan bir ürün olacak. Bizler OUYA'nın mevcut donanımlarının şu anki piyasa koşulları ele alındığında gayet yeterli olduğu kanısındayız. Ayrıca piyasadaki rakiplerimizin ürünleriyle karşılaştırıldığında OUYA'nın bir takım üstünlükleri bulunuyor. Örneiğin OUYA oyun konsolunun sahip olduğu RAM, Xbox'ın tam iki katı.. Eklemem gereken başka bir nokta ise partnerimiz olan 'OnLive' üzerinden yüzlerce oyunun online olarak oynanabiliyor olacak olması. Bu noktada bu tip oyun sınıfında disk alanı önemini zaten kaybediyor. Onlive ile bu konu hakkındaki görüşmelerimiz devam ediyor.

AndroidPIT -  Konsol içerisinde hangi Android işletim sistemi olacak ?

Julie Uhrman -  Ice Cream Sandwich

AndroidPIT - Konsolun bileşen parçalarını ayırmak mümkün olacak mı ?

Julie Uhrman -  Evet aslında sadece yazılım değil donanım Hacker'larının da başımızın üzerinde yeri var. Bu noktada meraklı kullanıcıların yaratıcılıklarıyla ortaya koyacaklarını merakla bekliyorum.

AndroidPIT -  OUYA oyun konsolu Youtube , Netflix ve benzeri uygulamarı çalıştırabilecek mi? Yoksa bu tip uygulamalar için bir root işlemi mi gerekiyor olacak?

Julie Uhrman -  Android üzerinde çalışabilen her şey OUYA'da da çalışabilecek. Örneğin daha geçtiğimiz hafta OnLive ile bir paylaşım anlaşması imzaladık. Bu beraberlik zaten bizim konsolumuzda sadece oyunların dışında mümkün olan en iyi eğlence için her türlü fırsatı değerlendirmek istediğimizin bir göstergesi. Ayrıca bundan sonrası başka anlaşmalara da gayet açık olduğumuzun altını çizmek isterim.

AndroidPIT -  OUYA oyun konsolununun emülasyon özellikleri hakkında çok fazla soru alıyoruz. Bu noktada OUYA'da emülasyon prosedürlerinin basit ve anlaşılır olacağını tahmin etmekteyiz. Bu konu hakkında belirtmek istediğiniz bir takım özel hususlar var mıdır?

Julie Uhrman -  Emülatörlerin modifiye ve de hack işlemleri için ne kadar büyük bir önemi olduğunun farkındayız. OUYA'nın yazılımsal kurgusunda bu noktaya önem verdik. Kullanıcılarımız bu noktada rahat olsunlar.

AndroidPIT -  Online oyunlar için herhangi özel bir planınız var mı ?

Julie Uhrman -  OnLive ile anlaşmamız henüz çok yeni. Şu an için bu konu hakkında bir açıklamam yapmam doğru olmaz.


AndroidPIT -  Klasik Gamepad'leri destekleyen oyunlar genelde kullanıcılara manuel olarak yapılması gereken bir çok işlemi zorunlu kılıyor. Bu noktada OUYA gibi yeni bir oyun konsolunda sözünü ettiğimiz sınıflama içerisinde yer alan oyunların başlatıldıktan sonra direkt olarak oynanabilmesi gibi bir beklentimiz olabilir mi?


Julie Uhrman -  Belirtilen özelliklere sahip bir oyunun konsolumuzda çalıştırılmak istenmesi durumunda, sistem olabildiğince öz ve doğrudan bir yönlendirme olacak. Ayrıca geliştiricilerin bu anlamda bu tip durumlara yönelik iyileştirme çalışmaları yapacağına eminiz.


AndroidPIT -  Sizin için en temel 3 büyük zorluktan bahsetmek gerekirse, bu zorlukları nasıl özetlersiniz?

Julie Uhrman - Doğrusunu söylemek gerekirse ürünün ilk tasaralanma aşamasında kendimize acaba bu tip bir işe girişmekle çılgınlık mı yapıyoruz acaba şeklinde sorular sormadık değil. Fakat süreç içerisinde ilerledikçe kendimize olan güvenimiz ve de başarıya olan inancımızı arttırdık. OUYA oyun konsolunun dizaynını Yves Behar yaptı. Çalışma sırasında Ed Fries gibi mükemmel bir danışmanımız hep bizimle beraberdi. Brian Fargo ve de Adam Satsman gibi muhteşem geliştiriciler ise bizlere her zaman destek oldular. Ürün ortaya çıkmaya başladıkça bizler deki tatmin düzeyi arttı.


İkinci zorluk ise hedefe odaklanmadaki sürükliliği korumakta yaşandı. Bu noktada dirsek teması içerisinde bulunduğumuz yaklaşık 45.000 Hacker bizlere büyük destek verdiler. Bu destek ile 2013 yılından itibaren global oyun konsolu piyasasındaki oyun tecrübesini değiştirme odağımız güçlenmiş oldu. Bize bu eşsiz desteği sağlayan 45.000 değerli insanları hayal kırıklığına uğratmayacağız.


Son olarak zorluk yerine giderek güçlenen motivasyonumuzun üzerine vurgu yapmak istiyorum çünkü saydığım zorlukların benzerleri çok rahat bir şekilde çoğaltılabilir. Bu ürünü vaad ettiğimiz şekilde piyasaya süreceğimizden hiç şüphemiz yok.


AndroidPIT - Yves Behar, Muffi Ghadiali, ve Ed Fries teknoloji dünyasının en tanınmış isimlerinden. Bu isimleri bir araya getirerek bir ekip oluşturmayı nasıl başardınız?

Julie Uhrman -  Bu insanlara inanarak peşinden gidebilecekleri bir fikir ile gittik. Onlar da çok büyük bir hevesle bize katılmayı kabul ettiler. OUYA olarak bu dev isimlerle çalışmak ise bizler için gerçekten büyük bir şans.

AndroidPIT - AndroidPIT üzerinde OUYA projesini ilk okuduğum zaman Kickstarter (Yaratıcı projeler için fon toplayan bir web sitesi) üzerindeki rakamınız 150.000 dolar civarındayken sizinle görüşme yaptığımız şu an bu rakamın 5.5 milyona ulaştığına şahit oluyoruz. Bu aynı zamanda site üzerinde bir rekor. Bu fonlama sizin için bir baskı unsuru oluşturuyor mu ? Yoksa sizin için başka bir motivasyon mu ?

Julie Uhrman - Kickstarter'ın bizim şu anda sahip olduğumuz başarımızda çok kilit bir rolü var. Eğer Kickstar olmasaydı OUYA'nın bir prototipten piayasada satılan nihai bir ürüne dönüşmesi çok zor olabilirdi.

Buna ilaveten projenin Kickstarter üzerinde görmüş olduğu ilgi bizim üzerimizde sınırlı bir baskı oluşmasına yol açmakta. Bu bağlamda Kickstarter'a bize sağlamış olduğu mali desteğin yanında gelecekteki müşterilerimizle de iletişime geçmemize yardımcı olduğu için minnettarız. Bir firma için beli bir ürünü geliştirirken aynı zamanda o ürünün gelecekteki müşterileri ile temasta olmak gerçekten çok özel bir fırsat.

AndroidPIT - OUYA oyun konsolunun Almanya'daki, çıkış tarihi konusunda şimdiden bir açıklama yapmanız mümkün mü?

Julie Uhrman -  Oyun konsollarımızı Mart 2013'den itibaren piyasaya sürmeye başlayacağız.


AndroidPIT - Julie, bizlere ve de AndroidPIT okuyucalarına bu söyleşi üzerinden bu harika proje hakkında bilgilenme şansını tanımış olduğun için sana çok teşekkür ediyoruz! OUYA oyun konsolunu denemek için şimdiden sabırsızlanıyoruz.

Julie Uhrman -  Ben teşekkür ederim. Harika bir görüşme oldu!

Sevgili AndroidPIT takipçileri; böylece merakla beklenen oyun konsolu OUYA'nın CEO'su ile yaptığımız söyleşinin sonuna geliyoruz. Bu konsol ile ilgili düşünceleriniz çekinmeden forum ve bloglarımızda paylaşmanızı bekliyoruz. Fırsat buldukça Android camiasının önde gelen isimleriyle bu tip söyleşiler gerçekleştirerek sizlere ulaştırmaya devam ediyor olacağız. Bizleri takip etmeye devam edin.
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!