This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Yeni başlayanlar için Android (1): Launcher, widget, Google hizmetleri

On beş yıldır kahrınızı çeken Nokia 1100'ın artık bütün tuşları silinmiş, kimi zaman babalar gibi 11 gün idare eden bataryası akşam olmadan bitmeye başlamış olabilir. Ya da bir sabah uyandığınızda çocukluktan beri yükünüzü çeken 10 yıllık Sony-Ericsson'un infilak ettiğini görüp üzülebilirsiniz. Daha da kötüsü belki de hâlâ irice bir kefal balığını andıran o eski Alcatel'lerden birini kullanıyor ve arkadaşlarınızın alay konusu oluyorsunuzdur. Demek ki artık bir akıllı telefon alma vaktiniz gelmiş geçiyor. 

android for beginners TR
© AndroidPIT

Diyelim ki akıllı telefon kararını verdiniz ve terchinizi Android işletim sisteminden yana kullandınız. Ama bu alanda yenisiniz ve kendinizi orta sahada pas alışverişini yönetmekle görevlendirilmiş olan Selçuk Şahin kadar çaresiz hissediyorsunuz. İşte bu rehber sizin için. Android telefonunuzu elinize alın ve okumaya başlayın. İşte adım adım yeni başlayanlar için Android:

Öncelikle Android'in ne olduğuyla başlayalım. Android, mobil cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmış, açık kaynak kodlu, yani yazılımına herkesin katkıda bulunabileceği türden bir işletim sistemi. Google tarafından üretilen Android'in de diğer işletim sistemleri gibi birçok sürümü bulunuyor. Eğer elinizdeki telefon Galaxy S4 ya da HTC One gibi yeni bir cihazsa, telefonunuzda muhtemelen Android 4.2 ya da 4.3 sürümü bulunurken, daha eski cihazlarda Android'in önceki sürümleri bulunmakta. Android'in en son çıkan sürümü olan 4.4 KitKat ise şimdilik sadece Google tarafından üretilen Nexus marka bazı cihazlarda bulunuyor. 

Başlatıcı (launcher) neye yarayacak, widget nasıl inecek, Zeki Müren de bizi görecek mi? 

Android'in en güzel taraflarından biri her şeyi kendinize göre ayarlayabiliyor olmanız. Bunun için kullanbileceğiniz araçlardan biri de launcher, yani başlatıcı adı verilen ve ana ekranınızın görünümünü değiştirmeye yarayan uygulamalar. Telefonunuza herhangi bir launcher yüklemek için ekstra teknik bilgiye ya da “rootlamak” falan gibi yeni başlayan bir acemiyi tarumar edecek işlemlere ihtiyacınız yok. Launcher'ları da diğer uygulamalar gibi indirip anında kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Hangi launcher daha iyi bilmiyorsanız, AndroidPIT.com.tr'de daha önce hazırlamış olduğumuz “Android İçin En İyi 5 Launcher Uygulaması” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Android 4.4 KitKat'ın getirdiği yeniliklerden biri olan Google Experience Launcher'ı manuel olarak yüklemek isteyen okurlarımızı ise şöyle alalım

Aynı şekilde yine ana ekran üzerinde bilgi akışınızı hızlandırıp, arayüz kullanımını kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz bir başka uygulama türü de widget adını taşıyor. Her konuda hızlı bilgiye erişim sunabilecek widgetlar bulunurken, bazı telefonlarda bunları ana uygulama launcher'ını kullanıp widget bölümüne giderek ekleyebiliyorsunuz. 

Hangi widgetları kullanacağınızı bilmiyorsanız, AndroidPIT'in sizin için hazırladığı “Android için 2013'ün En İyi Widgetları” başlıklı yazımıza bir göz atabilirsiniz. 

Aynı şekilde Android telefonunuzun ekran kilidi görünümünü de kendinize özgü kılmanız mümkün. Google Play'den indirebileceğiniz uygulamalarla ekran kilisi arayüzünü widget'larla zenginleştirebilir ya da kendinize özel kılabilirsiniz. 

launcher widget
 Google Experience Launcher soldaki gibi görünürken, sağda da örnek bir widget var. / © AndroidPIT

Google hizmetlerinden seç beğen al

Android telefonunuzu aldınız, sağını solunu kurcalayıp, nasıl çalıştığını öğrendiniz. Artık telefonu biraz daha efektif kullanmanın zamanı geldi. Bunun için de bize son yıllarda online hayatımızı bir balık ağı gibi saran Google'dan daha iyi bir dost yok. 

Mesela Google Now'la başlayabilirsiniz. Android işletim sisteminin de yaratıcısı olan Google'ın sunduğu hizmetlerden biri olan Google Now, bir çeşit kişisel sekreter gibi çalışıyor. Google Play Store'dan indirebileceğiniz bu uygulama sizin günlük alışkanlıklarınızı tarayarak, karşınıza çeşitli tavsiyeler çıkarmanın yanısıra, diyelim ki bir tren istasyonunda iseniz bir sonraki trenin kaçta geleceğini de size söylüyor. 

Sizin de çevrenizde vardır, akıllı telefonunda kullandığı tek uygulama Google Haritalar olan o değerli şahsiyetlerden. Peki ama onları suçlayabilir miyiz? Harita uygulaması sayesinde yeni gittiği bir şehirde yolunu bulan, turistik bir gezi amacıyla gittiği Ankara'da Çinçin Mahallesi'ne girme gafletinden son anda kurtulan, “şurda bir kestirme var” diyerek otobandan sapan eski kafa şoförlere fark atan “akıllı”lardan bahsediyoruz burada. Türkiye özelinde Yandex'in harita servis de Google'la yarışıyor. Karşılaştırmamızı buradan okuyup kararı kendiniz verebilirsiniz. 

Bu arada, telefonunuz el altında değil, bu yazıyı bilgisayardan okuyorsunuz ve AndroidPIT'te tanıttığımız bir uygulamayı çok beğendiniz diyelim. Şimdi kim telefonunuz çıkarıp da Google Play'e girecek de, o uygulamayı bulacak da, indirecek de diye düşünüp vazgeçmeyin. Her işin bir kolayı var. Eğer daha önce telefonunuzdan Google Play'e girdiyseniz, uygulamaları telefonu hiç çıkarmadan Google Play Store web sitesindeki “yükle” butonuna basarak indirebilirsiniz. Aşağıda görüldüğü gibi:

google play kur
© AndroidPIT

Haftaya konuya daha ayrıntılı girip, sizlerden gelen sorular çerçevesinde telefonumuzu adamakıllı kurcalamaya başlayacağız. 

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!