This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yeni başlayanlar için Android: Çift SIM kart nedir? Nasıl çalışır?

Muhtemelen “çift SIM kart” ya da “dual-SIM” kelimelerini duymuşsunuzdur. Peki ne bu çift SIM kart? Nasıl çalışır, aramaları nasıl alır? Kullanmak için hattımızı değiştirmeli miyiz? Bunun için hangi cep telefonunu almalıyız? İşte işinize yarayabilecek bazı cevaplar…

sim
© AndroidPIT

Nasıl çalışır?

Çift SIM kart kullanan telefonların içerisinde bir de SIM yöneticisi yer alır. Bu size iki SIM kartı birden yönetebilme imkanı sağlar. Mesela hangi SIM kartı ne zaman kullanmak istediğinizi ya da veri kullanımını bu yönetici üzerinden ayarlarsınız. Üreticiye bağlı olarak, tek SIM üzerinden 3G ya da 4G bağlanma ya da gelen çağrıları cevaplama fonksiyonları içinde farklı seçenekler var. Ayrıca birçok mesajlaşma uygulaması çift SIM kartı destekler. Mesaj gönderirken hangi hattınızı kullanacağınızı rahatça seçebilirsiniz. Mesela Go SMS Pro çift SIM kart kullananlar için işleri kolaylaştıracak bir uygulama.

GO SMS Pro - Temalar, Emojiler Install on Google Play

Farklı bir ücret ödenir mi?

Kesinlikle hayır! İki SIM kart demek iki farklı hat yani iki farklı tarife demek. Aramalarınız ya da veri kullanımınız için hangi SIM kartı kullanacağınıza ve bunun tarifesine siz karar verirsiniz. Yurtdışına sık seyahat edenler örneğin bir hattını yurtdışına açtırıp uygun tarifeyi kullanmayı seçerken diğer hattını yurtiçi aramalarda kullanabilir.

Özel bir akıllı telefona gerek var mı?

Bu özellikten yararlanabilmek için çift SIM kart girişi olan herhangi bir telefon yeterlidir. Çift SIM kart girişi olan tüm telefonlar aynı şekilde fonksiyon gösterirler. SIM kartla çalışan en iyi telefonları saymak gerekirse Alcatel One Touch Idol X, Lenovo P780, Samsung Galaxy S4 Duos, Galaxy Grand 2 Duos, HTC Desire 601 dual SIM, LG G Pro Lite, Galaxy S4 mini Duos and Sony Xperia C işinizi gayet iyi görecek cihazlardır.

wiko stairway dual sim
 © AndroidPIT

İki hattımdan da aynı anda aranırsam ne olur?

Çift SIM kartlı telefonlarda genellikle tek hattan gelen aramaları alabilirsiniz. Daha sonrasında diğer hattınızdan gelen arama ise size sesli mesaj olarak iletilir.

İki farklı operatörü tek bir cihazda kullanabilir miyiz?

Eğer cihazınız operatörünüz tarafından sadece kendi hattını kullanmanız üzere kilitlenmediyse kullanabilirsiniz. Fakat sadece o operatörün SIM kartını kullanmak için anlaşılmışsa cihaz diğer SIM kartı tanımaz.

Sizin çift SIM kart kullanan cihazlar ile eklemek istedikleriniz var mı? 

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!