This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yeni başlayanlar için Android: Launcher yönetimi

Eğer Android dünyasıyla az ya da çok ilgiliyseniz muhakkak duymuşsunuzdur “Launcher” kelimesini. Peki nedir bu launcher’lar? Ne işimize yararlar? Daha da önemlisi launcher’lar nasıl kullanılır, ayarları nasıl yapılır? Gelin hepberaber inceleyelim.

GoogleNexus5 Launcher
Android'le telefonunuzun görünümünü değiştirmek çok kolay! / © AndroidPIT

Launcher kelimesinin Türkçe’ye direkt olarak “başlatıcı” olarak çevirilebilir. Adından da anlaşıldığı üzere telefonumuzu başlattığımızda bizi karşılayacak ara yüzüdür aslında. Daha önceden Launcher’lardan bahsettiğimiz yazımızı yeniden gözden geçirmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Bizim bugün üzerine eğileceğimiz konu ise ikinci aşama: Launcher yönetimi. Android’in 4.4 KitKat sürümüyle telefonunuzdaki Launcher’ları yönetmek artık çok kolay. Bu ayarlara erişebilmek için öncelikle telefonunuzda 3.parti tarafından yaratılmış bir Launcher yüklü olması gerekiyor. Farklı Launcher’ları karşılaştırdığımız “Android için en iyi 5 Launcher uygulaması” yazımıza bakmayı da unutmayın!

launcher settings turkish
 / © AndroidPIT

Telefonunuzda 3. Parti launcher uygulaması yüklü olduğu zaman telefonunuzun menüsünde yeni bir sekme belirecek; “Ana Ekran”. Buradan telefonunuzda hangi launcher’ın varsayılan olarak kullanılabileceğini seçiyorsunuz. KitKat’la gelen bu menü opsiyonu sayesinde istediğiniz launcher’ı kolayca seçip, menülerde kaybolma derdinden kurtuluyorsunuz. Ayrıca beğenmediğiniz bir launcher’ıda hemencecik buradan silebiliyorsunuz. İşlemlerin bu kadar pratik ve esnek olması da bizleri farklı launcherlar’ı denemeye teşvik ediyor.

Bu aralar denediğiniz bir launcher var mı? En sevdiğiniz launcher hangisi? Bizimle paylaşın!

 

5 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!