This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares No comments

Yeni başlayanlar için Android: Telefonunuzu kişiselleştirmenin yolları

Android telefonunuzu satın aldınız, temel özelliklerini öğrenip, o ilk şaşkınlık evresini atlattınız ve şimdi takımdaki ikinci yılını geçiren yabancı teknik direktör gibi telefona kendi damganızı vurmak, onu kendinize ait kılmak istiyorsunuz. İşte yeni başlayanlar için akıllı telefonunuzu kendinize ait hale getirmenin birkaç küçük yöntemi. 

androids
© etnyk/flickr.com

Duvar kağıdı

Akıllı telefonunuzla birlikte hazır gelne duvar kağıdı desenleri de var ama bunlar sizin zevkinize göre olmayabilir. Eğer daha fazla seçenek istiyorsanız Google Play Store'da bu konuda işinize yarayabilecek olan birçok ücretsiz uygulama var. Mesela Zedge ya da Wallbase gibi uygulamaları indirip deneyebilirsiniz. Aynı şekilde cihazınızın adıyla "duvar kağıdı" ya da "wallpaper" tabirlerini birlikte aratıp birçok başka duvar kağıdı uygulamasına da erişebilirsiniz. Aynı şekilde Internet üzerinde de farklı duvar kağıtları indirebileceğiniz InterfaceLIFT gibi birçok site bulunuyor. 

zedge wallbase hd
Zedge ve Wallbase HD birçok duvar kağıdı alternatifi sunuyor. / © Google Play

Eğer ana ekranınızda biraz daha canlılık ve hareket istiyorsanız, o zaman aradığınız şey canlı duvar kağıtları. Ama özellikle canlı duvar kağıtlarına dikkat edin, zira bunlar tam bir şarj canavarı. Şarjın uzun dayanması sizin için en önemli şeyse canlı duvar kağıdı kullanmayın. Telefonunuz AMOLED ekranlı bir Samsung ise, arka planı tamamen siyah yapın. 

Zil sesi

Android telefonunuzdaki zil ve bildirim seslerini dilediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün. Ve burada da telefonunuzla birlikte gelen zil sesi seçeneklerine mahkum değilsiniz. Örneğin yukarıda sözünü ettiğimiz Zedge adlı uygulamayla birlikte aynı zamanda birçok farklı zil sesi ve ton da yüklemeniz mümkün. Aşağıda gördüğünüz Ringtone Maker adlı uygulama ise size, sevdiğiniz bir şarkıyı telefonunuzun zil sesi haline getirme şansı veriyor. Zil seslerini cihazınızın içindeki "Ringtones" adlı dosyada, bildirimleri ise "Notifications" dosyasında bulabilirsiniz. 

ringtone maker
Ringtone Maker ile cebinizdeki şarkıları zil sesi haline getirebilirsiniz. / © Google Play

Launcher (başlatıcı)

Android dünyasında yeniyseniz Launcher adını duyduğunuz ama ne olduğunu bilmediğiniz bir şey olabilir. Launcher yada Türkçe adıyla başlatıcı, ana ekranınızın ve uygulamaların genel görünüş düzenini belirlemekten sorumlu olan uygulamalara verilen ad. Bir başlatıcı ile telefonunuza yüklü olarak gelen başlatıcıyı değiştirip, cihazın genel görünümünü tamamıyla değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca bazı alternatif başlatıcılar sayesinde cihazınızın performansını artırmanız da mümkün. Birkaç alternatif launcher örneği olarak Nova Launcher ve Apex'i önerebiliriz ama seçenekler elbette bunlarla sınırlı değil. Play Store'da "launcher" yazıp arattığınızda karşınıza bambaşka bir dünya çıkacak. Daha fazla bilgi için "En iyi 5 launcher" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

launchers
Nova (solda) ve Google Experience Launcher alternatiflerden sadece ikisi. / © Google Play/AndroidPIT

İkon paketleri

Başlatıcı uygulamalarının ilave bir avantajı da Android telefonunuzun arayüzüne yenilik getirebilecek olan ikon paketlerini desteklemeleri. Bu ikon paketleri sayesinde üreticilerin kendilerine ait olan HTC Sense, Samsung TouchWiz ya da Sony Xperia gibi arayüzler üzerinde çeşitli değişiklikler yapmanız mümkün. Söz konusu paketleri de normal bir uygulama gibi Play Store üzerinden cihazınıza indirip istediğiniz launcher üzerinde kurabilirsiniz. 

Ve daha fazlası

Akıllı telefonunuzu kendinize özel kılmanızı sağlayacak ipuçları elbette bunlarla sınırlı değil. Eğer konuya daha derinlemesine eğilmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan bir Custom ROM kurmak. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak içinse daha önce AndroidPIT'te yayınladığımız "Yeni başlayanlar için Custom ROM" adlı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Yeni bir Android telefon aldıysanız ve bu dünyaya yabancıysanız "Yeni başlayanlar için Android" yazımızı da şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Kolay gelsin!

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!