This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yeni Başlayanlar İçin Custom ROM

Bu sitede daha önce Custom ROM konusunda birçok yazı yazdım. Ama Android dünyasına yabancı olan birçok teknoloji meraklısının aklında muhtemelen Custom ROM'un ne olduğu ve ne işe yaradığıyla ilgili sorular bulunuyor. İşte şimdi bu sorulara bir cevap verme zamanıdır.  

custom rom nexus teaser
Stok Android mi, yoksa Custom ROM mu? İşte bütün mesele burada! / © AndroidPIT

Custom ROM nedir?

Custom ROM, Android işletim sistemine sahip olan bir akıllı telefonu üreticinin yüklediği Android sürümünü kullanmak yerine, telefonunuzu kendinize göre özelleştirmenize yarayan ve üçüncü parti Android geliştiricileri tarafından geliştirilen bir çeşit Android sürümü olarak görülebilir. Zira Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için, bağımsız bir geliştirici sistemi kendine göre fazlalıklardan arındırıp, optimize edebilir.  

Neden Custom-ROM?

Öncelikle neden Custom ROM'un neden gerekli olduğunu açıklamak gerekiyor. Aslında her akıllı telefon kullanıcısının Custom ROM'a ihtiyacı olduğunu söylenemez. Ama yine de bu alandaki gelişmelerden haberdar olmanın kullanıcı açısından üç önemli faydası var:  

Eski bir akıllı telefonu yenilemek  

Cebinizdeki akıllı telefonun yaşı birin üzerindeyse, güncelleme beklemekten ve üreticiye öfkelenmekten yorulmuş olabilirsiniz. Bu güncellemeler hem getirdikleri yeniliklerle, hem de sistemdeki bazı güvenlik açıklarının kapatılması açısından faydalı olabiliyorlar. Böyle bir güncellemenin bir başka avantajı da üreticinin koyduğu gereksiz unsurları temizleyerek telefonunuzu hızlandıracak olması. 

Meraklısına oyuncak  

Custom ROM sayesinde sadece Android'in en son sürümüne kavuşmakla kalmıyor, aynı zamanda birçok yeni oyuncağa da kavuşuyorsunuz. Telefonunu kurcalamayı sevenler için Custom ROM, yepyeni temalar ve seçenekler sunuyor.  

Püristler için ideal

Tamam donanım ve tasarımı hoşuna gittiği için bir akıllı telefon aldınız, ama diyelim ki aynı zamanda katkı maddesiz bir Android istiyorsunuz. Yani üreticinin yaptığı ilaveleri temizlemek ve TouchWiz ya da Sense gibi özellikleri Nexus görünümüne kavuşturmak istiyorsunuz. Yukarıda söylediğimiz gibi Custom ROM, Android'in açık kaynak koldu bir işletim sistemi olmasına dayanıyor ve bu özel varyasyonları piyasaya süren sizin benim gibi geliştiriciler, tam da cihazınıza uyacak modifikasyonları yapabiliyorlar.

CyanoGenMod 10 1 teaser 2
Custom ROM sayesinde Allahlık Galaxy S bile, çiçek gibi çalışıyor. / © AndroidPIT

Herkese göre bir ROM var

Piyasada o kadar çok Custom ROM var ki, herkes kendine göre bir şeyler bulup, telefonunu yenileyebilir. İşte bu Custom ROM denizinden birkaç örnek:  

Yeni başlayanlar için  

Konuya hakim olanların bildiği gibi şu anda en popüler Custom ROM'lardan biri CyanogenMod adını taşıyor. Hızlı, istikrarlı ve birçok kişiselleştirme seçeneği sunan CyanogenMod'un ayarları da gayet dikkatli bir biçimde kategorize edildiği için, konunun amatörlerinin yüzlerce seçenek karşısında kalıp kafaları karışmıyor. Bu bakımdan, CyanogenMod günlük kullanım için ideal bir ROM.

Kurcalamayı sevenler için

Akıllı telefonunun sağıyla soluyla oynamaktan hoşlanan, ayrıntılı ayarlara düşkün olanlar içinse, AOKP doğru Custom ROM olabilir. Saatten tutun da renklere kadar sınırsız ayar seçeneği sunan bu ROM sayesinde cihazınızı en ince ayrıntısına kadar kendinize ait kılmanız mümkün.  

aokp rom teaser
AOKP sunduğu seçeneklerin fazlalığıyla diğer Custom ROM'lardan ayrılıyor. / © AndroidPIT

Çokyönlüler için

Akıllı telefonunuz var ama cihazınızı bir tablet arayüzüyle mi kullanmak istiyorsunuz? O zaman size Paranoid Android'i tavsiye edelim. Zira bu Custom ROM sayesinde uygulamalarınızın görünümünü dilediğiniz gibni düzenleyebilirsiniz. Ayrıca şeffaf bildirim listesi gibi ekstra avantajlar da cabası. 

Canı sıkılanlar için  

Android'den tamamen sıkıldınız ve yepyeni bir şey mi arıyorsunuz? O zaman aradığınız Custom ROM, MIUI olabilir. Görünümü hafiften iOS'u andıran bu Custom ROM, büyük sembollerle ve parlaklığıyla doğrudan göze hitap ediyor. Daha iddiasız bir görünümden yana olanlar MIUI'yı beğenmeyebilir ama diğerlerinin denemesinde fayda var. 

miui teaser
MIUI adeta Android'i baştan yaratıyor. / © AndroidPIT

Elbette bunlar çok sayıda Custom ROM arasından sadece dört tanesiydi. Konuyla ilgili olanlar için seçenekler son derece fazla.

Bu arada, ben Custom ROM'la uğraşamam ama yine de Android telefonumu kendime göre ayarlamak istiyorum diyorsanız, ihtiyacınız olan şey bir launcher. Bu konuyla ilgili olarak sitemizden daha önce yayınlanan "En İyi 5 Launcher" yazısına buradan göz atabilirsiniz.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!