This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kimileri yeni telefonların peşine düşmüş olsa da, Samsung Galaxy S2 hâlâ birçok kullanıcının bir akıllı telefondan temel beklentilerini yerine getirmeye devam ediyor. 4.3 inç ekranlı ve 8 megapiksel kameralı Galaxy S2, şimdiye kadar dünya çapında 25 milyonu aşkın kişinin cebine girmeyi başarmış bir telefon. İşte S2 sahipleri için hazırladığımız küçük bir rehber ve bazı ipuçları.  

FrontTeaser
© QDL/AndroidPIT

Pilden tasarruf edin

Eğer Galaxy S2'nize herhangi bir yazılım güncellemesi kurduysanız, pil performansının ciddi biçimde düştüğünü fark etmişsinizdir. Bu anlamda işinize yarayabilecek, cihazınızın şarjının daha uzun gitmesini sağlayabilecek birkaç yöntem var: 

"Fast dormancy" seçeneğini devre dışı bırakın:

Uyku modu anlamına fa gelen "Dormancy", RAM'in işlemci tarafından istenen bilgileri toplaması için gereken işlemci döngülerine verilen ad. Biliyoruz, biraz fazla teknik bir anlatım oldu ama işin pratik yanına gelelim hemen. S2'nin telefon etme kısmına gelip *#9900# yazıyor ve karşınıza çıkan ekranda "Disable Fast Dormancy " opsiyonunu seçiyorsunuz.

galaxy s2 tt1
© AndroidPIT.

Samsung Apps bildirimlerini devre dışı bırakın:

Cihazınızın pilini hızlı tüketen şeylerden biri de Samsung'la birlikte gelen Samsung Apps. Buradan gelen bildirimleri kapatarak küçük bir önlem alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken:

Ayarlar > Uygulama yöneticisi > Samsung Apps seçimini yapıp, buradaki "Bildirimleri göster" kutucuğunun üzerinde işaret varsa bunu kaldırın. 

galaxy s2 tt2
© AndroidPIT

Mikrofon performansını artırın

Galaxy S2 sahiplerinin sıkça şikayet ettiği konulardan biri de mikrofonla ilgili yaşanan sorunlar. Ama neyse ki bunun da bir çaresi var. 

S2'nin telefon tuşlatını aşıp *#*#197328640#*#* yazın ve aşağıdaki adımı uygulayın:

AUDIO –> NB (voice call) –> Speaker –> Volume –> SRC Speech RX Volume (ilk seçenek).

Şimdi 5_lvl üzerine gelip dokunun ve bunu maksimum seviye olan 99'a çıkarın. Artırmak için menü butonuna basınca karşınıza giriş yapabileceğiniz bir menü çıkacak. Bunun üzerine dokunup 99 yazmanız gerekiyor. Değişiklikleri kaydetmek için menüye basın ve daha sonra servis moduna dönene kadar geri butonuna basmaya devam edin. Kaydetmeyi unutmayın ve telefonunuzun "geri" butonuna basmayın. Telefon fabrika ayarlarına döndürülürse, ayarlar yeniden otomatik olarak 88'e dönecektir. 

Kısayolları bulun

Kısayollar, hele de onlardan haberdar değilsek, birdenbire hayatımızı kolaylaştıran faydalı şeylerdir. İşte Galaxy S2 için birkaç pratik kısayol: 

Rehber:

Telefonunuzun rehberinde hızlı biçimde telefon etmek ya da mesaj göndermek için: Aramak istediğiniz kişinin adına gelip parmağınızı soldan sağa çekerek arama yapabilir, sağdan sola çekerek ise mesaj penceresini açabilirsiniz. 

Arama:

Soldaki menü butonuna basılı tuttuğunuz takdirde, hızlı bir şekilde Google Now'a erişmeniz mümkün. Eğer o anda bir uygulama açıksa da, bu işlemi yaparak uygulamanın içindeki arama motorunu açabilirsiniz (tarayıcı, rehber, mesajlar, vb.) 

Ekran görüntüsü:

S2'de ekran görüntüsü almak için yapmanı gereken işlem çok basit. Aynı anda ana ekran butonuyla güç butonuna basmanız yeterli.

Ana ekranlar arasında hızlı geçiş:

Herhangi bir ekrandayken iki parmağınızla ekranı tutma hareketi yaptığınız anda, ana ekranın tüm sayfalarını küçük sembolleri halinde görüp, istediğiniz sayfaya gitmeniz mümkün. Ayrıca yine bu menü üzerinden kullanmadığınız ana ekran sayfalarını silebilir ya da yenilerini ekleyebilirsiniz. Bu seçenek birçok Android başlatıcı (launcher) için geçerli. 

Kamera:

S2'nin kamerasıyla ilgili hâlâ bilmediğiniz ufak tefek kolaylıkları olabilir. Mesela zoom yapmak için cihazınızın ses açma-kapama düğmelerini kullanabilir ya da iki parmağınızla ekranı köşelere doğru sürükleyebilirsiniz. Ayrıca soldaki dokunma butonunun menüde gösterilen kısayolları değiştirmenizi ya da kamera arayüzüne yenilerini taşımanızı sağlayacağını da unutmayın. 

galaxy s2 tt3
© AndroidPIT

Sesli komutlar:

Sesli komut vermek istiyorsanız ana ekran butonuna iki kere üst üste basmanız yeterli. 

Çoklu görev:

Ana ekran butonuna birkaç saniye basılı tutarsanız, kullandığınız son altı uygulamayı kısayollar halinde görüp aralarında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca buradan uygulama yöneticisine erişip, istediğiniz bir uygulamayı silebilirsiniz de. 

galaxy s2 tt4
© AndroidPIT

Parlaklık:

Cihazın üzerinden sürükleyerek aşağıya indirebileceğiniz bildirim çubuğundan ekran parlaklığını direk ayarlamanız mümkün. Ekran parlaklığını düşük tutmak özellikle pilden tasarruf etmeniz gereken durumlarda elzem. 

Uçuş modu, veri ağı modu, sessize alma ve tireşim :

Açma-kapama butonuna kısa bir süre basılı tutup bu seçenekleri karşınızda görebilir, istediğiniz ayarı yapabilirsiniz. 

galaxy s2 tt5
© AndroidPIT

Yeni zil, bildirim ve alarm sesleri eklemek

Akıllı telefonla yapabileceğiniz güzel şeylerden biri de elbette tüm zil ve bildirim seslerini kendinize göre ayarlayabilmek. S2'de bunu yapabilmek için SD kartınızda aşağıdaki klasörleri oluşturmanız gerekiyor:

    Ringtones / - işletim sistemi bu klasördeki ses dosyalarını zil sesi olarak algılayacaktır.
    Alarms / - işletim sistemi bu klasördeki ses dosyalarını alarm sesi olarak algılayacaktır.
    Notifications / - işletim sistemi bu klasördeki ses dosyalarını bildirim sesi olarak algılayacaktır.

Galaxy S2 ve Android konusunda acemi olanlar için bizim tavsiyelerimiz bu kadar. Sizin bildiğiniz başka bir ipucu, kısayol ya da pratik yöntem varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!