This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 2 comments

Yeni başlayanlar için Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4 daha piyasaya çıkalı iki ay olmasına rağmen, peynir ekmek gibi kapışılıyor. Ama Android ya da akıllı telefon dünyasına yeni girenler için bu son model cihazın ekstra özellikleri kafa karıştırabilir. Bu rehberi Galaxy S4'ten maksimum verimi alıp, ödediğiniz paranın karşılığını alabilmeniz için hazırladık.   

galaxy s4 tipps 9
İki parmakla hızlı ayarlara ulaşmak mümkün. S4'de bunun gibi birçok gizli ekstra bulunuyor. / © AndroidPIT

Enerjiden tasarruf edin, pilin ömrünü uzatın

S4'ün bataryası genel akıllı telefon standartları içinde gayet yeterli olmasına rağmen, 10 gün şarj istemeyen “akılsız” telefonlara alışkın olanlara yetmiyor olabilir. Bu derdin dermanı ise yapmanız gereken birkaç ufak tefek ayarda gizli.  

Parlaklığı azaltın

Bir akıllı telefonun pilini  yiyip bitiren genelde ekranıdır. Şarjın daha uzun süre gitmesi için alabileceğiniz en basit önlem ekranın parlaklığını azaltmak olacak. Otomatik modda çalışırken S+ parlaklığı çevresel etkenlere göre ayarlıyor, ama siz ayarlara girip maksimum parlaklığı kendiniz de azaltabilirsiniz. Bunun için Hızlı Ayarlar (resimde görebilirsiniz) ya da Ayarlar > Cihazım > Ekran > Parlaklık seçimini yapmanız yeterli.    

galaxys4 1
S4 güç tasarruf modunda otomatik parlaklık ayarı. / © AndroidPIT

Wi-Fi'ı kapatın

Wi-Fi bağlantısının sürekli açık olması da telefonun pili için pek faydalı değildir. Diyelim ki gece boyu telefonunuz açık kalsın, ama şarjınız hızla tükenmesin istiyorsanız, ya telefonu uçuş moduna getirin, ya da Wi-Fi'ı standby konumuna alın. Bir başka alternatif de WLAN zamanlayıcı özelliğini kullanmak olabilir, bu sayede cihazın Internet bağlantısı belirli zamanlarda otomatik olarak açılıp kapanabilir. Bunun için Ayarlar -> Bağlantılar-> Wi-Fi -> Menü -> Wi-Fi-Zamanlayıcı seçimini yapmanız gerekiyor.

galaxys4 2
İhtiyacınız yoksa Wi-Fi'ı mutlaka kapalı tutun. / © AndroidPIT

Güç tasarrufu modu

Diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi Galaxy S4'ün de kendine ait bir enerji tasarruf modu bulunuyor. Enerji tasarruf modunu doğrudan hızlı erişim menüsünde ya da Ayarlar -> Cihazım -> Güç tasarrufu modu seçimini yaparak etkinleştirebilirsiniz. 

Canlı duvar kağıdından vazgeçin, koyu renkler kullanın  

Canlı arka plan görüntüleri güzel görünüyor olabilir, ama birer şarj yeme canavarı oldukları da bir gerçek. Şarjınızın çabuk bitmesini önlemek için canlı arka plan görüntülerinden fedakârlık etmeniz gerekebiliriz. Ayrıca S4'de kullanılan AMOLED ekranlarda arka plan aydınlatması bulunmadığı için, ekran koyu renkte iken telefonun enerji tüketimi daha az oluyor.   

Hareket ve işaretlerin kullanımı

S4'ün en önemli özelliklerinden biri de harekete dayalı komutlarla çalışan birçok özelliğinin olması. Bunların bazıları çok işinize yarayacak şeyler olmasa da, gerçekten pratik olan özellikler de bulunuyor. 

Samsung galaxy s4 mute
Temassız Kontrol S4'ün benzersiz özelliklerinden biri. / © AndroidPIT

Temassız Kontrol ve Akıllı Uyarı

Quick Check, yani Temassız Kontrol özelliği sayesinde Galaxy S4'ün ekranına dokunmaksızın telefonunuzu kontrol etmeniz mümkün. Elinizi hoparlörün sağındaki sensörün üzerinde sallayarak, hem haberleri görmeniz, hem de çağrılara yanıt vermeniz mümkün. Bu özeliği aktive etmek için için Ayarlar -> Cihazım -> Hareketler ve İşaretler -> Temassız Kontrol seçimini yapmanız gerekiyor. 

Smart Alert, yani Akıllı Uyarı özelliğinin kullanımı isa daha da kolay. Bu işlevi etkin hale getirip S4'ü elinize aldığınızda, telefon herhangi bir yeniliği, ekranı açmaya gerek olmadan kısa bir titreşimle size bildiriyor. Bunun için menüden Ayarlar -> Cihazım -> Hareket ve Jestler -> Hareket -> Akıllı uyarı seçimini yapmanız gerekiyor. 

Kaydırmalı klavye ve T9

T9'u hatırlıyor musunuz? SMS yazımında bir devrim yaratan bu klavye kullanım sistemini S4'de de etkin hale getirip kullanmanız mümkün. Bunun için Samsung klavye ayarlarında “3x4 Klavye” seçimini yapmanız yeterli. Galaxy S4 ayrıca Swype ya da SwiftKey gibi kaydırmalı klavyeleri de destekliyor. Bunun için yine ayarlar menüsündeki “Sürekli giriş” kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. 

galaxys4 3
S4 üzerinde T9. Eski telefonundan kopamayanlar için. / © AndroidPIT

Ekran kilidi widgetları

Ekran kilidi aktifken, ekranınızı widgetlar ve bağlantılarla donatabilirsiniz. Elinizle sağdan sola yapacağınız bir süpürme hareketiyle kamerayı ya da en çok kullanılan uygulamaların listesini açabilirken, soldan sağa yapılan hareket sayesinde widgetlarınızın bulunduğu ekran kilidi ekranını görebilirisiniz. Buradan toplam dört tane ilave ekran kilidi ayarlayabilirsiniz. Bu işlev sadece “ekran kilidi”nde “kaydırma” seçimini yaptığınız zaman etkin hale geliyor. İlgili düzenlemeleri yapmak için Ayarlar -> Cihazım -> Ekranı kilitle seçimini yapmanız gerekiyor.

Rehberde hareketle kontrol: Arama ve mesaj atma

Rehberinizdeki bir ismin üzerinde parmağınızı sağa sürüklediğiniz zaman bu kişiyi aramanız, sola sürüklediğiniz zaman ise SMS penceresini açmanız mümkün.  

Hızlı Ayarlar: Genel bakış ve düzenleme kolaylığı

Kablosuz Internet, Bluetooth ya da çoklu pencere gibi ayarlara kolayca ulaşmanızı sağlayan küçük ekran ikonlarına yukarıdan açılan bildirim ekranı yoluyla ulaşabilirsiniz. İki parmağınızla birden ekranı aşağı sürüklediğinizde tüm ekran ikonlarını aynı anda görüntülemeniz mümkün. İkonları Ayarlar -> Cihazım -> Ekran -> Bildirim paneli seçimini yaparak düzenleyebilirsiniz.

galaxys4 4
Hızlı ayarlara ve ekran kilidi widgetlarına genel bir bakış. / © AndroidPIT

Uygulama ekranının düzenlenmesi

S4'ün 5 inçlik apartman arsası gibi ekranı sayesinde uygulamalarınız için gani gani yere sahipsiniz. Ama yine de uygulama ekranı, ana ekran ve hızlı erişim listesi arasında kafalar karışabilir. Bunun bir pratik çözümü listedeki uygulamaların alfabetik olarak sıralanması olabilir. Ama bu kaosun önüne geçmek için başka yöntemler de yok değil. 

Uygulama çekmecesi ve dock'da düzenleme

Uygulama çekmecesine temizlik ve nizam getirmek için klasör sistemine geçebilirsiniz. Ama S4'te ne yazık ki alıştığımız çek & bırak uygulaması bulunmuyor. Bunun için önce uygulama penceresinden menü butonuna dokunup, “klasör oluştur” seçimini yapıyor, klasörünüze bir isim verdikten sonra, tekrar menüye gidip "düzenle" seçeneğini kullanarak gereken ayarları yapabiliyorsunuz. 

Dock alanında da klasör düzenlemesi yapmak mümkün. Bunun için önce ikona basılı tutuyor, sonra ekranın sol üst köşesinde beliren "klasör düzenle" seçeneğinin üzerine taşıyorsanız. Buradan klasörünüze isim verip, Sürükle & Bırak yöntemiyle istediğiniz uygulamalarını bu klasöre atabilirsiniz. 

galaxys4 5
Klasör oluşturmanın birkaç yolundan biri. / © AndroidPIT

Uygulamaları gizle

Uygulama pencereniz hâlâ çok kalabalıksa, S4'de az kullanılan uygulamaları saklama opsiyonu da mevcut. Bunun için uygulama penceresi açıkken menü butonunda ayarlara girip, "Uygulamaları gizle" seçimini yapıyor, sonra uygulama çekmecesinde görmek istemediğiniz uygulamaların yanına birer işaret koyup meseleyi çözüyorsunuz.

Çoklu pencere

S4, geniş ekranı sayesinde kimi zaman çok işinize yarayabilecek bir "Çoklu pencere" opsiyonuna da sahip. Bu sayede aynı anda iki farklı uygulamayı ekranda görebiliyorsunuz.  

galaxy s4 tipps 8
Tek ekranda iki uygulama: Çoklu pencere özelliği. / © AndroidPIT

Çoklu pencere ve en son kullanılan uygulamalar

Hızlı Ayarlar'dan "Çoklu pencere" seçeneğini açtıktan sonra, parmağınızı geri butonuna basılı tutarsanız, diklemesine bir uygulama menüsünün ekranın kenarında açıldığını göreceksiniz. Buradan seçeceğiniz uygulamaları sürükle&bırak yöntemiyle ana ekrana getirirseniz, aynı anda iki uygulamayı birden görmeniz ve kullanmanız mümkün. Bu özellikle not alırken çok işinize yarayabilecek bir özellik olarak dikkat çekiyor. Aynı şekilde ana ekran butonuna basılı tutarsanız da en son kullanılan uygulamaların bir kısayol çubuğuna erişmeniz mümkün.   

galaxys4 6
S4'ün çoklu pencere özelliği gayet faydalı. / © AndroidPIT

Isı ve nem ölçümü

Elbette akıllı telefonlarda hava durumu uygulamaları ve widgetları artık standart hale gelmiş durumda. Ancak bu uygulamalar sadece bulunduğunuz şehrin ya da civarın hava durumunu size söylüyorlar; içinde bulunduğunuz oda ya da ortamın değil. S4'ün içinde gelen “S Health” adlı uygulama ise tam da bu hizmeti sunuyor. Bu uygulamayı açıp, kişisel bir hesap oluşturduktan sonra, uygulamanın “Ayarlar” menüsünden “Rahatlık seviyesi” seçimini yaptığınız anda telefonunuz size içinde bulunduğunuz ortamın sıcaklığını ve nem oranını bildiriyor. 

galaxys4 7
S4'e göre 24 Temmuz itibarıyla bu yazıyı yazdığım büronun sıcaklığı. / © AndroidPIT

Galaxy S4'le ilgili bilinecek, öğrenilecek çok şey var elbette. Bunlar benim akıllı telefon dünyasına yabancı olan ya da ilk kez bir Samsung kullanan amatörler için derlediğim ipuçları ve kısayollardı. Sizin de eklemek istediğiniz ipuçları ya da gölgede kaldığını düşündüğünüz özellikler varsa, yorum kutucuğunu kullanarak paylaşmaktan çekinmeyin. 

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • ben bu ozellikler kullana kullana ogrendim zaten ama yinede yararli

  • Elimde S4 olsa zaten kendi kendime ogrenirdim :) Tabletimin ozelliklerini ve kullanimini ilkgunde ogrendim. O kadar arastirma sonucu her seyi buldum. Androidin bu surumunu kullanmak buyuk bir seref :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!