This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 2 comments

Yeni başlayanlar için WhatsApp tüyoları

Akıllı telefonu olup da WahtsApp kullanmayanı gördünüz mü? Tabi ki herkes kullanmak zorunda değil fakat bir şekilde WhatsApp hayatımıza girdi ve büyük bi kitleyi kanatları altında topladı. Elektronik postaya göre hızlı, SMS göndermekten ucuz oluşu meşhur yaptı belki de onu. Ama bir şekilde hayatımıza girdi ve bize, tanıdıklarımızla, dünyanın öbür ucunda olsalar dahi kolay ve bedava (şimdilik) iletişim imkanı sunuyor. Peki ya yeni kullanıcılar? Her ne kadar uygulamaya alışık olanlar için çok basit bir uygulamaymış gibi gözükse de bazı detaylar yeni başlayanların başını döndürebilir. Biz de Android dünyasına ya da WhatsApp’a yeni olan okuyucularımız için resimli-videolu aytıntılı bir kullanım rehberi oluşturduk.

android for beginners TR
© AndroidPIT

Kişileri engelleme ve engeli kaldırma

Öncelikli olarak sevgilinizden ayrıldıysanız ya da birisinden usandıysanız(!) işte size onları nasıl engelliyeceğinizin yöntemi;

 • WhatsApp’ı açın ve “sohbetler“ menüsüne gelin.
 • Oradan menü tuşuna (Android 4.3’te sağ üstte) basarak > Ayarlar > Kişiler > Engellenmiş kişiler ‘i seçin.
 • Bu sayfadan engellediğiniz herkesi görebilirsiniz
 • Engellenmiş kişiler sayfasında sağ üstte (Android 4.3) “Kişi Ekle” butonunu kullanarak bu listeye kişileri ekleyebilirsiniz.

${gallery}

Bir kişiyi engellenmiş kişiler listesinden kaldırmak için ise (eğer yeniden barışırsanız), engellenmiş kişiler listesinde gözüken o kişinin ismine uzun süre basılı tutup çıkan ekrandan “..(isim).. ‘i engellenmişler listesinden kaldır” sekmesini seçmelisiniz.

Eğer rehberinizde olmayan, tanımadığınız birisini engellemek istiyorsanız kısaca o kişiyle olan sohbetinizi açıp Android 4.3’te yukarıda olan menü sekmesine tıklayıp “diğer” i seçin. Orada “Engelle” seçeneğini göreceksiniz.

Mesajları silme

Ne yapmak istediğinize göre bu işlemi gerçekleştirebilmek için 3 farklı yol bulunmakta.

Öncelikle bir sohbet içerisindeki bir veya daha fazla mesajı nasıl sileceğinizi anlatalım:

 • WhatsApp’ı çalıştırın, ve içerisinden bir veya birkaç mesajı silmek istediğiniz sohbet’e gidin.
 • Silmek istediğiniz mesaja tıklayın ve parmağınızı basılı tutun.
WhatsApp 6 2 1
Silmek istediğiniz mesajın üstüne bir süre basılı tutmanız gerekiyor. Bir kere seçildikten sonra silmek istediğiniz diğer resimlere birer kısa "tık" yeterli. / © AndroidPIT

Silmek istediğiniz ileti seçildiğinde görüntüsü değişecektir. Bu esnada silmek istediğiniz diğer mesajlarıda kısa bir “tık”la seçebilirsiniz. Hepsini seçtikten sonra yukarıda beliren menüden  çöp kutusu işaretine tıklarsanız seçtiğiniz iletiler silinir.

İkinci seçenek ise bir kişi veya grup sohbetini tamamen silmek;

 • “Sohbetler” ekranına (ana ekran) gidip silmek istediğiniz sohbetin üstünde parmağınızı basılı tutun.
 • Daha sonra çıkan ekrandan “Sohbeti Sil” ya da “Grubu terket ve sohbeti sil” seçeneğini seçerseniz bütün sohbeti silersiniz.
WhatsApp 7
Eğer sohbette tek bir kişi varsa "Sohbeti Sil" seçeneği gözükecektir. Grup sohbetini silmek istediğinizde ise "Sohbeti sil ve gurubu terket" seçeneğini seçmelisiniz./ © AndroidPIT

Üçüncü bir seçenek ise komple temizlik. Bu işlem aslında bir nevi “reset atma”. Yalnız küçük bir uyarı; bu yöntemi bütün sohbetleri ve sohbet geçmişini temizlemek için kullanın.

 • Ana ekrandan ayarlar menüsünü açıp (Android 4.3’te sağ üst köşede) “sohbet ayarları” na gidin.
 • En altta iki seçenek göreceksiniz; “Tüm konuşmalaı sil” ve “Tüm konuşmaları temizle”.
 • “Tüm konuşmaları sil” i seçerseniz bütün sohbetleriniz ve içerikleri tamamen WhatsApp’tan silinecektir.
 •  “Tüm konuşmaları temizle” seçeneği ise sohbetlerinizin içeriğini silecek fakat sohbetler ana ekranda kalacaktır (içleri boş olarak).
WhatsApp 8 2
"Tüm konuşmaları temizle" seçeneği sohbetlerinizin içeriğini silecek, fakat sohbet ettiğiniz kişiler ana ekranda gözükecektir. "Tüm konuşmaları sil" seçeneğini seçtiğiniz taktirde hem sohbetler, hem de ana menüdeki sohbet ettiğiniz kişilerin listesi silinecektir./ © AndroidPIT

WhatsApp’dan kişileri silme

WhatsApp’ta görünen bütün kişiler telefonunuzun rehberinden otomatik olarak alınır. Bu sebeple herhangi bir kişiyi WhatsApp’tan direkt olarak silme gibi bir işlem mümkün değil. Dolayısıyla bir kişiyi WhatsApp listenizden silmeniz için kendi rehberinizden de silmelisiniz (ya da eğer bu numarayı tamamen silmek istemiyorsanız WhatsApp’ın engellenmiş kişiler listesine ekleyebilirsiniz)

Peki WhatsApp’taki bir kişiyi rehberimizde nasıl bulacağız da sileceğiz? Yapmanız gereken adımlar çok basit;

 • WhatsApp’ta ilgili kişiyle olan sohbetinizi açın
 • Sohbet penceresinde, üstte kişinin fotoğrafı ve ismi gözükecektir (büyük ataç işaretinin solunda)
 • Oradan kişinin ismine tıklayın
 • Açılan ekrandan (Android 4.3’te sağ üstte) menüye tıklayıp “Kişiyi görüntüle” seçeneğine tıklayın.

Bu son işlemi de tamamlayınca telefonunuzun rehberinde o kişiyi bulmuş olacaksınız ve isterseniz bu ekrandan bu kişiyi rehberinizden kaldırabilirsiniz.

Eğer kişiyle olan sohbetiniz hala sohbet ekranında gözüküyorsa o sohbete basılı tutarak “Sohbeti Sil” seçeneğini tıklayın.

Rehberimizi faydalı buldunuz mu? “Yeni başlayanlar için WhatsApp” rehberimizin sonraki bölümünü kaçırmamak için bizi takip edin!

2 comments

Yeni yorum yaz:
 • Whatsapp da gurup ismim yazdığımda çıkmıyor popülerliğini nasıl yaparım ya da listeleme sırasında gösteriliyor mu ? yeniyimde whatsapp da bilgilendirirseniz sevinirim.

 • Engelledigim kisinin engelini kaldirdigimda engelliyken yazdigi mesajlari nasil gorebilirim ?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!