This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Yeni bir akıllı telefon geliyor: Ubuntu Edge

Ubuntu firması, Ubuntu Edge adını verdiği ve tüketicilerden para toplayarak finanse edeceği telefonun 2014 yılının Mayıs ayında piyasaya çıkabileceği ni duyurdu. Cihazın satış fiyatının ise 830 $ (yaklaşık 1585 TL) olacağı açıklandı.

Canonical Ubuntu Edge
İşte Ubuntu Edge prototipi! / © Ubuntu / Sèbastien M (Google+)

Canonical firması tarafından geliştirilen ve Linux deneyimini Android akıllı telefonlara geliştirmek misyonuyla hareket eden Ubuntu'nun geliştireceği bir akıllı telefon olan Ubuntu Edge için ilk adımlar atıldı. Canoncial firmasından alışık olduğumuz üzere, Ubuntu Edge'in finansmanı da bizzat tüketiciler sağlanacak. "Crowdsourcing" adı verilen bir sistemle küçük bağışlar toplayarak bu akıllı telefonun finansmanını sağlamak isteyen şirket, cihazın satış fiyatını 830 $ olarak belirlerken, fonlama kampanyasına ilk katılan tüketiciler aynı cihaza sadece 600 $ gibi bir bedel karşılığında sahip olabilecekler. 

Şirketin kurucu ortaklarından biri olan Mark Shuttleworth, Indiegogo adlı "crowdsourcing" sitesi üzerinden gerçekleştirecekleri kampanya çerçevesinde çıkaracakları akıllı telefonun, üreticilerle yaptıkları görüşmelerde ortaya çıkan bir "inovasyon boşluğu"nu doldurmayı hedeflediğini söyledi. 

Ubuntu Edge projesinin temel dayanak noktası mobil telefonlarla kişisel bilgisayarlar arasında bir anlamda köprü görevi görmek olacak. Bu doğrultuda Ubuntu Edge'de Android'le birlikte çalışan tam teşeküllü bir Ubuntu masaüstü işletim sistemi bulunacak. 

Ubuntu Edge 2
© Ubuntu vía Sèbastien M (Google+)

Donanım özellikleri henüz kesinleşmemiş olsa da şirketin cihazda dört çekirdekli bir işlemciye yer vermesi ve 4 GB sistem RAM'i kullanması bekleniyor. Planlar yolunda giderse Ubuntu Edge özellikle telefonunun belleğinden şikayet edenlere ilaç gibi gelecek olan 128 GB'lık devasa bir hafızayla gelecek. Ekran boyutunun 4,5 inç olması ve çözünürlüğün de 1,280 x 720 piksel düzeyinde olması beklenirken, ekranın safir kristal camdan yapılacak olması da bu cihazı birçokları için çekici kılabilir. Başka açılardan dikkat çekecek olan Ubuntu Edge'in kameralası ise daha mütevazı olacak; planlanan cihaz 8 MP'lik arka yüz kamerası ve 2 MP ön yüz kamerasıyla gelebilir. 

Her şey yolunda giderse Ubuntu Edge marka telefon, 2014 yılının Mayıs ayında piyasaya çıkacak. Gelişmeleri AndroidPIT.com.tr'den takip edebilirsiniz. 

Kaynak: Engadget

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!