This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Yeni HTC One M8'in fotoğrafları sızdı: üç kamerayla gelebilir!

Twitter'da dün yayılan HTC M8 fotoğrafı büyük yankı uyandırdı. HTC One M8'in arka yüzünü gösteren fotoğrafın ise daha sonra sahte olduğu ortaya çıktı. Sızan arka yüz fotoğrafını yalanlayan kişi ise HTC çalışanı Mark Moons. Fakat bundan saatler sonra HTC One M8'in ön yüzünü gösteren yeni fotoğraflar yayıldı. Yeni HTC M8'in muhtemel isimleri, kamerasının çözünürlüğü, sızan fotoğraflar ve dahası bu haberde!

htc one 6
Acaba HTC One'ın halefi kaç adet kameraya sahip olacak!? / © AndroidPIT

HTC M8'in dedikoduları taa geçtiğimiz senenin sonbaharında yayılmaya başlamıştı aslında. Ancak tarih ilerledikçe, özellikle son zamanlarda, dedikoduların sayısı bir hayli arttı. Cihazla ilgili en son dedikodular ise Fransız operatörleri tarafından yayınlanan, Mart olarak verilen çıkış tarihi, ekran üzerinde bulunan yönlendirme tuşları (tıpkı Nexus serisindeki gibi) ve başarılı amiral geminin çift kamera sensörüyle geleceğiyle ilgiliydi. Ancak bu son gelen bilgiler ve veriler oldukça “somut”.

HTC M8'in yayılan ilk fotoğrafı cihazın arka yüzünü gösteriyor ve iki adet kamera merceği bulunuyor. Bu merceklere iki de LED flash eşlik ederken, amiral geminin çift kamerayla gelecek olması herkesi epey şaşırtmıştı. Yayılan fotoğrafta kasa yapısının selefi HTC One M7 ile olan benzerliği de gözlerden kaçmadı. Fakat üstünden saatler geçmişken fotoğrafın sahte olduğu anlaşıldı.

HTC One M8 üç adet kamerayla gelir mi gelmez mi henüz belirsiz fakat HTC-Insiders ekibinin başarılı sızıntı habercisi @LlabTooFer, cihazın ön kamerasının 2.1 Megapiksel yerine 5 Megapiksel bir kameraya sahip olacak. Eğer bu bilgi doğru çıkarsa, HTC Android dünyasında 5 megapiksel çözünürlük sunan ilk akıllı telefon olabilir.

@LlabTooFer kullanıcısının hemen ardından HTC Hollanda'nın çalışanı Mark Moons “birileri fotoshop yapmakla meşgul..” diyerek HTC One M8'in arka yüzünü gösteren fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını ima etti. Fakat attığı tweet'te kesinlikle M8'in ismini zikretmedi. Yani doğruyu söylemek gerekirse tam bir yalanlama değil bu. Dolayısıyla HTC One M8'in gerçekten 3 kamerayla mı (2 arka 1 ön) yoksa güncel amiral gemi modelleri gibi iki kamerayla mı geleceği konusu hala muamma.

Bütün bu iddialar-yalanlamalar basında döne dursun, HTC M8'e ait olduğu iddia edilen yeni fotoğraflar dolanmaya devam ediyor. Fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla yeni HTC amiral gemisinin daha dar bir çerçeveye sahip olduğu görülüyor. Ayrıca HTC'nin ekran üzerindeki tuşları, onu rakiplerinden ayıran bir özelliğe sahip olabilir; kullanmadığınız zaman parmağınızla ekranı aşağı kaydırarak ekranı büyütüp, ekran üzeri yönlendirme tuşlarını gizleyebilirsiniz.

m8 black leak 2
Ekran üzerindeki dokunmatik yönlendirme tuşları parmak hereketiyle gizlenebilecek mi?/ © Arthur Luchkin
m8 black leak 1
Bu resimde (daha öncekinde gizlenmiş olan) ekran üzeri yönlendirme tuşları gözüküyor. Yoksa bu fotoğraflar sahte (fake) mi?/ © Arthur Luchkin

Gelelim yeni HTC modelinin ismiyle ilgili iddialara. Bu bilgileri en sona özellikle bıraktım çünkü önümde gördüğüm seçeneklerden pek de memnun değilim açıkçası! Konuşulan isimlerden birisi HTC One Two (HTC bir iki). Taktir edersiniz ki bu isim yeni HTC kullanıcılarının -belki sadece ülkemizde- alay konusu olmalarına sebep olabilir! İkinci bir isim önerisiyse HTC One+ Bu isim de kullanıcılarında olumlu bir intiba bırakmayabilir zira HTC eski One ve One+ serilerine artık yazılım desteği vermeyeceğini açıklayarak hem sevenlerini üzmüş, hem de tepki çekmişti.  

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • 5 mp in kamera kullanilirsa android dunyasinda ilk olmayacak. zaten bir yildir lenovonun bazi modellerinde ve ulkenizdede satilan huawei ascend p6 da ayni cozunurlukte on kameralar kullaniliyor

  • 3. kamerayı napcak millet ? ön ve arka yetmiyormu artık :)

  • Araz 06.Şub.2014 Link to comment

    Benim anlamadığım niçin ONE'a serinin ismi gibi değil, rakam gibi yanaşıyorlar. -_-

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!